Göz Kalemi Nasıl Sürülür? (Videolu)

Göz kalemi nasıl sürülür? Göz kalemi sürerken nelere dikkat edilmeli? Hangi göz kalemi seçilmeli? İlk defa göz kalemi kullanıyorsanız pratik noktalar ve tüyolar nelerdir? Göz kalemi sürülürken yapılan en sık hatalar ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

“Gözler kalbin aynasıdır” sözleri herhalde boşuna söylenmemiştir. Gözlerinizi her zamankinden daha güzel göstermenin yollarından birisi olan göz kalemi sürmek, 15. yüzyılda Mısır’da ortaya çıkmış ve o zamandan bu zamanlara kadar tüm dünyada uygulanmıştır. Göz kalemi sürmek aslında zor gözükse de tekniğini bilirseniz çok kolaydır.

Göz Kalemi Eyeliner Nasıl Seçilir?

Göz kalemi nasıl sürülür? Bu sorunun cevabına geçmeden önce göz kalemi ve eyeliner nasıl seçilir bunu anlatmak istiyorum. Çünkü göz kalemini sürmeden doğru bir seçim yapmak gerekiyor.

Göz kalemi ve eyelinerların her biri farklı bir kıvama ve dokuya sahiptir. Çünkü çok fazla çeşide sahip bu kalemlerden size uygun olanını almalısınız.

 • Genel olarak toz bazlı, kohl göz kalemleri daha fazla renge sahiptir. Eğer göz çevrenize göz kaleminin bulaşmasını istemiyorsanız, KOHL göz kalemlerini tercih edebilirsiniz.
 • Jel veya krem bazlı göz kalemleri basit ancak mükemmel bir uygulama tecrübesi yaşattırır. Zengin ve yoğun renkleri mevcuttur. Genel olarak kanatlı veya kedi gözü makyajı bu tür göz kalemleri ile yapılmaktadır.
 • Sıvı eyeliner kalemleri genel olarak makyöz tercihidir. El alışkanlığınız varsa çok profesyonel işler çıkarabilirsiniz. Sıvı eyeliner ile göz kalemi nasıl çekilir? Sorununa yanıt bulabilirsiniz.

Likit Eyeliner

Göz Kalemi Nasıl ve Neyden Yapılmış?

Yine göz kalemi nasıl sürülür? sorusundan daha önemli olan göz kaleminin nasıl ve neyden yapıldığıdır. Çünkü gözler çok hassastır ve dikkat edilmesi gerekir.

 • Gözleriniz hassas ve alerjik bir yapıya sahipse tamamen doğal olan ve hayvan dostu ürünleri seçmeyi tercih edin.
 • Ayrıca organik olan her ürünü tercih etmek yerine bilinir ve araştırdığınız ürünleri almaya özen gösterin. Çünkü güzel gözükeceğim derken gözlerinizden olmayın. Her ünlü marka sağlıklı değildir. Unutmayın!

Göz Kalemi ve Eyeliner Rengi Seçimi

Göz kalemi nasıl sürülür? Konusundan daha önce önemli bir konuda eyeliner renk seçimidir. Kalem eyelinerleri, elektrik mavisi, zümrüt yeşili, siyah, kahverengi gibi renklerden oluşan geniş bir renk yelpazesi vardır.

 • En iyi kural doğal gözükmektedir. Bu nedenle koyu renkleri tercih etmek en iyisidir.
 • Göz kapaklarına uygulanan renkler çeşitli olabilir ancak kendi renginizi kendiniz tespit etmelisiniz. Size en çok yakışan bir rengi seçmelisiniz.

Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

Artık ana konumuza geçebiliriz. Göz kalemi sürmeden önce ilk yapmanız gereken şey yüz ve göz bölgesinin güzel bir şekilde yıkanarak temizlenmesidir.

 • Eğer yüzünüzde makyaj varsa özellikle göz kapaklarınızın güzelce temiz olduğundan emin olun. Çünkü göz kapakları ne kadar iyi temizlenirse göz makyajı o kadar uzun süre dayanır.
 • Göz kalemi sürdüğünüz yerde önemlidir. Bu nedenle makyaj yaptığınız yerin ışığı gayet iyi olmalıdır.

1- Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

Rahat ve dik bir pozisyonda oturun. Düzgün bir uygulama için dirseğinizi bir yüzeye yaslamaya çalışın ve elinizi sabit tutun.

2- Mat Tabanlı Göz Farı Uygulayın

Mat tabanlı göz farı, herhangi bir renk değişikliğini gidererek cilt tonunuzu düzeltir. Böylece göz kalemi sürerken harika bir alt yapı oluşturur.

3- Gözünüzün Dış Köşesini Hafifçe Çekin

Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

Bu şekilde gözünüzün dış köşesini hafifçe çekin. Böylece eyeliner’ı eşit olarak uygulamanıza imkan sağlayacaktır.

4- Üst Göz Kapaklarınıza Kalemi Uygulayın

 • Kalemi mümkün olduğu kadar kirpik çizgisine yakın tutun. Yavaşça dış köşeden iç köşeye doğru ince bir çizgi çizin.
 • İlk olarak çizgiyi ince tutun. Daha ince bir çizgi daha doğal görünüm yaratacaktır.
 • Gözünüzün dış köşesinden başlayın.

Göz kalemi nasıl sürülür? Videolu ve resimli anlatım olarak sizlere aşağıdaki kaynaktan anlatmaya çalıştık.

Kaynak : https://www.wikihow.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı