Evde Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde günlük cilt bakımı yapmak isteyen bir çok kişi artık dışarıda cilt bakımına ücret ödemeden işlerini hallediyorlar. Böylece hem ekonominize kazanç oluyor hemde güzelliğinize güzellik katılıyor. Evde günlük cilt bakımı yapmakta oldukça kolay ve basit.

Evde Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yaptıran herkes çok iyi bilir ki, dışarıda cilt bakımı yaptırmak son derece pahalı ve ekonominize zararlıdır. En basit uygulamalardan birisi olan peeling bile dışarıda yaptırdığınızda en az 100 TL’den başlarken evinizde belki de üst üste 20 kere yapacağınız krem ile beraber 50 TL’ye denk geliyor. Bu nedenle sizlere evde günlük cilt bakımı yapma konusunda hassas noktaları anlatmak ve yardımcı olmak istiyoruz.

Evde Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günlük Cilt Bakımı Sıralaması

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan cildimiz için ne yazık ki pek çoğumuz gereken bakımı ve özeni göstermiyoruz. İnsanlar kalp sağlıkları için beslenmelerine dikkat etmeleri, zayıflamak ve ideal kilolarını korumak için onlarca kitap okumaları, televizyon programı seyretmelerine ve diyet listeleri arasında kaybolmalarına rağmen ciltlerine sıra gelince yeterince özenli davranmamaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar zayıf olursak olalım cildimiz sağlıklı değilse görüntümüz de sağlıklı olmayacaktır.

Cilt bakımını tam anlamıyla yapmak için günlük cilt bakımı rutini oluşturmak ve bu rutine bağlı kalmak en iyi yöntemlerden biridir. Günümüzde kişisel bakımımız için zaman yaratmak yoğun iş temposunda oldukça zor olmaktadır. Ancak her gün doğal cilt bakım ürünleri ile yapacağınız 10-15 dakikalık bakım bir süre sonra sağlıklı görünen, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Üstelik günlük cilt bakımı sırasında doğal ürünleri kullanmayı tercih ederseniz oldukça ucuza mal olacaktır.

Günlük cilt bakım rutini oluşturmadan önce cilt tipinizin ne olduğunu bilmelisiniz. Yağlı mı, kuru mu yoksa karma bir cilde mi sahipsiniz bunu bir dermatoloji kliniğinde belirleyebilirsiniz. Hatta yüzünüzün hangi bölgesinin daha yağlı ya da kuru olduğunu öğrenerek bu bölgeler için uygun bakımı yapabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Evde Günlük Cilt Bakımı

Yağlı ciltler yaş alma sonucu oluşan kırışıklıkları geciktirme gibi bir avantaj sunsa da sivilce ve siyah nokta oluşumuna daha elverişli bir ortam sunmaktadır. Yağlı cilt sahibi olanların diğer bir şikâyeti de yüzlerinin gereğinden fazla parlamasıdır. Aşağıdaki adımları günlük olarak uygulayarak yağlı cildinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Temizlik: Yağlı ciltler günde en az iki defa yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bunun için en uygun zamanlar uyku sırasında cilt üzerinde oluşan yağı temizlemek için uyandığınızda ve gün içinde dış koşulların cildinizde yarattığı kirlenmeyi temizlemek için yatmadan öncedir. Yüzünüzü gereğinden fazla yıkamak yağ üretimini artıracağı için bunu günde 2 defa ile sınırlandırabilirsiniz. Bu temizlik işlemi sırasında cildinizi matlaştırıcı özelliği bulunan cilt ürünleri ile temizleyebilirsiniz.

Ölü Hücrelerden Kurtulmak: Özellikle yağlı bir ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için gerekli olan ölü hücre temizliğini bir güzellik merkezine gidip peeling yaptırmaya gerek kalmadan da günlük olarak yapacağınız uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için size basit bir reçete verelim. Yulaf ezmesini havada biraz dövüp bir miktar yüz kremi ile karıştırarak dairesel hareketlerle hafifçe yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kez yaparak ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz.

Nemlendirici: Günlük cilt bakımının en önemli noktalarından biri de cildinizi düzenli olarak nemlendirmektir. Yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Evde Günlük Cilt Bakımı

Kuru ciltlere gereken bakım düzenli olarak yapılmazsa oldukça donuk ve sağlıksız bir görünüme yol açabilirler. Ayrıca kuru ciltler için seçeceğiniz cilt bakım ürünleri bu özellikle ciltler için uygun olmalıdır.

Temizlik: Günde bir kez, akşam saatlerinde yapacağınız temizlik günün kirini cildinizden temizlemek adına yeterli olacaktır. Yatmadan önce nemlendirici içeren bir sabun ile yüzünüzü yıkayabilir ve soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Nemlendirici: Kuru ciltler için nemlendirici kullanmak cildin daha da kurumasının önüne geçmek için çok önemlidir. Günde en az 2 kez uygun bir nemlendirici ile yüzünüze hafif masaj yaparak kan dolaşımını da artırabilirsiniz.

Yüz Maskeleri: Doğal yüz maskeleri kuru ciltleri nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılabilir. Bir muzu ezip bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz maske ile cildinizi doğal yollardan nemlendirebilirsiniz.

Yukarı da listelemeye çalıştığım yağlı ve kuru ciltler için günlük bakım için dikkat edilmesi gereken noktalar dışında güneşe çıkmadan önce hatta günlük hayatınızda mutlaka cildinizi zararlı ışınlara karşı koruyan bir güneş kremi kullanmalısınız. Makyaj malzemelerinin fazla miktarda kullanımı da zaman içerisinde cildinizde yıpranmaya neden olacaktır. Bu yıpranmayı en aza indirmek için yatmadan önce tüm makyajınızı temizlemeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmelisiniz.

Günlük rutin bir cilt bakımı listesi oluşturmak kısa sürede cildinizde gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır. Listenizi oluşturduktan ve kullanacağınız ürünleri belirledikten sonra önemli olan ne olursa olsun bu rutine bağlı kalmaktır.

Ayrıca bu yazdıklarımızın dışında evde cildinize günlük veya haftalık bakım yaparken mutlaka uygulamanız gereken avokado maskesi uygulamasını yapmayı kesinlikle unutmayın. Çünkü bu maske cildiniz için en yararlı maskelerden birisidir. Hatta günlük cilt bakımı için youtube.com üzerinde bir çok videoyu izleyerek daha iyi öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı