Gebelikte Diyet Nasıl Yapılır?

Ülkemizde diyet denildiğinde akıllara zayıflama diyetleri gelmektedir. Eğer bu açıdan bakılırsa gebelikte diyet mümkün değildir. Ancak diyet kavramının gerçek anlamı zayıflamak değil, dengeli beslenerek ideal kiloya ulaşmaktır. Örneğin kalp ameliyatı geçiren bir hastaya doktoru tarafından diyet listesi verilmektedir. İdeal kiloya sahip olmuş olsa bile o hasta verilen bu diyet listesini uygulamalıdır.

Çünkü diyet listesinin içeriği dikkatli olarak incelendiğinde; kilo vermenin yanı sıra, hastanın sağlıklı yaşayabilmesi için tüketmesi ve tüketmemesi gereken gıdaların listesi ile karşılaşılır. İşte gebelerdeki diyet şekli de aynı bu örneğimizdeki sağlıklı kalabilmek çerçevesinde hazırlanmış olmalıdır. Doktorların sunduğu gebelere diyet önerileri incelendiğinde, tüm kriterler hamilelikte diyet değil hamilelikte beslenme adı altında toplanabilir.

Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Hamile bayanların en sık sordukları sorulardan biri olan gebelikte diyet yapılır mı sorusunun cevabını yapabilmek için diyet kavramı üzerinde durmamız gerekecektir. Çünkü şu kadar zaman içinde bu kadar kilo verdiren diyetler ile konuya bakacak olursak asla gebelikte diyet yapılmaz. Ancak sağlıklı olan ve doktor tavsiyesi ile sunulan gebelikte diyet listeleri içeriğinde bu kadar kilo vereceksin gibi vaatler olmaz.

Hem annenin sağlıklı olması hem de bebeğin anne karnında en sağlıklı şekilde gelişimini sürdürebilmesi için, annenin yeme alışkanlığını gözden geçirmesi ve neleri yemesi gerektiği ve ayrıca hangi gıdalardan uzak durması gerektiği konusunda bilinçli olması gerekir. Tüm bu çerçeveden hazırlanmış olan her diyet programı, kişiye de uygun olması durumunda uygulanabilir.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte beslenme, her ne kadar kişiden kişiye değişim gösterse de bazı ortak noktaları vardır. Örneğin her hamile bayan gebelik süresi boyunca süt, meyve, tahıl, et ve sebze gibi gıdalar düzenli bir şekilde tüketmelidir. Gebelikte beslenme konusu protein gereksinimi olarak ele alındığında, doktorlar günlük tüketilmesi gereken protein miktarının 50 ile 70 gram arasında olması gerektiğini söylemektedir.

Gebelikte Diyet Nasıl Olmalı

Ayrıca hamilelikte balık tüketiminin önemini de atlamamak gerekir. Balık tüketiminin, bebeğin beyin gelişiminde çok büyük katkısı olması sebebi ile haftada en az 2 kez balık yenmelidir. Makarna, pirinç pilavı ve ekmek gibi karbonhidratça zengin besinler de düzenli aralıklar ile tüketilmesi gereken besin gurupları arasında yer alır. Gebelikte günlük tüketilmesi gereken ideal su miktarı ise 8 ile 10 bardak olarak belirlenmiştir.

Hamilelere Özel Diyet Listesi

Yazımızı hamilelere özel diyet listesi sunarak tamamlamak istiyoruz. Vereceğimiz liste normal bir gebelik süreci yaşayan bayanlar düşünülerek hazırlanmış olup sadece bir örnektir. Sadece bir günlük olan bu diyet listesi her gün tekrarlanmamalıdır. Bebeğinizin anne karnında farklı besinlere de ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Sabah kahvaltıda; 1 dilim peynir, 5 adet zeytin, 2 dilim ekmek, 1 adet meyve, bal, domates, salatalık, biber ve yeşillik bir de haftada 4 gün için günde 1 adet yumurta.

Öğle yemeğinde; 1 porsiyon sebze yemeği (etli daha uygun), veya 1 porsiyon börülce, nohut, fasulye, mercimek gibi kuru baklagil yemeği, 1 kase yoğurt, ayran veya cacık, iyi yıkanmış sebzeler ile hazırlanmış salata, 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı, bir porsiyon pilav veya makarna veya 2 dilim ekmek.

Akşam yemeğinde ise; Izgara et, tavuk veya balık, sebze yemeği, 1 kase çorba, , iyi yıkanmış sebzeler ile hazırlanmış salata, 2 dilim ekmek, 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı, bir porsiyon pilav veya makarna veya 2 dilim ekmek.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close