Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözüm

Göz çevresindeki yağ bezeleri olanlar artık hiç dert etmesin. Çünkü sizlere anlatacağım bitkisel çözümler ile evde tedavi edebileceksiniz. Eğer sizinde göz çevrenizde yağ bezeleri varsa ve bu yağ bezelerine çözüm arıyorsanız, kesin çözümü yazımızın devamında olacak.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözüm

Göz çevresindeki yağ bezeleri çok dikkat çeker. Genel olarak göz kapağının üstünde veya göz çevresine yayılmış olan bu yağ bezeleri iki nedenle olur. Birinci neden kolesterol, ikinci neden ise cildin fazla yağ üretmesidir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri

Yağ bezelerinin oluşma nedeni birde rahatsızlık nedeniyle olabilir. Bu rahatsızlıklar genel olarak genetik, diyabet veya karaciğer rahatsızlığı nedeniyle de görülebilir. Göz çevresindeki yağ bezleri siroz ve şeker hastalarında çok daha fazla görülür. Bununla beraber genel olarak yaş aralığı 40 ile 60 yaş arası olanlarda daha yaygındır.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri

Göz çevresindeki yağ bezeleri bir ağrı veya sızı yapmaz. Tek sıkıntısı görsel olarak kötü gösterir. Estetik açıdan güzelliğinizi gölgeler. Göz çevresindeki yağ bezelerinin tedavisi için lazer tedavisi yapılmaktadır. Ancak bu riskli bir tedavi yöntemidir.

Göz çevresindeki yağ bezelerini tedavi etmek için birde bitkisel tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntem hem daha ucuz hem daha sağlıklı hemde kesin çözümdür. Ayrıca evde çok basit malzemeler ile yapılabilir.

İşte göz çevresindeki yağ bezelerinden kurtulmak için 10 bitkisel çözüm

1. Sarımsak

Yağ bezeleri için en popüler bitkisel çözüm sarımsaktır. Sarımsak içerisinde bulunan enzimler, yüksek kolesterolü düşürerek, yağ bezelerinin kaybolmasını sağlar. Bir çok sağlık dergisi ve bilimsel araştırma yapan enstitüler, sarımsağın kan basıncı ve kolesterolü düşürmek için en iyi bitki olduğunu söylüyor.

 • Bir diş sarımsak ile aynı ölçüde karanfili ezip, karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı göz çevresindeki yağ bezelerinin üstüne sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile bölgeyi temizleyin. Günde 1 defa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ancak gözünüze değdirmeyin. Aksi halde feci yakacaktır.
 • Alternatif olarak her gün aç karnına 2-3 diş sarımsak yiyin. Eğer kolesterol varsa bunu doktorunuz bile tavsiye edecektir.

Not: Sarımsak cildi yakan bir bitkidir. Bunun için uzun süre sarımsağı ciltte bekletmeyin. Aksi halde cildinizde cilt lekesi yapabilir. Hatta cildiniz hassas ciltse bu uygulamadan kaçının.

2. Hint Yağı

Göz çevresindeki yağ bezeleri için diğer kuvvetli bitki ise hint yağıdır. Hint yağı içerisinde bulunan asitler, kolesterol nedeniyle oluşmuş yap bezelerini küçültür.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözümler

Ancak hint yağını alırken ve uygularken aşağıdaki kurallara dikkat edin.

 • Hint yağının soğuk presli olduğundan emin olun.
 • Hint yağına bir parça pamuk batırın ve yağ bezelerinin üzerine uygulayın. Bu esnada gözlerinize gelmemesine dikkat edin.
 • Göz çevresine uygularken masaj yaparak uygulamanızda fayda var. Aynı zamanda geceden yapın ki, sabaha kadar yağ bezelerinin üzerinde kalsın.

Göz çevresindeki yağ bezeleri geçene kadar her gün bu uygulamayı yapabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi

Eğer yüksek kolesterol nedeniyle göz çevresinde yağ bezeleri çıktıysa bunu elma sirkesi ile giderebilirsiniz. Elma sirkesi, ciltteki toksinleri dışarı atmaya yardım eder. Aynı zamanda asitli yapısı sayesinde yağ bezelerini küçültür ve yok eder.

 • Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve yağ bezeleri üzerine uygulayın. Uygulama sonrasında 2 saat bekleyip, bölgeyi ılık su ile yıkayın. Gün içerisinde bir kaç kez bunu tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak ılık bir bardak su içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve birazda bal koyarak bunu için.

Not: Eğer hassas bir cildiniz varsa kullanmadan önce sirkeyi biraz sulandırın.

4. Çemen Tohumları

Çemen tohumu, kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Göz çevresindeki yağ bezeleri kaybolana kadar gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

 • Geceden çemen tohumlarını çok az su ile ıslatın ve sabah kalkınca bu suyu aç karnına için. Bu karışım vücuttaki kötü kolesterol düzeyini azaltacaktır. Günlük olarak tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak çemen tohumunu yine geceden ıslatıp, sabah bu karışım ile yağ bezeleri hafifçe ovulabilir. Her gün bir defa tekrarlayabilirsiniz.

5. Soğan

Soğan, kötü kolesterol ve yağ birikimini engelleyen bir bitkidir. Ayrıca soğan içerisinde bulunan asidik özellikler sayesinde yağ bezelerini yok eder.

 • 1 adet soğanın suyunu çıkartın ve üstüne biraz tuz ekleyin. Yatmadan önce nazikçe yağ bezelerinin üstüne uygulayın. Bütün gece cildinizde kaldıktan sonra sabah ılık su ile bölgeyi yıkayın. Bu uygulama her gün yapılabilir.
 • Alternatif olarak bir bardak su içerisine 2 yemek kaşığı soğan suyu ekleyip, her gün içebilirsiniz.

6. Muz

Doğal ve güvenli bir şekilde göz çevresindeki yağ bezeleri için muz kabuğu uygulanabilir. Muz kabukları, yağ bezeleri için çok etkilidir. Muz kabuğunda bulunan güçlü antioksidan özellikler ve enzimler bulunur.

 • Bir adet muzun kabuklarını soyun.
 • Kabuğun iç kısmını geceden, göz çevresindeki yağ bezeleri bulunan bölgeye sürün.
 • Ertesi sabah ılık su ile temizleyin.
 • Alternatif olarak muz kabuğunun iç kısmını geceden göz çevresindeki yağ bezelerine yapıştırıp, sabah kalktığınızda temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı