Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Ella 30 Mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ertesi gün hapı, riskli ilişki sonrası gebe kalmayı ciddi oranda engellemektedir. Gebe kalmak istemeyen kadınların, cinsel birliktelik sonrası aklında soru işareti kalmaması için önerilen bir ilaçtır. Ertesi gün hapları arasında en popüler olan ve etkisi en yüksek olan ilaç, Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı olarak biliniyor. Cinsel birliktelikten sonra kullanılan ertesi gün hapı, ne kadar erken alınırsa gebeliği o oranda engeller. Fakat etkisi kanıtlanmış Ella ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki iki güne kadar da garantili etki sağlıyor.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Nedir?

Birçok kişinin, doğum kontrol hapı yani ertesi gün hapı ya da doğum kontrol hapı olarak bildiği, Norlevo tablet haplar yerine üretilen Ella 30 mg 1 tablet, etkisi arttırılmış bir ertesi gün hapıdır. Ulipristal asetat içeren Ella 30 mg 1 tablet, gebeliği önleyen bir çeşit doğum kontrol hapıdır. 

Norlevo tablet üretimi, artık durdurulmuştur. Bunun yerine piyasaya sürülen Ella 30 mg 1 tablet, yapılan inceleme ve anketler sonucu iki kat daha etkili olduğu görüşmektedir. Üstelik Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı, tek doz kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ella tablet beyaz rengi ve yuvarlak şekli ile diğer haplardan farkı bulunmayan bir haptır. Dış görünüşü ile diğer haplardan farkı olmayan Ella tabletin iki tarafında da Ella ibaresi kazınmıştır.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ella 30 mg hap, acil durumlarda kullanılan ve en iyi sonucu veren bir doğum kontrol hapıdır. Cinsel ilişki sonrasında korunmaya dair tüm şüpheleri yok eden tablet, hamileliği engellemek için oldukça etkilidir. Gebelik riski oluşturabilecek bir ilişkiden sonra Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının alınması riski ortadan kaldıracaktır.

Örneğin;

 • Cinsel ilişki sırasında kondom kayması ya da prezervatif yırtılması yaşamak
 • Cinsel ilişkide prezervatif kullanılmadıysa
 • Doğum kontrol hapı alınmadıysa veya gebelik kontrolü sağlayan iğnenin zamanında yapılmaması

Bu gibi durumlarda Ella hap sizin en net çözümü sunmaktadır. Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden kesinlikle normal korunmalarda kullanılması doğru değildir. Hapı sadece riskli durumlarda kullanılmalıdır.

Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı vücutta bulunan progesteron hormonunun faaliyetini değiştirir. Aynı zamanda yumurtalıktaki spermleri işlevsiz hale getirir. İlişki sırasında yumurtalığa kadar ulaşan spermleri dışarı salar.

Ella 30 mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı Faydaları

Ertesi gün hapı olarak bilinen Ella 30 mg 1 tablet olarak alınıp, olası gebelik ihtimalini bertaraf etmektedir. Gebe kalma riski yüksek olan ilişki sonrası alınan Ella tablet, bu riski ortadan kaldıran etkili bir ilaçtır. Çok sayıda doğum kontrol yöntemleri vardır. İlişki sırasında prezervatif kullanmak, dışarıya boşalmak, spiral taktırmak, doğum kontrol hapı kullanmak ve deri altına uygulanan yöntemlerin sayısı oldukça fazladır. Bütün bu yöntemler ciddi kontrol sağlasa da belirli oranda risk taşımaktadır. Fakat Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının etkili koruması kesinlikle gebelik oluşumunun önüne geçmektedir. Fakat ciddi etkiye sahip olan bu hapı sık sık kullanmak doğru değildir. Bu yüzden gebelik şüphesi olan ilişkiden sonra kullanmak gerekiyor.

Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı ptogesteron hormonunun işlevini etkileyip, yumurtanın döllenmesini önler. Özellikle ilişki sonrasındaki günlerde spermin yumurtaya ulaşma riskine karşı uzun süre de koruma sağlamaktadır. Tablet, spermlerin de yapısını bozmaktadır. Böylece sağlıksız spermler hızla vücuttan atılmaktadır.

Ella 30 mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Kuvvetli bir tablet olan Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının yan etkileri oldukça fazladır. Bu yüzden sık sık kullanmak uygun değildir. Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının yan etkileri:

 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Kasık ağrısı
 • Kalça ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Kas ve sırt ağrısı
 • Memelerde şişkinlik
 • Şiddetli adet kanaması
 • Ağız kuruluğu
 • Koku hassasiyeti
 • Adet gecikmesi
 • Sinirsel duygu değişimi
 • Vücut kuruluğu
 • Gaz varmış hissi
 • Aşırı uyku

Ella 30 mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmadan yaşanan cinsel ilişkiden ya da tam olarak korunma sağlandığından emin olunmayan cinsel ilişkiden sonra ilk 120 saat içerisinde kullanmalıdır. Tablet alımı için ilişkiden sonraki 5 gün önemlidir. Fakat ilk dakikalardan itibaren alınması, etkisini en yüksek oranda sağlayacaktır.

Tablet, ağız yoluyla ve 1 bardak su ile almalıdır. Ella tablet şiddetli bir ilaç olduğu için aldıktan sonra mide bulantısı ve kusma yapabilir. Eğer ilk 3 saat içerisinde kusma olduysa, tableti tekrar kullanmak gerekiyor. Bu durumda ikinci kullanım için doktorunuzdan bilgi almak gerekiyor. Kusma olmadığı taktirde tableti tek doz kullanmak yeterlidir. Ayrıca ilacın etkisi daha fazla olsun diye fazla doz kullanılması kesinlikle doğru değildir. Fazla doz hormonlar için çok zararlıdır. 

Tableti kullanıp hamile kalma ihtimali çok düşüktür. Fakat yine de hamile kalınırsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Bu ilacı kullanmak için cinsel ilişkinin üzerinden 5 günden fazla geçmemelidir. 5. günde alınması herhangi bir soruna neden olmaz. Sadece bir kez almak yeterlidir. Bilimsel çalışmalara göre Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının 100 kadından sadece 1 kadının hamileliğini engellemediğini göstermektedir.

Ella 30 mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Kaliteli ve etkili bir doğum kontrol yöntemi olan Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı tek bir doz olarak satılmaktadır. Sadece eczanelerden satışa sunulan ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı gibi sürekli kullanıma kesinlikle uygun değildir. Riskli cinsel birliktelik sonrası gebe kalma oranını ciddi oranda düşüren hatta neredeyse % 100 etki sağlayan tablet dikkatli kullanılmalıdır. Hormonal sisteme doğrudan etki eden Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı, yılda bir iki taneden fazla kullanılmamalıdır. Mucizevi etki sağlayan Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapının 2019 güncel fiyatı 66 TL olarak belirlenmiştir.

Ella 30 mg 1 Tablet Yani Ertesi Gün Hapı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Düzenli olarak kullanılan ilaçlarla birlikte Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapını almak sorun olur mu?

 • Diğer ilaçlarla etkileşimi konusunda olumsuz bir çalışma yoktur. Yine de doktora başvurmakta fayda vardır.

2. İlişkiden sonra 120 saat geçti, ilacı alsam etki eder mi?

 • Ella tablet, ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu o kadar yüksektir. 5 güne kadar koruma sağlamaktadır. Fakat bu 120 saat içerisinde döllenme gerçekleştiyse ilacı almanızın bir faydası olmaz.

3. İlişkiden sonraki 10. saatte Ella 30 mg 1 tablet aldım. Şu an adetim 3 gün gecikti, bulantım var ve gerginim. Hamile kalmış olabilir miyim?

 • Ella 30 mg 1 tablet yani ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 120 saat içerisinde alındığı taktirde etkisini kesin olarak göstermektedir. Fakat tabletin yan etkileri arasında adet düzensizliği ve hormonal stres söz konusudur. Gebe kalmanız neredeyse imkansızdır. Bu belirtiler ilacın yan etkileridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı