Günlük Diyet Listesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günlük Diyet Listesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle bayanların formlarını koruyabilmek için uyguladıkları günlük diyet listesi sanıldığından çok daha fazla özen isteyen bir konudur.  Yanlış hazırlanmış listeler sebebiyle formlarımızın korunamaması bir yana sağlığımızı ve hatta hayatımızı bile tehlikeye sokabiliriz.

Hazırlanan günlük diyet listeleri iki guruba ayrılabilir. Birinci gurupta sadece mevcut formun korunması hedeflenirken, ikinci gurupta fazla kilolardan kurtulmak temel hedeftir. Ancak hangisi seçilirse seçilsin, uygulanılacak olan diyet listesi içeriğinin muhakkak sağlığa uygunluğundan emin olunmalıdır.

Günlük Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Uygulamaya başlanılacak olan günlük diyet listesinin sağlığımız açısından uygunluğundan emin olmamız gerektiğinden bahsettik. Peki günlük diyet listesi nasıl olmalı? İçeriğinde neler olmalı ya da olmamalıdır? Bu sorulara vereceğimiz cevaplar ile aradığımız sağlıklı günlük diyet programı konusunda büyük bir adım atmış olacağız.  Öncelikle diyet programını sağlığımızı kaybetmek için değil, daha sağlıklı olmak için oluşturmalı ve bu amaç doğrultusunda uygulamalıyız.

Günlük Diyet Listesi

Tam da bu sebeple, diyet listesi hazırlama aşamasında öncelikle ihtiyacımız olan enerji miktarını belirlemeliyiz. Evde bütün gün oturan bir kişi ile dışarıda aktif bir şekilde çalışan bir kişinin öğün miktarlarının aynı olmayacağı unutulmamalıdır. Aslında sadece öğün miktarında değil, komple yeme alışkanlığında ciddi anlamda farklılıklar söz konusudur. Kişisel yeme alışkanlıklarının ideal şekilde olabilmesi için ilk önce kişilerin günlük ortalama iş akışları ve hareketlilik durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Diyet listesi ile yeme alışkanlığının yakından olan ilgisi göz önüne alınarak hazırlanmış olan diyet listeleri tercih edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı Günlük Diyet Listeleri

Zayıflamak amacıyla hazırlanan günlük diyet programları çoğu zaman önemli yanlışları da içerisinde barındırırlar. En sık karşılaşılan yanlışlık ise yemek yemeyi kesmek ve zayıflamayı beklemektir. Sonucunda ise sadece bir iki hafta içerisinde görülen birkaç kilo zayıflama ve ardından kaçınılmaz son olan metabolizmanın yavaş çalışması gözlemlenir. Artık bu noktada genellikle iş işten geçmiştir.

Günlük Diyet Listesi Nasıl Olmalı

Ani ve hızlı kilo verme hevesi adına sağlıklı günlük diyet listeleri seçeneklerini göz ardı ederek bilinçsizce hazırlanmış listeleri uygulamak, neticesinde metabolizmanın durma noktasına gelmesine sebebiyet verir. Üzerine yorgunluk ve halsizlik hali de eklenince hayat çok daha güçleşir. Bu durumla karşılaşmamak için günlük gerekli olan besin değerleri hakkında bilinçli olarak bir diyet programı hazırlanmalı ve mümkün olduğunca düzenli egzersizler hayatın bir parçası olmalıdır.

Günlük Besin Listeleri

Sağlıklı diyet listesi hazırlama konusuna önem veren her birey günlük besin alımları hakkında bilgili olmalıdır. Bir gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin;

%50 ile %55 oranını karbonhidratlar,

%15 ile %20 oranını proteinler ve

%20 ile %30 oranını da yağ oluşturmalıdır.

Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz günlük besin değerleri, kişilerin rahatsızlıklarının olması sebebi ile değişim gösterebilmektedir.

Yukarıda yüzde hesabı olarak belirttiğimiz temel besinleri gram olarak değerlendirirsek, ortaya şu tablo çıkacaktır. 10 gram karbonhidrat, 70 gram protein, 50 gram yağ, 5 gram tuz ve en az 2 litre su tüketimidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM