İmplant Ameliyatının Sonrası

İmplant operasyonu, lokal anestezi ile yapıldığı için hasta, işlem sonrası bir süre daha hissiz kalmaya devam eder. Ameliyattan sonraki ilk yarım saat boyunca doktor, hastanın ağzına yerleştirdiği gazlı bezi hafifçe ısırmasını ister. Çoğu hasta için kanama yarım saat sonunda durmuş olur. Buna rağmen kanama devam ederse gazlı bez yerine yenisi konabilir. Bundan sonra, kanama durana kadar gazlı bez her 30 ila 45 dakikada bir değiştirmelidir. İzmir implant alanında kapsamlı tedavi seçenekleri sunan dental kliniklere sahiptir.

Ameliyat Sonrası İlk Gün

Hastanın ameliyat sonrası ilk gün sahip olacağı semptomlar arasında kanama, şişme, hafif ya da orta seviyeli ağrı yer alır. Bunların hepsi vücudun kendini iyileştirdiğine dair beklenen işaretlerdir. İyileşmenin hızlanması ve ağrıyı en aza indirmek için uygulanabilir bazı ipuçları bulunmaktadır.

İpuçları şunları kapsar:

  • Ameliyatın bölgesini dil, parmak ya da herhangi bir cisimle rahatsız edilmemesi
  • Gece, diş fırçası ile dişlerin nazikçe fırçalanması
  • Operasyonun ardından 24 saat sonra günde 2 – 3 kez tuzlu suyla beş dakika boyunca ağzı durulayarak enfeksiyon riskini azaltmak
  • Mümkün olduğunca dinlenmek
  • Güneşe direkt olarak maruz kalmamak
  • İhtiyaca göre havlu ya da beze sarılı buz torbası ile şişliklerin minimum olmasını sağlamak

Ameliyattan sonraki ikinci ve üçüncü günlerde vücut kendini iyileştirmeye devam edecektir, ancak sürece yardımcı olmak için ameliyatlı bölgeye ve diş sağlığınıza dikkat etmek önemlidir. Cerrahi alanların çevresinde yeşilimsi ve sarımsı bir renk değişikliği ya da morarma gözlemlenmesi son derece normaldir. Genellikle hastalarda 2 ila 3 gün arasında devam eder. Kuru dudaklar, boğaz ağrısı ve çenede sertlik hissetmek son derece doğaldır. İlk gece yastıkta kanama belirtileri görmek normaldir. Hafif ağrılar devam edebilir, diş hekiminin verdiği ağrı kesicileri kullanmak büyük ölçüde rahatlık hissi sağlar. Mümkün olduğu kadar bölgeye direkt temastan kaçının. Enfeksiyon ihtimaline karşı doktor, antibiyotik önerdiyse düzenli olarak hepsini kullanın. Bir süre sonra hastalar eski düzenine geri döner.

Kaynak : https://implantdisizmir.com/implant-dis

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close