Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Tembelliği ve Tedavisi

 

Göz tembelliği, bir gözün öteki göze göre çok daha zayıf olması durumu olarak bilinmektedir. İnsan beyni güçlü olan gözden görüntü almayı tercih etmektedir ve daha kötü durumda olan gözü ise kaideye almamaktadır. Bu durumda çocuk güçlü gözü zayıf olan gözden çok daha az kullanmaktadır. Zayıf olan göz ise bu şekilde çalışmak zorunda kalmadığından dolayı sağlıklı bir görüş açısını bireye sunamamaktadır. Bu da zayıf olan gözün daha az görmesine sebebiyet vermektedir.

 

Göz Tembelliği Doğum İle Geliyor

 

Bu sorun doğum beraberinde ve 7 yaş arasında bir zaman çerçevesinde meydana gelmektedir. Çocuğunuzun tek gözünü kullandığını farkında olmasını sağlamak oldukça zordur. Yani çocuğunuz bir gözünü kullandığını farkında dahi olamayabilir. Bu durumu ilerleyen yaşlarda fark edebilir. Bu sorun doğum beraberinde ve 7 yaş arasında bir zaman diliminde meydana gelmektedir. Zayıf olan gözden gelmekte olan verinin ihmal edilmesi, otomatik olarak oluşan bir unsurdur. Çocuğunuzda bunu asla kontrol edememektedir. Ancak, bu hastalığın olumlu yanı erken tedavi göz tembelliğini iyileştirebilir. Yani, tedaviye ne kadar erken başlanırsa, görüş bozukluğu da bir o kadar daha çabuk iyileşmektedir.

Çocuğunuzun tek gözünü kullanmasına engel olan bazı unsurlar göz tembelliğine davetiye çıkarabilmektedir.

 

Gözlerin Aynı Nesneye Odaklanamaması

 

Gözlerin aynı şeye odaklanmamasına strabismus ismi verilmektedir.  Örnek vermek gerekirse, bir göz bir yöne bakıyorken diğer göz ise daha farklı bir yöne bakmaktadır. Bu durumda insan beynine iki farklı veri gönderilmesine sebebiyet verebilmektedir. Strabismus görülmekte olan bir çocuğun beyni yalnızca tek gözden gelmekte olan veriyi kaide almaktadır.

Çocuğunuz tek gözden miyop veya hipermetrop ise yine bu durumda göz tembelliği meydana gelebilmektedir. Bir göz öteki gözse göre çok daha net görebilmekte ise beyin zayıf gözden gelmekte olan görüntüyü her zaman olmasa da ret edebilmektedir.

Göz tembelliği, beynin zayıf görüntü oluşturmakta gözü kullanmayı öğrenebilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bu şekilde zayıf olan gözde daha normal elle tutulur veriler elde edilebilir. Güçlü gözü bir bant beraberinde kapatmak göz tembelliğini tedavi edebilmenin en etkili yollarından birisidir.  Ancak bu işlemi kendi başına bireyler yapmamalıdırlar. Tam anlamıyla etkili olabilmesi açısından göz bandının doktor tarafınca yerleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Buradaki en önemli problem ise çocukların bandı kabul etmemeleridir. Böyle bir durumda mutlaka çocuğunuzu bandı kullanabilmesi için ikna etmelisiniz. Bazı aileler çocuk büyüdüğü zaman bandı kullanmayı tercih ederler ancak bu durum hastalığın daha da ilerlemesine sebebiyet verebilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close