Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Günlük hayatın içinde yer alan bireyler, her gün farklı bireylerle tanıştıkları ve toplu ortamlarda bulundukları zamanlarda çok kolay bir şekilde hastalığa yakalanabilmektedirler. Hastalıklara karşı bir takım önlemler almalı ve kendinizi olabildiğince bu hastalıklardan korumaya çalışmalısınız. İlk etapta yapacağınız şey hasta olduğunuz bölge ile ilgilenen doktora gitmek olacaktır. Örneğin boğazlarınız çok fazla şekilde ağrıyorsa ve boğazlarınızda hafif bir şişlik var ise yapmanız gereken şey Kulak Burun ve Boğaz hastalıklarıyla ilgilenen doktorlara gitmek olacaktır. Ya da bir yeriniz kırıldıysa ve canınız çok yanıyorsa yine bunu tedavi edebilecek olan bir doktora gitmelisiniz. Ancak bazı hastalıklar vardır ki doktora gitmeniz durumunda dahi çok zor bir şekilde iyileşebilecek olan hastalıklardır.

Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar
Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Böyle hastalıklar ile karşılaşacak olduğunuz zamanlar, yapacağınız şeylerden bir tanesi de Allah’a güzel bir şekilde dua etmek olacaktır. Allah’a yakalandığınız hastalıklar zamanında güzel bir dua etmeniz halinde, sıkıntılarınızdan daha tez zamanda kurtulabilecek olduğunuzu bilmelisiniz. Bu nedenle hasta olduğunuzda isyan etmek ve içinde bulunduğunuz durumdan şikayet etmek için değil de daha çok şükrederek kurtulmaya çalışmalısınız. Allah her zaman ellerini kendisi için açanların yanında olacaktır. Sizler de mutlaka böyle zamanlarda ellerinizi Allah’a açmalısınız. Arapça dualar okuyabileceğiniz gibi, Türkçe kendi dilinizin döndüğü şekilde de dualar edebilirsiniz. Örneğin; “Allah’ım hasta halimi görüyorsun, canım çok yanıyor. İnşallah beni tez zamanda iyi yap!” gibi bir dua sizin hasta olduğunuz zamanlarda edebileceğiniz dualardan bir tanesidir.

Arapça olan duaları telaffuz etme konusunda insanlar sıkıntı yaşayabilmektirler. Sizler de böyle dualar edebileceğiniz gibi Türkçe olarak da dualar edebilirsiniz. İnsanlar sıkıntı yaşadıkları zamanlarda imanları tam olarak yerinde değilse, Allah’a dua etmek yerine, isyan etmeyi ve bununla birlikte bu belanın başlarına niye geldiklerini sorgularlar. Haliyle Allah’ta bu şikayet ve isyan halini istemediğinden dolayı, dualar noktasında bir şeyler yapılmasını ister. Sizi yaratan Allah’a karşı bir dua hali içinde olmazsanız ve şükür içinde bulunmazsanız gerçekten yaşayacağınız şeylerin hiçbir zaman iyiye doğru gitmeyeceğini söylemek mümkündür.

Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar
Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Kul euzü birabbi-l Felak ve Kul euzü birabbi-l Nas surelerini bu zamanda okumak da sizlere iyi gelecektir. Kul huvallahi Ehad dualarını okumanız da sizlerin hastalıklarına şifa olabilecek dualardandır. Allah’ın karşısına böyle aciz bir durumda çıkmanız halinde, sizlerin dualarını geri çevirmeyeceğini ve derdinize derman olacağını bilmelisiniz. Tıbbın yetersiz kaldığı bazı hastalıklar olabilmektedirler. Özellikle kanser ile mücadelede gerçekten tıbbın durduğunu ve ilaçların da insanlara iyi gelmediğini görmek çok da zor değildir. Kanseri yenebilmek ya da buna benzer hastalıkları atlatabilmek adına her şeyden çok dua etmeye odaklanmalısınız. Fakat yine de ilaçlarınızı kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bazı insanlar, tamamen dua ederek iyileşebilecekleri kanısı içine girmektedirler. Fakat bu durum oldukça yanlıştır. Sizler ilaçlarınızı da güzel bir şekilde kullandıktan sonra dua ederseniz her şey sizin için daha da iyi olur.

Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar
Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Hastalıklar karşısında yıpranan bireyler, namaz ibadetlerini yerine getirme konusunda zorlanmaktadırlar. Fakat sizler hastalık halinde, abdest almaktan yoksunsanız ve bu işlevi yerine getirip Allah’ın karşısında temiz bir biçimde çıkamıyorsanız bu olay gerçekten hiç de aşılamayacak bir şey değildir. Sizler ibadetin her halini yapabileceğiniz gibi, namaz kılma ibadetinizi de gözlerinizle bile yapabilirsiniz. Emin olun ki bu şekilde yapılan ibadetlerin Allah katında daha fazla sevaba nail olacağını bilmelisiniz. Normal insanların namaz ibadetleri konusunda, abdest almadan namaz kılmaları durumunda, namazlarının geçerli sayılmayacağını bilmeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?