Evde Sarımsaklı Şampuan Nasıl Yapılır?

Evde sarımsaklı şampuan yaparak saçlarınızın dökülmesini engelleyeceğinizi biliyor muydunuz? Yazın ve kışın yani havaların soğumasında da ısınmasında da saç dökülmeleri artar. Saç dökülmesine karşı sizlerinde evde sarımsaklı şampuan yapıp saç dökülmesini engellemenizi tavsiye ederim.

Evde Sarımsaklı Şampuan Yapımı

Evde bitkisel bakım ile uğraşan herkes bilir. Sarımsak saç dökülmesini durduran en iyi bitkilerden birisidir. Bu nedenle saçlarımıza devamlı olarak kullandığımız bir şampuan ile sarımsağı harmanlayarak harika bir sarımsaklı şampuan yapabilirsiniz.

Evde Sarımsaklı Şampuan

Saç dökülmesine en etkili yöntemlerden birisi olan evde sarımsak şampuan yapımı saçları dökülen herkese çok iyi gelecektir. Belki diyeceksiniz “ohooo şimdi kim uğraşacak sarımsak, şampuan” diye ancak sizlere anlatacağım yöntem oldukça basit ve pratik bir yöntem olacak.

Saç dökülmesi ile alakalı bir probleminiz varsa size Youtube.com’da izlediğim bir videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Ardından evde sarımsaklı şampuan yapımı yazımıza devam edebilirsiniz.

Evde Sarımsaklı Şampuan Nasıl Yapılır?

Evde sarımsaklı şampuan hazırlamak için gerekli olan malzemeler çok zor değil. Birincisi her zaman kullandığınız bir saç şampuanı, bir kaç diş sarımsak, birde saç boyamak için kullandığımız ve çalkaladığımız ufak şişe bize yeterli olacaktır.

Aslında bu karışımı şampuan şişesinin içerisinde de yapabiliriz. Ancak ayrı bir şişede yapmak istediğiniz zaman kullanabileceğimiz avantajına çeviriyor. Sarımsağın kokusu biraz ağır olduğu için beğenmeyen de az miktarda yapıp dayanamazsa en azından atar diye düşünüyorum.

Malzemeler:

  • Kapağı olan küçük bir şişe
  • 2 diş sarımsak
  • Kullandığınız saç şampuanı

Hazırlanışı : İlk önce sarımsakları temizleyin ve püre kıvamına getirin. Sonra kullandığınız şampuandan küçük şişeye bir miktar şampuanı boşaltın ve üstüne sarımsak püresini ilave edip kapağını kapatın. Sonra güzelce şişeyi çalkalayın.

Sarımsaklı Saç Şampuanı

Uygulama : Evde sarımsaklı şampuan kullanımı esnasında en çok dikkat etmeniz gereken şey saçınızda en az 15 dakika bekletmektir. Bunun nedeni şampuan içerisine koyduğunuz sarımsağın saç diplerine etki etmesidir. Tabi saçlarınıza uygularken saç diplerine masaj yapmayı da unutmamanız gerekiyor.

Evde Sarımsaklı Şampuan Yapımı 2

Eğer yukarıdaki malzemeleri bir araya getiremezseniz veya o anda hemen uygulamak isterseniz 1 diş sarımsağı ezip, püre kıvamına getirin. Elde ettiğiniz sarımsak püresini bir miktar şampuan ile elinizde harmanlayın ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın.

Sarımsak Saçlarımda Koku Yapar mı?

Sarımsak kokusuna dayanamam gibi bir düşünceniz varsa veya sarımsağı saçlarıma sürdükten sonra çok koku yapar diye düşünüyorsanız bunun da çaresi var. Aktardan satın alacağınız lavanta veya karanfil yağına bir miktar su karıştırıp, sprey olarak saçınıza uygularsanız koku kalmayacaktır.

Sarımsaklı Şampuan

Son olarak evde sarımsaklı şampuan ile birlikte hem sarımsağın kokusunu yumuşatacak hemde saçlarımızı nemlendirecek bir tüyo daha vereyim. Eğer hazırladığınız sarımsak şampuanın içerisine bir kaşık bal eklerseniz hem saçlarınız derinlemesine nemlenir hemde sarımsağın kokusu giderilir.

Evde Sarımsaklı Şampuan Faydaları

Evde sarımsaklı şampuanın etkisi aslında çok fazladır. Ancak ilk kullanımdan sonra göreceğiniz etkilerden bahsedeyim.

  • İlk kullanımdan sonra saçlarınızdaki dökülme duracak.
  • Dökülen saçlarınız yaklaşık bir ay sonra tekrardan çıkmaya başlayacaktır. Tabi ölmemiş saç kökleri.
  • Saçlarınızın şekil alması çok daha kolay olacak.
  • Saçlarınız normalden çok daha fazla hızlı uzayacak.

Evde sarımsaklı şampuan hakkında bildiğim her şeyi sizlerle paylaştım. Eğer sizinde sarımsak ve saç ile alakalı deneyimleriniz varsa lütfen yorumlar kısmından bizlere yazın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı