Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

Akıntı, hamilelik süresince karşılaşılacak can sıkıcı durumlardan birisidir. Birçok anne adayı bu durumla karşı karşıya kalmakta ve çoğunlukla ne yapacağını bilmemektedir. Genellikle hamilelikte akıntının rengi beyaz, sarı ya da koyu renklidir. Ölçüsü, görüntüsü veya yapısı değişiklik gösterebilir. Akıntının rengi ve yoğunluğuna bağlı olarak, anne adayının bir hekime başvurması gerekebilir.

 

Hamilelikte Akıntı Normal Midir?

Tıpta lökore olarak adlandırılan, hafif kokulu vajinal akıntının hamilelikte çoğalması normal bir durumdur. Bu durumdan anne adaylarının kesinlikle kaygılanmaması gerekir.

 

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk 1.5 ile 2. ayları arasında, anne adaylarının bedenlerindeki hormonlarda ciddi miktarda değişiklik gözlemlenir. Bu yüzden akıntı genellikle hamileliğin ilk 1.5 ile 2. ayları arasında başlar.

 

Hamilelikte Farklı Renkli Akıntılar Neden Olur?

Hamilelikte farklı renkli akıntılar görülmesi olağan bir durumdur. Her renk akıntının farklı anlamı söz konusudur. Bu yüzden hamilelikte farklı renkli akıntılar izlenmeli ve gerektiğinde hekime başvurulmalıdır. Hamilelikte kahverengi akıntı, eğer kirlilik biçimindeyse olağandır. Ancak bu kahverengi akıntıya koku ve yoğun bir kıvam eşlik ediyorsa hekime gidilmesi gerekmektedir. Hamilelik süresince vajina rahim ağzını ıslak muhafaza etmek ve bu bölgeyi enfeksiyonlara karşı korumak amacıyla daha fazla akıntı üretir.

Gebelikte beyaz sümük şeklinde akıntı da bu sebeple olağandır. Özellikle hamileliğinin son dönemlerine doğru bu tarz bir akıntı daha fazla olur. Ancak yine akıntının beyaz renkli ve kokusuz olması önemli bir durumdur. Aksi bir durumda mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir. Hamilelikte yeşil akıntı önemlidir çünkü yeşil akıntı genellikle bir bakteriyel enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu durumda zaman geçirmeden hekime gitmek çok önemlidir. Hamilelikte sarı akıntı da aynı yeşil akıntı gibi enfeksiyon durumunun habercisi olabilir. Sarı ve yeşil akıntıya genellikle yoğun bir koku da eşlik eder.

Hamilelikte pembe akıntı ise normaldir. Bu pembe akıntılar, hamileliğin başlarında görülmektedir. Bu akıntılar çoğunlukla bol su içmekle geçer. Eğer bu pembe akıntı gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de oluşuyorsa idrar yolu enfeksiyonu veya kabızlık gibi önemli bir sorunun habercisi olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close