Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

 

Erkeklerin, idrar kaçırma problemiyle karşılaşmasına neden olan birçok faktör vardır. Bu kimi zaman tuvalet sonrasında idrar damlaları iken kimi zaman tamamen alakasız bir zaman içerisinde gerçekleşebilir.

Kas yapısı olarak mesane, penis ve idrar yolu ile ilişkili sorunların saptanabilmesi mümkündür. Hatta, tıbbi araştırmalar neticesinde böbrek yetmezliği ile kan zehirlenmesi gibi durumlarda, idrar kaçırma hayati risk oluşturan bazı sonuçların semptomu olarak görülebiliyor.

Erkeklerde idrar kaçırma konusu bir noktada kabusa dönebiliyor. Dışarıdan belli olduğu için küçük düşme veya utanma gibi duygular hissedilebilir. Oysa bunun yerine hemen doktora başvurarak idrar kaçırmaya sebep olan faktörün teşhisi ve tedavisi için harekete geçilmelidir.

İdrar kaçırmanın altında yatan faktörler: Prostat gibi önemli rahatsızlıkların habercisi de olabilir. Dolayısıyla doktora gitmeden bunun çözümünü bulmak son derece olanaksızlaşır. Bazı erkekler için idrar yolu enfeksiyonlarının, idrar kaçırma gibi etkilere yol açabileceği söylenebilir. Erkeklerde idrar kaçırma oranı; kadınlara göre daha düşük olmasına rağmen, doktora görünme sıklığı kadınlardan daha fazladır.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Nedenleri?

Erkeklerde idrar kaçırmanın nedenleri için yapılan araştırmalar farklı alternatiflerle karşılaşmamızı sağlıyor. Örneğin; idrarı tutamama, aniden idrar yapma ihtiyacı veya kısa vadelerde sürekli idrar gelmesi gibi farklı durumlar gözlemlenebilir. Teorik olarak idrar kaçırmaya sebep olan unsurlar şu şekildedir:

  • Pelvik taban kaslarında zayıflama
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Prostat
  • Nörolojik rahatsızlıklar
  • Hormon düzensizlikleri veya eksiklikleri
  • Pelvik ve prostat ameliyatları
  • Menopoz

 

Yapılan tetkikler sonucunda erkeklerin sürekli olarak yaşadığı bu sıkıntının üç temel sebepten kaynaklanabildiğini söyleyebiliriz.

  • İyi Huylu Prostat Sonucunda İdrar Damlamaları

Genel olarak idrar kaçırmanın en sık başımıza gelen halidir. İdrar yapmak için tuvalete gittiğimizde ve işimizi bitirdiğimizde birkaç damla ya da daha fazlasını çamaşırımızda görürüz. Aslında idrarımızı yaptığımızı zannederiz ama idrar yolundan halen daha az miktarda gelen bir kalıntı söz konusudur. Bunu çoğu zaman çamaşırımızda gördüğümüz ya da hissettiğimiz ıslaklıkla anlarız.

Sebebi ise iyi huylu prostat büyümesinden kaynaklanan ve mesane ağzında var olan geniş idrar yolunun deformasyonudur. Bu deformasyon, zamanla bu alanda ufak baloncuklar oluşmasına sebep olur. Baloncuklar ise idrar yolunu takip eden idrardan bir miktar tutarak tamamıyla boşalan idrar yoluna tekrar yollamaya başlar. Sonucunda ise idrarımızı bitirdiğimiz anın hemen sonrasında idrar damlamaları görürüz.

  • Prostat

Prostat kaynaklı bir mesane deformasyonunun yol açabileceği idrar kaçırma sorunu en sık karşılaşılan alternatiftir. Çoğu zaman ileri yaşta olan bu hastalık erkekler için risk yaratır. Fakat uzun süreli bir prostat büyümesi sonucunda müdahale edilmezse daha genç yaşlarda da gözlemlenebilir.

Prostat büyümesi sonucunda mesane boşaltma mekanizması kadar depolama kısmı da işlevini kaybedebilir. Haliyle çoğu zaman mesanenin dolduğunu hissedemeyiz ve yavaş yavaş kontrolünü yitirdiğimiz bu sistem, idrar kaçırma eğilimini yaşamamızı sağlar.

  • Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat ameliyatı olarak erkeklerde idrar kaçırma sorununun önüne geçilebilir. Fakat ameliyatın hemen sonrasında da direkt olarak bir sihirli değnek etkisi gözlemlenmez. Bir süre boyunca hem kasların buna adapte olması hem de tedavi sürecinin devamlılığı için çeşitli medikal işlemlerin sürmesi gerekir.

Erkeklerde idrar kaçırma problemi teorik olarak: “Üretral Sfinkter” ismiyle anılan özel kas yapısıyla ilişkilidir. Bu yapının zarar gördüğü her sebepten ötürü idrarı tutamama ya da kaçırma söz konusu olabilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Sorunu İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır?

Erkeklerin idrar kaçırma muayenesi için başvuracağı bölüm Üroloji olmalıdır. Alanında iyi bir uzman tarafından muayene edildikten hemen sonra idrar kaçırmaya sebep olan unsurlar ortaya çıkartılır. Tetkiklerin devamı ve sorunların daha net tedavi edilebilmesi açısından Nöroloji ile Psikoloji bölümleriyle ortak çalışılabilir.

İdrar kaçırma tedavisi için uygulanan metotlar arasında, kas egzersizleri gibi ilaçsız metotlar dahi bulunmaktadır. Ayrıca herkes için prostat sorunu söz konusu olmayabilir. Bazıları için yediği veya içtiği şeylerden ötürü bile bu tip boşaltım sorunları yaşandığı gözlemlenmektedir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close