İmplant Çeşitleri

İmplant operasyonu son yıllarda diş hastaneleri tarafından sık uygulanan bir işlemdir. Bunun nedeni özellikle sağlıksız beslenmenin kişilerde diş dökülmesine ve diş tahribatına neden oluyor olmasıdır. İmplant işlemleri farklı şehirlerde farklı uzmanlar ve hastaneler tarafından yapılmaktadır. İzmir implant için de kişilerin önce bilgi edinmesi daha sonra bu işlemin kendilerine uygun olup olmadığını değerlendirmesi gereklidir. İmplant operasyonu, doktor tarafından uygun görülen implant çeşidi belirlendikten sonra uygulanmaya başlanabilir. Doktorların genel olarak kullandıkları ve İzmir implant için de tercih edilebilecek implant çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Subperiostal İmplant:

Subperiostal implant işlemi çiğneme konusunda sağladığı avantaj ile İzmir implant uygulaması yaptıracak kişileri rahatlatmaktadır.  Özellikle işlem sonrası diş hassasiyeti ve çiğneme konusunda eskisi kadar iyi his alamama konuları insanlar için korkulacak bir konu haline gelmiştir. Pek çok implant işlemi subperiostal implantın verdiği rahatlığı sağlayamamaktadır. Bu implant çeşidi ile çiğneme şiddeti çenenin tek bir noktasında toplanmaz ve her yere eşit olarak dağılır. Subperiostal implant uygulaması için kişinin diş kemiği ölçüsü alınmakta ve işlem buna göre uygulanmaktadır. Bu sayede ölçü konusunda da sorun yaşanmamaktadır.

  1. Endosseöz İmplant:
    Endosseöz implantı işlemi endostal implant olarak da bilinmektedir. Kişilerin bir dişini kayvetmesi ya da birden fazla diş kaybı gibi bir sorun yaşamaları bu implant çeşidinin uygulanmasını zorunlu kılar. Endosseöz implant oldukça geniş bir işlemdir ve üç gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar blade implant çeşidi, silindirik implant çeşidi ve vida implant çeşididir. Doktorun uygun gördüğü implant çeşidi seçildikten sonra çene yapısı ve çene kemiği kontrol edilerek uygulamaya başlanır. Özellikle çene kemiğinin içi ile ilgili olduğu için bu implant çeşidinin bir diğer adı da kemik içi implanttır.

3. Endodontik İmplant:
İzmir implant çeşitleri arasında yer alan bir diğer implant çeşidi de endodontik implanttır. Endodontik stabilizatör olarak da bilinen bu implant çeşidi, çene yapısı ve diş yapısı zayıf olan kişilere uygulanmaktadır. Asıl amaç çene ve diş yapısının daha güçlü, dayanıklı hale getirilmesidir. Bu sayede dökülmesi olası dişler sağlamlaştırılmış olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close