Evde Egzama Kremi Nasıl Yapılır?

Evde egzama kremi yapmak gerçekten de çok basit. Dışarıdan satın alacağınız kremlerden kat kat daha iyi olan ve boş yere paranızı dışarı harcamaktan sizi kurtaracak mucize egzama kremini bu yazımızda sizlere anlatacağım.

Egzama sorunu yaşayan kişiler bilir. Egzama, kaşıntılı, cildin kuruluğu ve tahrişten şikayetçidir. Bu şikayetlerin nedeni de cildin nem tutma yeteneğinin kaybolmuş olmasıdır. Bu yüzden egzama kremi gereklidir. Egzama kremi, egzamalı bölgeye sürülerek bölgenin nemli kalmasını böylece egzamanın iyileşmesini sağlamaktadır.

Evde Egzama Kremi Nasıl Yapılır?

Egzamalı bölge nemsiz kaldığından dolayı sabun ve deterjan bölgenin daha çok kurumasına neden olabilir. Hatta egzama geçse bile sabun ve bazı deterjanlar egzamanın tekrarlamasına yol açar. Genellikle çocuklarda görülür ve gittikçe şiddetlenir.

Evde egzama kremi yapılarak egzamalı bölgeye sürüldüğünde cilt duyarlı hale gelir ve bölge nemlenme özelliği kazanır. Lafı çokta uzatmadan evde egzama kremi yapmak için gerekli malzemeleri verelim.

Evde Egzama Kremi Yapmak için Gerekli Malzemeler

  • Yarım su bardağı shea yağı (aktardan alabilirsiniz)
  • Yarım su bardağı hindistan cevizi yağı
  • 30 damla lavanta yağı
  • 10 damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tüm malzemeleri aktardan temin edebilirsiniz. Cam bir kase içerisinde yukarıdaki tüm bitkisel yağları bir araya getirin. Tahta bir kaşık ile tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu cam kaseyi oda sıcaklığında muhafaza edin. Karışım hazır hale geldiğinde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kıvam alacak.

Evde Egzama Kremi

Evde egzama kremi yapmak için kullandığımız malzemelerin özelliklerinden bahsedecek olursak, shea yağı yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini de egzama, dermatit gibi deri hastalıklarını rahatlatır.

Egzama kremi içerisinde kullandığımız hindistan cevizi yağı hem nemlendirir hemde cildi korur. Lavanta yağı ve çay ağacı yağının da yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu biliyorum.

Evde Egzama Kremi Cilde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle egzama kremi içinde kullandığınız malzemelere bir alerjiniz olup olmadığını test edin. Bunun için cildinizin ufak bir kısmına kremi sürün ve bir kaç saat bekleyin. Eğer malzemelerden herhangi birisine karşı alerjiniz varsa kızarıklık oluşacaktır. O zaman evde egzama kremi size göre değil demektir.

Eğer cilt herhangi bir tepkime ve alerjik reaksiyon vermezse düzenli olarak günde 2-3 defa bu kremi kullanabilirsiniz. Krem gerçekten de çok etkilidir. Bu nedenle mutlaka kullanmanızı ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere paylaşmanızı bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı