Hamileler Epilasyon Yaptırabilir Mi?

Hamilelik bir anne ve baba için önemli bir dönemdir fakat bu dokuz aylık süreç elbette anne için çok daha farklı anlamlar barındırır.

Bu dönemde anne adayının hormonları her zamanki halinden doğal olarak daha farklı salgılanacaktır. Değişen hormon düzeninden etkilenen bir konu da hamilelikte oluşan tüylenmedir. Artan tüylenme ve tüy yapısının değişmesi durumu anne adaylarını rahatsız eden bir konudur ve çözüm olarak akla gelen yollardan biri de lazer epilasyon yöntemidir.

 

Lazer Epilasyon Yöntemi Nedir?

Lazer epilasyon yöntemi dendiğinde akla acısız ve ağrısız olarak tüylerden kurtulmak gelir. Lazer epilasyon tekniği ışık kullanan bir tekniktir. Kullanılırken ortaya çıkan elektromanyetik ışıma genel anlamda maruz kalınmasının pekiyi olmadığı bilinen X-ray ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Yani ışın sizin tüylenme sorununuza çözüm bulurken doku bütünlüğünüzün tahrip olup olmadığından endişelenmenize gerek kalmamaktadır.

Işınlar yalnızca işlemin yapıldığı yüzeye etki etmekte, hatta ve hatta bu etki de oldukça sınırlı bir derinliğe nüfuz etmektedir. Net olmak gerekirse bu derinliğin birkaç milimetre olduğu yani ışınların ancak kıl köküne etki edecek kadar ilerlediği rahatlıkla söylenmektedir.

 

Elektroliz

Elektroliz epilasyonun farklı bir türüdür. Bu yöntemde cildin içine ince ve küçük bir iğne yardımıyla ufak dozlarda elektrik akımı verilerek kıl köklerinin tahrip edilmesi sağlanmaktadır.

Uzmanlar şimdiye dek elektroliz için de epilasyon için de hamileler üzerinde olumsuz bir etki gözlemlenmediğinin altını çizmektedir.

 

Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Yukarıda bahsedildiği üzere lazer epilasyonun dokuda ilerleme gibi bir etkisi yoktur. Lazer ışığı oldukça seçici olup yalnızca melanine etki ettiğinden diğer organlara ya da bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Anne adaylarına gönül rahatlığıyla bu işlemi gerçekleştirebileceklerini söylemekte bir sakınca yoktur.

Fakat her ihtimale karşı anne adayının kadın doğum uzmanı doktorundan konuyla ilgili görüş alması iyi olacaktır. Mevzu bahis bebek olduğundan bir annenin bunu göz ardı etmesi düşünülemez.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close