İmplant Diş Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş problemleri günümüzde artarak devam etmekte ve pek çok kişi için büyük sorun oluşturmaktadır. Dolayısıyla diş dökülmelerinde alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olan implant, sıklıkla merak edilen metotlar arasında gösterilmektedir. Öncelikle implant diş kesinlikle normal dişten ayırt edilememekte ve diş estetiğini, harmoniyi asla bozmamaktadır. Bunun dışında ömür boyunca implant diş ile sağlıklı şekilde çiğneme fonksiyonunu korumak mümkündür. Tabii ki normal dişler zaman içerisinde dökülme ya da zarar görme ihtimaline sahip olsa bile implant diş için bu tarz şeylerden asla söz edilememektedir. Sonuç olarak implant, pek çok açıdan bakıldığı zaman son derece avantajlı bir tedavi metodudur.

implant dis nedir

İmplant Pahalı Bir İşlem mi?

Genellikle ülkemizdeki insanlar implant tedavisinin pahalı olduğunu düşünmekte ve implant diş ile ilgili araştırmalar yaparken fiyat bilgisini edinmek istemektedirler. Tabii ki Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu karara göre hastaneler, bütün herkese açık bir şekilde implant ücretlerinin ne kadar olduğunu paylaşamamaktadırlar. Ancak hastanın durumu, yapılacak implantın markası ve ölçüsüne göre hastalara bireysel fiyatlar verilebilmektedir. Genel açıdan değerlendirildiği zaman implant, hem ömür boyu kullanılması hem de dayanıklı olmasından ötürü aslında pahalı bir işlem değildir. Yine de Euro kuruyla doğru orantılı olmasından ötürü ülkedeki kur dalgalanmaları fiyatları olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu sebeple implant tedavisi alacak olanların hastanelerle görüşmelerinde yarar bulunmaktadır.

İmplant Nasıl Yapılır?

Türkiye’de implant tedavisi uzman diş hekimleri tarafından son derece profesyonel bir şekilde yapılmakta ve etkili sonuçlar vermektedir. Tabii ki hastalar da implant diş hakkında araştırma gerçekleştirirken bu tedavinin nasıl olacağını öğrenmek istemektedirler. Aslında implant diş tedavisi için öncelikle hastanın çene röntgeni çekilmektedir. Sonrasında boşluğa uygun olacak biçimde ölçü belirlenmekte ve akabinde implant tercihi yapılmaktadır. Nihai aşamada çene kemiğine implant sabitlenerek iyileşme sürecine geçilmektedir. Bu süreç tamamlanınca artık vidanın üzerine porselen diş ya da diğer malzemelerden üretilen dişi vidalamak söz konusu haline gelecektir. Kısacası implant tedavisi hakkında söylenebilecek temel şeyler an itibariyle bundan ibarettir. Yine de hastaların sağlık kuruluşlarından bilgi almaları uygun olandır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close