Hemoroidden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hemoroidden Korunmanın Altın Yolları

 

Anal bölge adı verilmekte olan, makat kısmı ve çevresinde meydana gelmekte olan iyi huylu hastalıklardan birisidir ve son derece sık karşılaşılan hastalıklar listesindedir. Ülkemizde toplam olarak nüfusumuzun %50’sinden fazlasında görülmekte olan hemoroid hastalığının görülme oranları ülkemiz oranları beraberinde Amerika ve Avrupayı dahi geçebilmektedir.

Eğer kısaca açıklamamız gerekirse hemoroid sindirim sisteminin son bölümünde bulunan ve anüsün cilot ve bağırsağın son kısımlarında olan yumak şeklindeki toparlar damarda oluşan bir çeşit problemdir. Damalardaki kan geri dönemediği ve toplandığı ve ilerleyen aşamalarda da yoğun bir şekilde pıhtılaştığı veya iltihaplandığı için meydana gelebilmektedir. Anüs bölgesinde meydana gelebilen tek hastalık tabi ki hemoroid değildir. Fakat anüs kısmında üç hastalığı belirtileri birbirlerine son derece yoğun olarak benzer oldukları için de karıştırılabilir. Toplum arasında yine çatlak, fissür ve hemoroid hastalıklarının üçü de hemoroid olarak bilinmektedir.

 

Hemoroidin Türevleri

 

Hemoroid hastalığı, iç ve dış olmak üzere tam olarak ikiye ayrılır ve iç hemoroid kalın bağıorsağın son bölgesinde, dış hemoroid de anüsün cilt hizasında oluşabilmektedir. İç hemoroidde defekasyon sonrasında kanamalar oluşabilmektedir ki bunlarda oldukça risklidir. Dış hemoroidlerde ise yine temizlik esnasında ele şişlik gelmekte ve ağrılar hissedilebilmektedir. İç hemoproidn ileri evrelerinde de ağrı ve defekasyon sonrasında o bulunan kısımda şişlik yoğun olarak hissedilebilir. Hemoroid genel bazda erkeklerde çok daha sık görülür. Kadınlarda da çatlaklar çok daha yoğun oranlarda görülebilmektedir ve çatlaklar ile hemoroid birbirleri beraberinde sıklıkla karıştırılabildikleri için bayanlarda da hemoroid olması düşüncesi oldukça yaygındır.

 

Defekasyon Sonrası Ağrılar

 

Hemoroid hastalığının en çok görülmekte olan belirtilerinde defekasyon sonrasında ağrı ve yanmalar, damalama veya gözle görülebilecek biçimde kağıtlara ulaşan iltihaplı akıntı, kanama ve temizlik sonrası ele gelmekte olan şişlikler, ilerleyen dönemlerde iç kısımlarda oluşan basurların dışarıya fırlaması ve günlerce anüs ağrıları, ara sıra ateş yükselmesi de olabilmektedir.

Halk arasında ise sadece kabızlığın hemoroide neden olduğu düşünülmektedir. Fakat kabızlığın yanı sıra ishal hemoroide neden olabilir. Bu sebeple kabızlık ve ishal yapan besinler ve içeceklerden kaçınmak önem arz eder. Genel olarak bilinmekte olan besinler dışında ise kişilerin kendi bünyelerini bilerek hareket ettirmesi ve tüketildiği zaman da kabız veya tüketildiği dönemde ishal veya kabız yapan yiyeceklerden uzak durması hemoroid hastalığından korunmak için en önemli etkenler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı