Göz Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Birçok göz hastalığının ilk tedavilerinde kullanılabilmekte olan göz damlaları gözde bulunan soruna göre tedavi amaçlı olabileceğe üzere sadece gözleri rahatlatmak amacı ile de kullanılabilmektedir.

Gözün iç kısmını kolay bir şekilde muayene edebilmek için göz bebeğini büyütmekte olan ve genişletmekte olan göz damlaları kullanılabiliyor.

Katarakt gibi gözün uyuşturulmasını arz eden göz ameliyatları öncesinde de anestetik göz damlaları kullanılır. Bu tür göz damlaları doktor kontrolü dışında asla kullanılmamalıdır. Özellikle belirtmek gerekirse lens kullanan bireyler ve uzun süren ensini çıkarmamış bireylerde de aşırı düzeyde göz kuruluğu oluşabilmektedir ve bu sebeple de yapay gözyaşı ihtiyacı duyulmaktadır. Yapay gözyaşlarının en büyük avantajları tahriş olan veya kurumuş olan gözün rahatlamasını sağlıyor olmalarıdır.

Dekonjestan göz damlaları ismi verilmiş olan ve göz içindeki kan damlalarının büzülerek gözlerin çok daha beyaz gözükmesini sağlamakta olan bir damla olan bu damlalar, tedavi amacı ile kullanılmamaktadır. Kısa süreli olarak gözlerin çok daha beyaz gözükmesini sağlamakta olan dekonjestan damlaları uzun süre kullanıldığı takdir de gözler için oldukça tehlikeli olabilir.

 

Gözün Mikrop Kapması ve Hasar Görmesi

 

Gözün mikrop kapması veya hasar görme durumlarında kullanılmakta olan kortizon göz damlaları oldukça profesyonel olmaları nedeni ile sadece göz doktoru kontrolünde kullanılmaları gerekmektedir.

Göz enfeksiyonu nedeni ile kullanılacak olan bu göz damlası çeşitleri kullandıktan sonra da en geç birkaç gün içinde tedaviye yanıt aranmaktadır. Fakat göz içerisinde oluşan enfeksiyon halinin mutlaka doktor tespit etmeli ve göz damlasını doktor vermelidir.

Göz içinde oluşan yüksek basınçların neden olmuş olduğu hastalık olan glokom, göz içindeki basıncı düşürebilmek için düzenli olarak kullanılması gereken damlalar arasındadır. Tedavi edilememesi durumunda da körlüğe dahi sebebiyet verebilmekte olan bu glokom, erken tedavi edilerek dönüşü olmayan korkunç yollara gidilmesinin önüne geçmiş olunur.

Göz damlalarını kullanabilmek için ilk başlarda zor gelse de zamanla pratiklik kazanılıyor ve bu saatten sonra çok daha kolay uygulanabilmektedir.

 

Göz Damlasını Kullanmadan Önce Neler Yapmalıyız?

 

Göz damlasını kullanmadan önce de mutlaka eller iyi bir şekilde yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Damlalığın ucuna da asla dokunulmadan kapak çıkarılmalıdır. Baş hafifçe geriye doğru yaslanmalı ve alt göz kapağı aşağıya doğru çekilmelidir. Bu saatten sonra damlanın konacağı nokta da iyice ayarlanmış olunur. Damlalık gözün aşağı doğru çekilmekte olan bu kısmının üstünde tutulmalıdır. Bu durumda da yukarıya doğru bakılması gerekir.

Damlalık göze veya göz kapağına değdirmeden hafif bir şekilde sıkılmalıdır ve bundan sonra damla gözün içine damlatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı