El Titremesi Nedenleri ve Belirtileri

El Titremesi Nedenleri ve Belirtileri

Ellerde titreme sorunu vücudumuzun bütün bölgelerinde oluşabilmektedir ve buna ek olarak genelde baş ve el bölgelerinde sık şekilde gözükür. Baş ve el titremesinin nedenleri genel olarak genetiksel problemlerden dolayı olabilmektedir.

Yine farklı çevresel dış faktörler de istemsiz olarak ellerimizin titremesine sebep olabilmektedir. İstemsiz olan bu gibi titremeler de hareketsiz bir biçimdeyken görülmeyebilir ancak baş ve eller hareket ettiği zaman bizleri oldukça zora sokabilen bu gibi el titremeleri oluşabilmektedir.

 

El Titremesinin Sebepleri Nelerdir?

El titremesinin sebeplerine gelirsek hastalıklar ve merkezi sinir sistemini etkileyen bazı ilaçlar sebebi ile seyredilebilmektedir.

El titremesine en sık sebebiyet veren hastalıklara Parkinson hastalığını örnek gösterebiliriz. Ayrıca el titremesi sebepleri arasında sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddeleri de sayabiliriz ve buna ek olarak karaciğer yetmezliği ve metal zehirlenmeleri de sayılabilir.

Her ne kadar birçok kişi tarafından bilinmese de depresyon hapları da el titremelerine neden olabilen unsurlar arasında yer almaktadır.

Yine aşırı oranlarda kafein, alkol tüketmek de el titremesine sebebiyet verebilmektedir ve bunlara ek olarak kişilerin ruh halleri de örneğin aşırı stres altında olmak el ve baş titremelerine sebep olabilmektedir.

Eğer yoğun bir şekilde stres altında iseniz böyle ruh halinden kurtulmak için titremelerinizin durmasını sağlamalısınız.

 

 

Yeterli Oranda Uyumalı ve Dinlenilmeli

Yeterli oranlarda uyumak ve yeterli miktarlarda dinlenmekte el titremesini ortadan kaldırmaktadır. Çay, kahve ve asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir bu maddelerden uzak durulduğunda el titremesi önemli ölçülerde azalacaktır.

Başka yöntemlere gelecek olursak el titremesi olan elinizde bileklik veya ağır saat gibi nesneler olması titremelerin durmasına ve yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle titreme bulunan ellerinize ağır olan saat veya bileklikler takabilirsiniz.

Yine her ne kadar yeterli oranlarda uyuyor dahi olsanız ve az alkol kullanıyor olsanız veya da çok az sigara kullanıyor olsanız, düzenli spor da yapıyor olsanız dahi el titremeleri sizlerde tekrar başlayabilir.

Bu da son derece önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bu gibi durumlarda işin ehli bir doktora başvurmalı ve önlemlerinizi almalısınız.

El titremesi için hangi doktora gidilir? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak yazımızı okuyabilir, sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

El titremesi için hangi doktora gidilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı