Genital Siğiller ve HPV Nedir? Nasıl Yayılır?

Genital Siğiller ve HPV Nedir? Nasıl Yayılır?

 

Bütün dünya üzerinde de olduğu üzere Türkiye’de genital siğiller genç bireyler arasında sürekli olarak bir artış gösteriyor. Bu artışların en büyük sebebi ise kadın – erkek arasındaki çeşitli ilişkilerdir. Bazı durumlarda da iki derinin birbirine sürtünmesi dahi, bu gibi virüslerin bulaşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Genital siğiller, HPV denilen virüs genital kısıma yerleşir, enfeksiyon oluşturduktan sonra ortaya çıkar. Bu enfeksiyonun sonucunda ise kadın veya erkeğin genital kısmında yumuşak, pembe-beyaz renklerde ve karnabahar şeklinde çeşitli kitleler görünmektedir. Bazen de tek bir kısımda bazen ise birkaç bölgede görülebilmektedir. HPV’nin 100’e yakın türevleri bulunmaktadır. Üreme sisteminde genital siğillere sebebiyet veren türleri HPV 6 ve 11’dir. Genital siğiller toplu iğne başları kadar ufak da olabildikleri üzere g 5 cm çapına kadar da ulaşabilmektedirler.

 

HPV Virüslerinin Evreleri

 

HPV virüsleri, bir defa vücudumuza girdikleri zaman hücrelerin içlerine yerleşmektedirler ve bazı durumlarda yükselerek alevlenmelere sebebiyet verebilirler. Bu alevlenmeler beraberinde genital siğiller enfeksiyonu tekrar etmektedir. Bu sebeple de bu virüsü tamamıyla yok edebilmek mümkün olmamaktadır. HPV virüsü kuluçka döneminde çeşitli türevlerine göre değişimler göstermektedir. Bazı türevlerinde ise bu süre 1 – 2 ay gibi kısa bir süre iken, bazen de hiçbir şekilde belirtiler göstermeden seneler boyunca vücudumuzda kalabilmektedir. Bunun sebebine gelecek olursak, virüs sinsi bir şekilde ilerlemektedir ve bu duruma da gizli, sessiz enfeksiyon denilmektedir.

Genital siğiller ağrı yapmazlar, en büyük belirtileri de kaşıntı ve yanmadır. Özellikle belirtmek gerekirse, kaşıntı oldukça rahatsız eden boyutlardadır. Virüs beraberinde temas eden birçok kişilerde bu belirtiler anında meydana gelmeyebilmektedir. Fakat, partnerlerinde genital siğil bulunan, yani HPV bulunan kişilerin %60-90’ında bu virüs tespit edildi ve çoğu hastalarda 1 ila 6 ay içerisinde meydana çıkmaktadır.

 

HPV Virüsü ve Tespiti

 

Genital siğil ve HPV virüsünün tespiti için genelde kadınlarda pap-smear testinin 6 ayda bir düzenli olarak yapılması gerekir. Smear testi beraberinde virüse bağlı olarak rahim ağzı kısmında oluşabilecek kanser ihtimalleri araştırılmaktadır. Bunun sebebi bütün dünya üzerindeki kanser türleri arasında 2. Sırada rahim ağzı kanserine HPV sebep olmaktadır. Buna ek olarak erkelerde ve bayanlarda anüs kanseri, ağız içi ve boğaz kanserinde de bu virüs başrol oynamaktadır. Erkek bireylerde

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı