Elmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Elmanın cilde faydaları genel olarak güzelleştirir olarak bilsek de aslında güzelliğin dışında bir çok faydası keşfedilmiştir. Kış aylarının tatlı ve sulu meyvesi elmanın hem vücuda hemde cilde çok faydası vardır.

Elmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Elmanın cilde başlıca olan faydaları cildi parlatır, aydınlatır, cildi nemlendirir, yaşlanmayı durdurur, güneşten korur, cilt lekelerini çıkartır, tonik olarak kullanılabilir, göz altı şişkinliğini alır, kanseri önler, cilde C vitamini depolar, saçı besler, hızlı saç uzatır ve daha fazlası elmanın başlıca faydaları arasındadır.

Şimdi dilerseniz elmanın bu faydalarının nasıl olduğunu kısa kısa başlıklar halinde belirtelim. Bakalım elma vücudumuza ve cildimize bu kadar faydayı nasıl sağlıyor?

Elma Cildi Parlatır ve Aydınlatır

Elmanın cilde faydaları denince ilk akla gelen cildi pürüzsüz bir hale getirmesidir. Elma cildi hem parlatır hem aydınlatır hemde pürüzsüz bir hale getirir. Elma ciltteki kolajeni tetikler. Kolajen üretimi artınca da cilt daha genç kalır ve sonucunda cilt parlar ve pürüzsüz bir hale gelir. Cildin parlaması ve aydınlanması için tüketilmesi gereken elma kırmızı elmadır.

Cilt Nemlendirici Elma Maskesi

Elma ile cildinizi nemlendirirken aynı zamanda cildinizi de derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kaç dilim elmayı kesin ve yüzünüze direk olarak sürün. Elmanın suyu bitene kadar bu işlemi yapabilirsiniz. Elma, cilt ile temas ettiği sürede ciltteki yağ üretimini dengeleyecek ve yüzünüz nem kazanacaktır.

Elmanın Cilde Faydaları

Elmanın Yaşlanma Karşıtı Faydası

Elmanın cilde faydaları herkesin bildiği gibi cildi gençleştirici özelliğidir. Yukarıda belirttiğimiz elma maskesi cildinizdeki donukluğu ve kırışıklıkları götürecektir. Aynı zamanda cildinize sanki botoks yapılmış gibi kaldıracaktır. Elmayı tükettiğiniz zaman ise cildinizdeki çizgilerden ve kırışıklıklardan sizi kurtaracaktır.

Bunun için bir adet elmayı rendeleyin ve rendelenmiş elmayı yüzünüze sürüp 10-15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile temizleyin. Bu maske cildinizi günden güne iyileştirecek ve kırışıklıklardan koruyacaktır.

Elmanın Güneş Işınlarından Koruyucu Faydaları

Elma içerisinde vitaminler ve mineraller sizi güneşin zarar verdiği ışınlardan korur. Elma içerisinde bulunan bu vitamin ve mineraller güneşe karşı cilde bir savunma mekanizması salgılar.

Hatta elma ile güneş yanığı tedavisi bile yapılmaktadır. Elma ile güneş yanığı tedavisi için bir adet elmayı rendeleyin. İçerisine bir çay kaşığı gliserin ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı güneş yanığı üstüne sürün ve 15 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Elmanın Sivilce ve Leke Tedavisine Faydaları

Yüzünüzde çıkan sivilce ve lekelerden kurtulmak için elma ile mükemmel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bunun için sizlere malzemeleri vereyim.

Malzemeler:

 • Çeyrek elma
 • Süt kreması

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Çeyrek elmayı püre kıvamına getirin. Üstüne bir miktar süt kreması ekleyin ve güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 5-10 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Elma serinletici etkisi ile hem cildinizi ferahlatacak hemde sivilce ve leke tedavisini yapacaktır. Elmayı cildinize uygulamadan önce 30 dakika kadar cildinizde bekletirseniz daha çok serinlik ve ferahlık verecektir.

Elma ile Cilt Toniği Yapımı

Elmanın cilde faydaları saymakla bitmez. Elmanın kendisi veya elma suyu sirkesi, cildinize gerginlik yaratacak bir özelliğe sahiptir. Elma suyu sirkesi cilt gözenekleri üzerinde birikmiş olan kirlerin ve yağların temizlenmesini sağlar. Elma suyu aynı zamanda ciltteki pH seviyesini dengeler. Böylece cildin ürettiği aşırı yağların oluşmasını da engeller.

Elmanın Cilde Faydaları

Elma suyu sirkesini cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Bunun için bir parça pamuğa elma suyu sirkesini damlatın ve tüm cildinizi silin. Elma suyu sirkesi hemen hemen tonik ile aynı etkiyi yapacak ve cildinizdeki sivilceleri cildinizden uzaklaştıracaktır.

Elmanın Göz Altı Şişkinliğine Faydaları

Bu yöntem çok basittir. Elma dilimlerini göz altlarına koyarak hem göz altı morluklarını hemde şişmiş olan göz altı torbalarını indirir.

Bunun dışında 2 yemek kaşığı elma suyu ile bir adet rendelenmiş patatesi karıştırarak aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar beklettiğiniz karışımı bekleme süresi sonunda ılık su ile yıkayıp, temizleyin.

Elma Cilt Kanserini Önler

Elma içerisinde az da olsa A vitamini bulunur. A vitamini, cildin fonksiyon işlemini yükseltir. Mesela olgunlaşmış ve yaşlanmaya doğru ilerleyen cildi gençleştirmeye yardımcı olur. Bunun dışında A vitamini cilt kanserine yakalanma riskini azaltır.

Eğer evde bir adet elma yiyen kadınlar günlük A vitamini ihtiyacının %5.2’sini erkekler ise %4.1’ini karşılamış olurlar.

Elmanın Saça Faydaları

Elmanın cilde faydaları olduğu kadar saça da faydaları vardır. Düzenli elma tüketen birinin saçları daha sağlıklı olur. Saçlarda kırılma, dökülme ve matlaşma yaşanmaz. Bu nedenle bayanların bol bol elma tüketmeleri normaldir. Elma, saç gelişimine de destek verir. Aynı zamanda tırnaklar içinde oldukça faydalıdır.

Elmanın saçlarda oluşan kepeğe de etkisi önemlidir. Eğer saçlarınızda kepek problemi varsa saçlarınızı elma suyu sirkesi ile durulamak saçlardaki kepeği götürecektir.

Elmanın Diğer Faydaları

Elmanın cilde faydaları dışında bir sürü faydası daha vardır. Bu faydaların hepsini size yazmak istedim. Ancak çok sıkıcı olacağını düşündüğüm için en göze çarpıcı olanlarını yazmak istedim.

 • Elma, kilo vermeye yardımcı bir besindir. Diyet yapan bir çok kişiye diyetisyenler tarafından önerilir.
 • Elma diş çürümesini engeller. Elma tüketen birisinin tükürük salgısı artar. Böylece diş çürümesinin önüne geçilir.
 • Elma bağışıklı güçlendirir.
 • Kansere karşı vücudu korur.
 • Kolesterol rahatsızlığı olanlar elma sever. Elma iyi bir lif kaynağı olduğundan kolesterole karşıdır.
 • Alzheimer önleyici bir besindir. Düzenli elma tüketen birisi unutkanlık hastalığı olan alzheimer hastalığına yakalanma riski düşüktür.
 • Elma, huzursuz bağırsak sendromu rahatsızlığını geçirir.
 • Parkinsonu önler.
 • Gözlere çok faydalıdır. Kataraktı önler.
 • Hemoroid hastalığını defeder.
 • Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller.
 • İshal ve kabızlığı geçirir.

Elmanın cilde faydaları belki daha da fazladır. Ancak sizlere iletmemiz gereken tüm faydalarını sizlere aktarmaya çalıştık. Elmanın cilde faydaları hakkında sizinde bildiğiniz bilgiler varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından bizleri ve okurlarımızı bilgilendirin.

Kaynak : 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı