Elma Sirkesinin Faydaları (Cilde ve Sağlığa Etkileri)

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yeri geldiğinde cilt bakımı için yeri geldiğinde de saç bakımı için kullanılabilir. Peki elma sirkesi başka neler için kullanılır? Cilde ve sağlığa faydaları nelerdir? Gelin isterseniz hep beraber elma sirkesinin faydaları hakkında bilgi edinelim.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi karın ağrısının yarattığı sorunları tedavi eder. Midenizde bir ağrı, sancı ve bu tür problemlerden dolayı şikayetiniz varsa su ile karıştırılmış elma sirkesini yudum yudum için. Elma sirkesi içerisindeki bulunan asitler, midede bulunan bakterileri öldürür ve enfeksiyonu keser.

Elma Sirkesi Su

Özellikle ishale ne iyi gelir derseniz sirkeli su diyebilirim. Bunların dışında su ile karıştırdığınız elma sirkesi, bağırsaklardaki spazmları da iyileştirir. Ağrının ve sancının kesilmesine yardımcı olur. Bunun için bir su bardağı içerisine iki çorba kaşığı sirke katıp karıştırın ve hafif hafif yudumlayın.

Hıçkırık için Elma Sirkesinin Faydaları

Hıçkırık nasıl durur? Hıçkırığı kesmek için ne yapılmalı? Sorunlarınıza karışık olarak bir çay kaşığı elma sirkesi için diyebilirim. Eksi tatların bir çoğu hıçkırığı keser. Hıçkırık, boğazdaki sinirleri aşırı gerginleştirir ve hıçkırmaya başlarsanız. Elma sirkesi bu sorunu hemen çözer.

Elma Sirkesi

Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı elma sirkesini yutmaktır. Böylece hem mide problemlerini hemde hıçkırığı bir kaç saniye içerisinde kesebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı için Elma Sirkesinin Faydaları

Boğaz ağrısından dolayı şikayet ediyorsanız günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa boğaz ağrısını en kısa sürede geçirecek olan şey elma sirkesidir. Elma sirkesinin mikrop alıcı özelliği sayesinde boğaz bölgesinde bulunan mikroplar ve bakteriler temizlenir. Böylece boğaz ağrısı bir gün içerisinde yatışmaya başlar.

Boğaz Ağrısı için Elma Sirkesinin Faydaları

Peki bunu nasıl yapacağız? 1/4 fincan elma sirkesi ile 1/4 fincan ılık suyu karıştırıp, gargara yapın. Bu işlemi günde dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kolesterolü Düşürür

Elma sirkesinin faydaları arasında kolesterolü düşürme gibi etkileri vardır. Bu kabiliyetini ilk olarak 2006 yılında yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlamıştır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, sirke içerisinde bulunan asedik asidin farelerin kolesterolünü düşürdüğü gözlemlenmiş.

Yumurta

Ayrıca Japon araştırmacılar, sirkenin gün içerisinde düzenli şekilde kullanıldığında insanlar üzerinde de çok etkili olduğunu söylemişlerdir.

Hazımsızlığa Elma Sirkesinin Faydaları

Hazımsızlık nedeniyle problemleriniz varsa yemekten önce bir yudum elma sirkesi içmek sizi rahatlatacaktır. Hazımsızlığa doğal bir ilaç olan elma sirkesi yapmak için 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve bir bardak ılık su ile karıştırılarak, yemeklerden 30 dakika önce içilebilir.

Tıkalı Burun İçin Elma Sirkesinin Faydaları

Burnumuz tıkalı olduğunda rahat nefes alamayız. Bazı insanlar buna dayanabilirken bazı insanlara ise çok zor anlar yaşatır. Ancak korkmayın. Çünkü elma sirkesinin faydaları sayesinde tıkalı olan burnunuzu anında açabilirsiniz.

Bunun için elma sirkesini yarı yarıya su ile karıştırıp, bir su bardağı elma sirkesini içebilir. Burnunuza çekerek tekrar sümkürebilir veya bir peçeteye elma sirkesi damlatıp, burun içi temizlenebilir. Koklamak bile iyi gelecektir.

Elma Sirkesinin Kilo Vermeye Faydaları

Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. İçerdiği asetik asit sayesinde iştahınızı bastırır ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca su tutma oranını da azaltır. Bilim adamları ayrıca elma sirkesinin sindirimi rahatlattığı ve kan dolaşımını hızlandırdığını da belirtiyorlar.

Elma Sirkesi ile Kepekten Kurtulun

Dr. Mehmet Öz, kepek tedavisi için mutlaka elma sirkesi kullanılmalı diyor. Elma sirkesi içerdiği bileşenler ile kafa derisindeki pH seviyesini dengeler. Kepekleri yok eder ve saçları parlatır.

Bunun için 1/4 fincan elma sirkesini aynı miktarda su ile karıştırıp, bir sprey şişesini içerisine koymalısınız. Adından bu sprey ile saçlarınızı ıslatmalı ve bir havlu ile kapatarak 20-25 dakika bu şekilde bırakmalısınız. Süre bitiminde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için haftada 1 veya 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Akne Temizler

Elma sirkesi doğal olarak akne temizler ve cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlar. İçerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde sivilcelerin ürettiği bakterileri temizler, mikropları kırar. Böylece cilt bakterilerden arınınca sivilceler yavaş yavaş söner ve sivilce tedavisi yapılmış olur.

Bunların dışında cilt için kullanılan elma sirkesi, cildi yumuşatır, cildin pullanmamasını sağlar ve kırmızı lekeleri azaltır. Ayrıca cildin pH dengesini dengeler.

Vücut Enerjisini Arttırır

Stresli bir iş yerinde çalışıyorsanız veya stres dolu günler geçiriyorsanız elma sirkesini sizlere tavsiye ederim. Stres altında olan vücut, laktik asit oluşturur. Bu asitte yorgunluğa neden olur. Elma sirkesi içerisinde bulunan enzimler bu asidi yok eder ve vücudun yorgunluğunu alır.

Bunun için herhangi bir salata içerisinde kullansanız bile yeterli ama daha yoğun bir şekilde kullanmak isterseniz bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi katarakta kullanabilirsiniz.

Gece Krampları için Elma Sirkesi

Bazı insanlarda uykudayken ayaklarına veya bacaklarına kramplar girer. Eğer böyle bir probleminiz varsa yüksek ihtimalle vücudunuzdaki potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bacakta Kramp

Bunun için bir bardak ılık su içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı balı ilave edip tüketin. Bu işlem sonucunda gece kramplarınız kesilecek ve rahat bir uyku çekeceksiniz.

Ağız Kokusu için Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları arasında ağız kokusunun da giderilmesi vardır. Eğer ağız kokusundan dolayı bir şikayetiniz varsa bir çay kaşığı elma sirkesi ile ağzınızı gargara yapın. Böylece ağız kokusuna neden olan bakteriler ölür ve ağız kokusu yavaş yavaş yok olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı