Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

 

İnsanın en önemli organları arasında gözler yer almaktadır. Görme unsurunu sağlayarak hayatımız ile ilgili bütün bağları güzelleştiren gözlerimizde bazı problemler görme kalitemizi düşürebilmektedir. Gözlük takmamızı gerektiren bazı hastalıklar hipermetrop, miyop ve astigmat hastalıkları olarak bilinmektedir.

Korneanın şekli esnasında oluşabilen anormal değişiklikler sebebi ile bazı uzaklıklardaki nesneleri odaklayamaması esnasında miyop yani uzağı görememe hastalığı denilmektedir.

Miyop göz kusuruna sahip olan bireylerde nesnelerden yansımakta olan bazı ışınlar görme merkezine değil de daha önlere odaklanmaktadır.

Miyop göz hastalığının tedavi edilebilmesi amacı ile kesinlikle lens veya gözlük kullanılması gerekmektedir. Gözlük veya lens kullanımları düzenli olduğunda göz numarası artışı durmaktadır bazı durumlarda azalmalarda meydana gelebilmektedir.

 

Miyop Belirtileri 6. Yaştan Sonra Başlar

 

Oldukça nadir esnalarda doğuştan olarak miyop problemi görülme ihtimali bulunuyor olsa da, genel olarak miyop belirtileri 6. yaştan sonra başlayabilmektedir. Aileler özellikle de çocuklarının uzaktaki yazıları okuyup okuyamadıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak, bu şekilde çocuklarındaki miyop hastalığı tam anlamıyla tespit edilebilmektedir. Vücut gelişimi beraberinde bağlantılı olarak göz numarası büyümesi 20 yaşlara kadar dahi ilerleyebilir. 20’li yaşların arkasından ise göz numarasının büyüme unsuru yavaşlamaktadır. Bazı durumlarda da durmaktadır.

 

Yakını Görememe Hastalığı

 

Yakını görememe unsuru olarak da herkes tarafından bilinen ve kalıtsal bir hastalık olan hipermetrop, genelde her iki gözde birden meydana gelmektedir. Çocukluk yaşlarında tespit edildiği zaman ileri yaşlarda çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasının önüne geçilmiş olunabilir.  Özellikle de ileri yaşlarda görülme olasılığı oldukça yüksek olan bu hastalığın tedavisi oldukça zordur. Hipermetrop hastalığına sahip olan bireylerin gözlüğü sürekli olarak takmamaları önem arz etmemektedir. Bu nedenle de tedavisi çok da mümkün olmayabilmektedir.

Hipermetrop, ilerlemesi ise hiçbir yaşta durmamaktadır. Fakat bazı durumlarda zamanla gözlük numarasının büyümesi az da olsa azalabilir. Bu hastalığı en çok 20’li yaşlarda görebilmekteyiz. 35’li yaşlara gelindiği takdir de ise durmakta olan bu hastalık 50 yaşından sonra çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Yuvarlak şekilde olan gözün yumurta şekline çevrilmesi olarak bilinmekte olan bu astigmat hastalığına sahip olan bireylerde, gözün en tabakası olan kornea bölgesinin şeklinin bozulabilmesi nedeni ile ışık doğru olarak kırılamaz ve bu kişilerde oldukça bulanık bir görüntü oluşabilmektedir.

Astigmat hastalığının tedavisi tam olarak mümkün olmayabilmektedir. Özellikle de son senelerde git gide yaygınlaşabilen bu hastalık iyileştirme oranının yükseldiği bazı lazer müdahaleleri hariç gözlük veya lens kullanımları ile astigmat sıfıra düşmeyebilir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close