Hamilelikte Böbrek Taşı ve Kum Dökmek

Böbrek taşı gebelikte görüldüğü zaman erken doğuma sebebiyet verebiliyor aynı zamanda bu taş, anne adayını ve bebeği riske atabiliyor. Gebelikte döneminde nadiren görülen hastalıklardan biri de böbrek taşı ile kum dökmedir. Normal zamanlarda bile çok sancılı bir rahatsızlık olan bu durum, anne adayını ve bebeğini riske atıyor.

 

Hamilelikte Böbrek Taşı Ve Kum Dökmenin Belirtileri Nelerdir

Gebe bir kadında idrara çıkıldığında yanma, karnın alt bölgesinde ağrı, ateş, kanlı idrar, uzun süre aynı pozisyonda durmama, kokulu ve rengi bulanık idrar gibi belirtiler var ise anne adayında kum dökme ve böbrek taşı oluşumunun habercisi olabiliyor.

 

Hamilelikte Böbrek Taşı Ve Kum Dökmenin Nedenleri

Gebelikte böbrek hastalıkları oluşumunun altında yatan en temel sebep, yeterli miktarda su tüketilmemesinden kaynaklanıyor. Günlük alınması gereken su seviyesine vücut ulaşmazsa, idrarda böbrek taşı oluşmasını başlatacak kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin yoğunluğunda artış meydana gelecektir. Bundan dolayı gebelik boyunca su tüketimine ekstra özen gösterilmelidir.

Kalsiyum alımı da bu durumu etkilemektedir. Gebelik sürecinde vücuda giren aşırı kalsiyum böbreklerde baskı yapıp kum oluşumunu ve böbrekte taş oluşumunu meydana getirebiliyor. Hamilelikte 9 ay boyunca görülebilen idrar yolu enfeksiyonu böbrek taşının habercisi olabilir. Böyle bir durum meydana geldiği zaman muhakkak bir doktora başvurmak gereklidir.

 

Hamilelikte Böbrek Taşından Kurtulmanın Yolları

Bu rahatsızlığa tedbir alınmadığı takdirde oluşan sancı rahim kasılmalarını tetikler ve erken doğuma neden olabilmektedir. Bundan dolayı gerekli tüm tedbirler alınmalıdır ve hemen müdahale edilmelidir. Gebelik döneminde ne kadar az sıvı alınırsa taşın düşmesi de o kadar geç olacaktır. Bu sebeple bol bol su içilmeli ve sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Taşların daha hızlı çözülmesi için çok faydalı olan elma sirkesinden bir veya iki çay kaşığı kadar sirke bir bardak suya katılıp ve günde iki defa tüketilmelidir. İdrar söktürücü özelliği olan limon suyu, vücuttan zehri dışarı atmada yardımcı olur. Yarım limon 1 bardak suyun içine sıkılıp içerisine bal ekleyerek karıştırılıp içilmesinde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı