İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Meydana Gelme Sebepleri

 

Son derece sık rastlanabilen idrar yolu enfeksiyonları problemi özellikle kadınların sık bir şekilde yaşadığı hastalıklar arasında yer almaktadır. İdrar yolu hastalıkları çoğu zamanlarda kendi kendine geçebilen hastalıklardır. Son derece ağrılı olabilen idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasında, idrar yolunda biriken bazı mikroplar vardır. Vücudunuzun bağışıklık sistemi hasar aldığı zaman idrar yollarında biriken bakteriler enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi kesinlikle korumalı ve önlemlerinizi almalısınız. Özellikle de hastalık oluşmadan önce önlemlerin alınmasında büyük fayda vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmak istemiyorsanız kesinlikle temizliğinize önem vermeli ve tuvaletteyken bayanların temizliklerini önden arka kısma doğru yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle de mikroplar ve bakteriler idrar yoluna kaçamazlar. Buna ek olarak çamaşırlarınızın mutlaka kuru olmalarına özen göstermelisiniz. Sadece kuru olmalarına değil temiz olmalarına da özen göstermelisiniz.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

 

Yaşanılan idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasında en çok da mikroplar ve bazı bakteriler gelmektedir. Sindirim sisteminin içinde mikrop ve bazı bakteriler, idrar yolu beraberinde enfeksiyon oluşturuyorlar. Bu mikrop ve bakteri çeşitleri böbreklere ulaştıkları takdir de bu sefer de böbrek enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Bu da son derece önem arz eden bir problemdir. Eğer enfeksiyon erken bir şekilde tespit edilemezse ve yine önlemezse geri dönüşü tehlikeli olan sonuçlar elde edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının diğer ana nedenleri arasında da böbrekleriniz içinde biriken zararlı taşlar vardır. Bu problem idrar yollarının hızlı bir şekilde tıkanmasına sebep olur. BU yüzden idrar yolu enfeksiyonu çok erken zamanlarda karşınıza çıkabilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Yine de bu enfeksiyon hastalığında en önemli hususlardan biri mesanenin tamamen boşaltılamaması hususudur. Buna ek olarak cinsel ilişki, kabız olmak da bu hastalığa neden olabilir.

Tuvalet yaparken kesinlikle mesanenin doğru bir şekilde boşalması gerekir. Eğer aceleniz de bulunuyorsa tuvaletinizi hiç yapmasanız çok daha iyidir. Bunun sebebi mesanede kalan idrar bir zaman sonra size tuvalet hissi de oluşturmayacağı için uzun süre orada durabilmekte ve bakterilerin orada çoğalmasını sağlayabilmektedir. Buna ek olarak gebelik ve menopoz dönemlerinde de kadınların bağışıklık sistemleri zayıfladığı için idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanabilirler.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close