Evde Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Evde yüz kremi yapmak el hem becerinizi arttırır hemde dışarıdan satın aldığınız kremleri çöpe attırır. Çünkü evde hazırlayacağınız yüz kremi, dışarıda satılan yüz kremlerine göre daha sağlıklı, doğal ve ucuz. Evde yapabileceğiniz bu krem yaşlanma karşıtı olup, mutfağınızdaki çok basit malzemeler ile hazırlanır.

Evde Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Kozmetik reyonlarındaki kremlere yüzlerce lira vermektense evinizde muhteşem ev yapımı krem hazırlayabilirsiniz. Hatta bu kremi beğenirseniz de uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bu gün sizlere vereceğim yüz kremi tarifi anti-aging bir krem olacak. Yani yaşlanma karşıtı bir krem diyebilirim.

Evde Yüz Kremi Nasıl Yapılır

Yaşlanmayı engelleyecek bu yüz kremi cildinizdeki ince çizgileri alacak, cildi nemlendirecek, daha genç ve daha taze gösterecek. Aynı zamanda yumuşatarak, cildinizi pamuk gibi yapacak. Evde yüz kremi tarifi içerisinde yer alan tüm malzemeler, yüz ve yüz üzerindeki dokular için derin etkiler yaratacak malzemelerdir.

Evde Yüz Kremi Yapımı

Evde yüz kremi yapmak için hem ucuz hemde en etkili malzemeleri kullanmak istedim. Bunun yanında bu malzemeleri bulmakta son derece kolay. Eğer malzemelerden herhangi birini bulamazsanız, aşağıdaki yorumlar kısmından bana sorabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1/4 fincan badem yağı
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 çorba kaşığı balmumu
 • 1/2 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 1 çorba kaşığı shea yağı
 • Herhangi bir uçucu yağ

Hazırlanışı:

 • Yukarıdaki tüm malzemeleri cam bir kavanoza koyun.
 • Bir tencere alın ve yarısına kadar su doldurup, ocağa koyun.
 • Bu kavanozu da tencerenin ortasına koyun.
 • Benmari usulü, kavanozun içindeki malzemeler erisin.
 • Malzemeler tamamen eridikten sonra kavanozu sudan alın ve tahta bir kaşık ile iyice karıştırın.
 • Ardından kavanozun kapağını kapatın ve serin bir yerde saklayın.

Not: Hazırladığımız evde yüz kremi ile her sabah, yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize uygulayın. Bu malzemeler ile yaklaşık yarım fincan yüz kremi çıkar. Bu kremi de ağzı kapalı ve serin yerde tuttuğunuz zaman 3 ay kadar cildinize kullanabilirsiniz.

Evde yüz kremi içerisinde kullanacağımız badem yağı, cildi yumuşatır, aşınmış ve sertleşmiş cildi yumuşatır. Çok uzun yıllardır alternatif tıpta kullanılan badem yağı, sedef, egzama ve yara izi tedavisinde de kullanılır. Cildi pürüzsüzleştirir ve gençleştirir. Aynı zamanda ten rengini ve cilt tonunu geliştirir.

Diğer malzemelerden biriside hindistancevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı, cilt üzerindeki serbest radikallerin en güçlü ve en doğal temizleyicisidir. Yüksek antioksidan özelliğe sahiptir. Bir çok kişi bilmez ama Hindistan cevizinin en önemli özelliklerinden biriside, vücudun kendi kendine iyileşen bileşenlerinin artmasına yardımcı olur. Kısacası Hindistan cevizi yağı cilde sürüldüğünde derinlemesine onarım yapar. Ciltteki hasarı aldığı gibi yüzde oluşan kılcal damarları da zamanla görünemez yapar.

Balmumu ve shea yağı ise cilt üzerinde ve altında oluşan ancak sizin fark etmediğiniz iltihaplanmayı durdurur. E vitamini ise antioksidan bakımından son derece güçlüdür ve çok hoş bir kokusu vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı