Elisa Testi Normal Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Elisa testi, günümüzde pek çok farklı rahatsızlıkta tanılama maksadıyla uygulanan bir testtir. Bu test ile kandaki virüslere karşı mücadele eden antikorların ve diğer antijenler tespit edilir. Dolayısıyla Elisa testinin kullanımı sadece AIDS-HIV rahatsızlığı odağında değildir.

Farklı pek çok virüs ve bakteri kaynaklı rahatsızlığın tanılamasında kullanılır. Yaptırılan testin sonuçlarının ne yönde olduğunu anlamak için normal değerler kıstas alınır. Tüm tıbbi testlerde mevcut olan olağan/normal değerler, test sonuçlarının yorumlanış biçimini belirlemeyi sağlar.

Normal (Referans) Değer Aralığı Ne Anlama Gelir?

Yapılan tüm testlerde olduğu gibi Elisa testi içinde alınan sonuç belgelerinde normal değerler ya da referans değerler şeklinde ibareler mevcuttur. Bu durumda kişilerin belgeyi anlamada kafa karışıklığı yaşamasına yol açabiliyor.

Yapılan testin sonucunda elde edilen değerin normal mi, düşük mü ya da yüksek mi olduğunu belirlemek için normal değerleri referans/kıstas alınır. Bu şekilde yapılan testin net ifadeyle pozitif mi, negatif mi çıktığı belirlenir.

Elisa testi sonuçlarının değerlendirildiği normal değerler iki tanedir. Alt uç olarak belirlenen değer negatif değer sınırını, üst uç olarak belirlenen değer pozitif değer sınırını belirtir. Testlerde yer alan referans aralıklarının dışındaki sonuç değerleri bulunduğu seviyeye göre negatif veya pozitif olarak değerlendirilir.

Normal değerler,  uygulanan test türüne göre değişkenlik gösterir. Günümüzde bireyin durumuna ve testin yapılış amacına göre değişkenlik gösteren tipleri vardır. Bu tipler;

 • Direkt Elisa,
 • İndirektElisa,
 • Sandviç Elisa,
 • KompetatifElisa,
 • CaptureElisa

Şeklindedir.

Elisa testi normal değerleri belirlenirken birden fazla değişken göz önünde bulundurulur. Çünkü yapılan testin sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek çok önemli değişken veriler söz konusudur. Buna göre normal değerleri belirlemede;

 • Testin yapıldığı cihaz,
 • Testte kullanılan kit türü,
 • Birey yaşı,
 • Birey cinsi,
 • Bireyin yaşadığı bölge,
 • Bireyin ırkı,

Gibi değişkenler etkili olur. Bu tip değişkenler, Elisa testinin yapılma amacı olan AIDS ve diğer rahatsızlıkların niteliğinde etkili olabilen etkenler barındırır. Dolayısıyla en sağlıklı sonuçların alınabilmesi için bu veriler üzerinden belirlenen normal değerlerle test sonuçları değerlendirilmelidir.

Testin uygulanmasında kullanılan cihaz ve aparatlarında sonuçlarda oluşturabileceği değişiklikler nedeniyle testi yapan laboratuvarlar arasında dahi değerler değişkenlik gösterebiliyor. Laboratuvarlar kullandıkları cihaz ve kite göre kendi referans aralığını belirler.

Elisa Testi Pozitif Değeri Düşük Tutuluyor

Yüksek doğruluk yüzdesine sahip olan Elisa testi sonuçları yanıltıcı da olabiliyor. Bunun nedeniyse laboratuvarların ve diğer tüm sağlık kurumlarının Elisa testi normal değerleri tespitinde hastalıkların gözden kaçırılmaması için “pozitif eşik” seviyesini düşük tutuyor olmasından kaynaklıdır. Yani negatif olasılığının düşürülmesi amacıyla pozitif riski daha yüksek seviyede alınıyor. Bu şekilde belirlenen test ile daha garanti sonuçların alınması sağlanabiliyor. Ancak bu tip bir normal değer belirleme çok küçük farkları yakalıyor. Yani çok düşük olasılıkla pozitif sonucunun yanlış olması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close