Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Spor yapmak; her yaştan insan için faydalı bir aktivitedir. Çünkü yapılan her spor, kişiyi hem fiziksel, hem de ruhsal yönden daha sağlıklı kılar. Spor yapmak; fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur, rahat ve iyi bir uyku uyumaya yardımcı olur, kas gücü seviyesini arttırır, vücudun dik durmasını ve gelişmesini sağlar. Bunlar sporun faydalarından sadece birkaçı tanesi. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Hamilelik döneminde yapılan spor da hem anne adayları için, hem de bebek için faydalıdır. Peki, bu dönemde hangi sporu yapmak daha doğru olur? Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?

 

  • Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş yapmak; en kolay yapılabilen sporlardan birisidir. Ayrıca tıpkı yüzmede olduğu gibi tüm vücut kaslarını çalıştırdığı için vücudun tamamının gelişmesine katkıda bulunur. Örneğin; markete gitmek, parka gitmek, işten eve yayan dönmek, varsa köpeğinizi gezdirmek. Üstelik yürüyüş yapmaya hamileliğin herhangi bir döneminde başlamak mümkün. Hamilelik döneminde yürüyüş yapmak; en güvenilir ve risksiz egzersizlerden birisidir.

 

  • Yoga Yapmak

Hamilelik döneminde yapılabilecek ideal sporlardan birisi de hamile yogası. Bu dönemde yoga yapmak; vücudun gevşemesini, dikkati arttırmayı, odaklanmayı ve nefes alış verişine dikkat etmeyi sağlar. Hamileler için özel hareketler içeren hamile yogası, son yıllarda en çok tercih edilen egzersiz türlerinin başında geliyor.

 

  • Pilates Yapmak

Sert ve ani hareketlere yer vermeden; esnekliği, kas gücünü ve canlılığı arttırmasından dolayı yogaya benzeyen bir spor türüdür. Son yıllarda tıpkı yoga gibi pilates de hamileler arasında en çok tercih edilen spor türlerinden birisi haline gelmiştir. Hamile yogası gibi, hamile pilatesi de hamileler için özel olarak tasarlandığından gönül rahatlığıyla yapılabilir.

  • Yüzme ve Su Egzersizleri

Hamlelik döneminde tavsiye edilen bir diğer spor türü de yüzmedir. Çünkü yüzme sporu sırasında suyun kaldırma gücü vücut esnekliğini ve gücünü arttırır. Ayrıca yüzme sporu tıpkı yürüyüşte olduğu gibi tüm vücut kaslarını çalıştırdığı için vücudun gelişmesine katkı sağlar.

 

  • Nefes Alıp Vermek

Belki birçok kişi buna inanmayabilir ama doğru şekilde nefes alıp vermek de bir egzersiz türüdür aslında. Doğru biçimde nefes alıp vermek rahatlatıcı etki sağlar. Vücut bilincinin artmasına yardımcı olur, daha iyi oksijen almayı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı