Gebelikte Kilo Alımı ve Verimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte kilo alımı veya kilo verimi ile birlikte gebelikte kilo dağılımı, hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar, hamilelikte ay ay kilo alımı hatta gebelikte 6 ayda kaç kilo alınması gerektiği ile alakalı bir çok konuya değinerek sizlere harika bir yazı hazırladım.

Gebelikte Kilo Alımı ve Verimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelik her kadının hayatında yaşayacağı en güzel deneyimlerden biridir. Özellikle de ilk kez anne olacak kadınlar bu konuda çok heyecanlı ve merak dolu olurlar. Nasıl beslenmeleri gerektiği, almaları gereken kilo, hamilelik süresince yapmaları gereken egzersizler ve uyuma düzenlerine kadar birçok konuda araştırma yapma ihtiyacı duyarlar.

Gebelikte Kilo Alımı ve Verimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte kilo alımı ve verimi nasıl olmalıdır? Sorusu ise en çok akla gelenlerdendir. Hamilelik genel bir durummuş gibi değerlendirilse de, esasen bu durum kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu konuda ise en doğru bilgiler elbette kişinin durumuna göre uzman kişi tarafından verilmektedir.

Elbette hamilelikte genel olarak gelişen ve dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Hamileliğiniz boyunca sağlığınızı ön planda tutulmalısınız. Sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için;

 • Düzenli beslenin
 • Uyku saatlerinize dikkat edin
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durun
 • Fastfood ve dondurulmuş yiyecekler tüketmeyin

Yukarıda verilen tavsiyelere uymanız gebeliğinizde dikkat edeceğiniz ilk hususlardır. Tüm bu detaylara uygun bir gebelik geçirmeniz kilo alımınızı da olması gereken düzeyde tutacaktır.

Gebelikte Kilo Dağılımı Nasıl Olmalı?

Gebelikte kilo dağılımı öncelikle aldığınız kiloya bağlıdır. Kadınlar hamileliklerinde ortalama olarak 13 kilo almaktadırlar. Genel itibari ile bu normal bir kilo alımıdır.

Gebelikte Kilo

Bu ortalamanın üzerinde kilo alınmış ise bunun nedeni yağ deposunun fazlalığıdır, ya anne adayında ödem oluşmuştur ve miktar olarak fazladır ya da nadiren de olsa amniyos sıvısı fazladır. Bu durumlar gelişmemişse ve anne adayı ortalama olan 13 kg kadar kilo almışsa buna göre kilo dağılımı şu şekilde oluşmaktadır;

 • Ortalama 3500 gr yağ deposu artar
 • Dokular arası sıvı yani ödem artışı ortalama 1500 gr
 • Kan hacminde ki artış ortalama olarak 1500 gr
 • Rahim kilo artışı yaklaşık 1000 gr
 • Göğüs dokusundaki artış 400 gr
 • Bebeğin ağırlığı yaklaşık 3000 ila 3500 gr arası artar
 • Plesanta ortalama 600 gr olurken
 • Amniyos sıvısının da 800 gr civarı olması beklenir.

Doğum sonrasında anne adayı ki o artık bir annedir, yaklaşık 5000 gr kadar yağ depolamış olacaktır. Yeme düzeniniz ve seçtiğiniz besinlere ne kadar dikkat ederseniz edin vücudunuz buna göre sistemlidir. Bunun amacı ise doğum sonrası olası bir aç kalma veya kıtlık durumunda bebeğin sütten alması gereken kaloriyi oluşturmaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Bir kadın anne olacağını öğrendikten sonraki süreçlerde ilk aklına gelen şeylerden birisi de alacakları kilo olur. Gebeliklerde genellikle kilo alımı 9 ve 17 kilo arasında değişmektedir. Özellikle kilolu olan anne adayları çok fazla kilo almaktan korkarak beslenme düzenlerini yanlış kurabilirler.

Hamilelikte kilo

Oysa ki bilinenin aksine zayıf olan anne adayları ortalama olarak 12 ila 17 kg kilo alırken, kilolu anne adayları ortalama 7 ila 9 kg arasında kilo alırlar. Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar? Bu sorunun yanıtını merak edenler genellikle kilo alımın hamileliğin ilk günlerinde başladığını düşünenlerdir. Halbuki bu bir yanılgıdır. Hatta hamilelik durumunu öğrendikleri anda anne adayları yeme konusunda psikolojik olarak daha fazla yemek yemeleri gerektiğini, bu şekilde daha sağlıklı bir bebek taşıyacaklarını düşünmektedirler.

Elbette bu büyük bir yanılgıdır. Gebeliğin ilk üç ayında bebek henüz mercimek kadar büyümektedir. Dolayısı ile bu süreçte beslemeniz gereken sadece kendinizsiniz. Ortalama olarak almanız gereken ilk üç ayda alacağınız ve almanız gereken kilo ortalama 1 ila iki kilo arasındadır.

Hamilelikte Ay Ay Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte ay ay kaç kilo alınmalı? Sorusuna doğru yanıt verebilmek için hamilelik sürecini 3 tremestere bölmek daha doğru olacaktır. Buna göre;

 • İlk Trimesterde: En az 1 en fazla 2 kilo almanız en sağlıklısı olacaktır.(1, 2 ve 3 . aylar en az kilo alımının olduğu aylardır.)
 • İkinci Trimesterde: Ortalama 5-6 kilo arası alınması idealdir. (kilonun en yoğun alındığı dönemdir. Yani 4, 5 ve 6. Aylar)
 • Üçüncü Trimesterde: Ortalama 3 ve 5 kilo arası almanız yeterli olacaktır. (7, 8 ve 9. Aylarda kilo alımı yavaşlar ve fazla kilo alınmaması önerilir.)

Gebelikte 6 Ayda Kaç Kilo Alınmalı?

Gebelikte kilo alımının artış gösterdiği süreç son 6 aydır. Dolayısı ile bu aralıktaki kilo alımınıza dikkat etmelisiniz. Gebelikte 6 ayda kaç kilo alınmalı sorusunun yanıtı için yukarıda verilen ortalamalara da bakabilirsiniz. İlk üç aylık süreçte beslenmenize de dikkat ederek kilo alımının fazla olmasını engelleyebilirsiniz. Kalan son 6 aylık süreçte ise 8 ve 11 kilo arasında alacağınız kilolar sağlıklı ve ortalama bir hamilelik geçirmenizde destek olacaktır.

Gebelik ve hamilelik ile alakalı tüm konularımızı, sitemizin arama çubuğundan arama yaparak veya sağlık kategorisinden okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı