İmplant Nedir?

İmplant diş tedavisi teknolojinin günümüz diş dünyasına kazandırdığı önemli gelişmelerden biridir. Köprü ve protez dişlerin alternatifi olarak geliştirilen implant dişler, ağızda eksik dişleri gidermek amacıyla tercih edilir. Hem tek diş tedavi imkânı hem de hiç dişi olmayanlara uygulanma imkânı ile en çok kullanılan dental operasyonlardandır. İmplant tedavisi diğer dişlere hiçbir müdahale edilmeden uygulanır. Diş eksikliğinde zamanla çene kemiğinde erimeler meydana gelir. Diş çekimini takiben uygulanan implant ile bu erime yüksek ölçüde azaltılmaktadır.

İmplant diş fiyatları yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere bağlı olarak değişse de kişinin eksik dişinin giderilmesi açısından oldukça avantajlı bir tedavi biçimidir. Genel sağlık durumu iyi ve sağlıklı diş etlerine sahip kişilere kolaylıkla uygulanabilen implantlar yüksek başarı oranına sahiptir. Bazen kemik miktarı implantın yerleşimine imkân sağlamaz. Kemik kaybı çok yüksek miktarlarda ise ileri teknolojiler kullanılarak uygun bir alt yapı oluşturulur ve ardından implant tedavisi uygulanır.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisinde yaş sınırı olmamakla birlikte ergenliğin bitirilmiş ve çene ve yüz gelişimi tamamlanmış olması gerekmektedir. Çene alt yapısı uygun olan herkese implant uygulanabilmektedir. Genel sağlık durumu iyi ve sağlıklı diş etlerine sahip kişilerin ağız bakımlarını düzenli bir şekilde yapmış olması implant tedavisindeki başarıyı yükseltmektedir. İmplant diş fiyatları da bu tarz etmenlere bağlı olarak değişir. Eğer kemik yapısı implant tedavisine yetemeyecek kadar ise bu durumlarda ileri teknolojiler kullanılarak uygun bir alt yapı oluşturulmaktadır. Bu sayede bu kişilere implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant diş fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Nokta atışı bir fiyat belirlenmesi bu açıdan mümkün değildir. İmplant dişte fiyatı belirleyen en önemli unsur kullanılan malzemelerdir. Bunun yanı sıra hastanın diş ve çene yapısındaki var olan problemler da belirleyici bir başka sebeptir. Eğer hasta implant tedavisine uygun bir çene kemiğine sahip değilse önce başka tedaviler uygulanır. Kaç adet implant olacağı, işçilikte kullanılan malzemelerin kalitesi, diş doktorunun uzmanlık seviyesi ve döviz kuru gibi sebepler de tedavide fiyatı belirleyen unsurlar arasındadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close