İmplant Kemik Grefti Nedir?

İmplant, çene içerisine yerleştirilen vida üzerine yapay diş sabitlenmesini kapsayan dental prosedürdür. Bazı insanlar zayıf bir çene kemiğine veya diş implantını yerinde tutamayacak kadar yumuşak bir kemiğe sahiptir. İmplant ameliyatı yeterince büyük ya da geniş olmadığı zaman kemik grefti uygulanır. Kemik grefti esnasında diş hekimi, vücudun başka bir kısmından bir kemik parçasını çıkarır ve cerrahi operasyon ile çene kemiğinin üzerine yerleştirir. İşlem sırasında hasta genel anestezi sayesinde acı hissetmez. Kemik grefti, kemik defektine yakın bölgelerden genellikle kalça bölgesinden tercih edilir. Bu mümkün değilse, diş hekimi bunun yerine yapay bir kemiğin yerleştirilmesini tercih edebilir. Çıkarılan kemik, çene bölgesi için uygun olarak şekillendirilir ve greft, pim, plaka ya da vidalar ile tutturulur. Greftin iyileşmesi ile prosedür uygulanabilir hale gelir.

Kemik grefti, çene kemiğini çiğneme ve ısırma sırasında aşırı basınç nedeniyle ağrı veya tahrişten korumak için önemlidir. Aynı zamanda implant operasyonunun başarılı olmasını sağlar. İmplant Türkiye fiyatları diş hekiminin seçimi ve hastanın uygunluğuna bağlı olarak seçilen implant tipine, kaç dişin eksik olduğuna ve implant kalitesine göre değişiklik gösterir. Operasyon ve implant Türkiye fiyatları hakkında bilgi almak için diş hekiminize başvurun. Diş hekimliğinde teknolojinin gelişimi ile farklı kalitede pek çok implant malzemesi bulunmaktadır. Yüksek nitelikte malzemeleri tercih eden güvenilir diş hekimini seçmek, tedavinin kalitesi ve sonuçları üzerinde olumlu fark yaratır.

Kemik Grefti Ameliyatı

Ameliyattan önce hasta, diş hekiminin yeme ve içme konusunda verdiği tavsiyelere uymalıdır. Cerrahi prosedürlerde olduğu gibi kemik grefti de bazı risklere sahiptir. Bu riskler arasında ilaçlara verilen reaksiyonlar, kan pıhtıları, kanama, enfeksiyon ve solunum problemleri yer alır. Ameliyat sırasında diş hekimi, kemik greftleme bölgesinde sinir yaralanması meydana gelmesin diye titizlikle davranır. Operasyonun ardından hafif ya da orta seviyelerde ağrı nüksedebilir. Kemiğin alındığı alan bir süre sert hissi verir. İyileşme süresi, tedavi edilen yaralanma veya kusura ve kemik grefti boyutuna bağlıdır. Türk Dişhekimleri Birliği, kemik greftini kapsayan implant Türkiye fiyatları ile ilgili bir fiyat aralığına sahiptir.

Kaynak : https://implantdispoliklinigi.com/implant-dis-tedavisi

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close