İmplant Tedavisi Sonrası Meydana Gelebilecek Sorunlar

Dental implant cerrahisinden kaynaklanan sorunlar, işlemden kısa bir süre sonra veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. İzmir implant tedavisinin kliniklerdeki başarı oranı yüksek oranlarda seyretse de bazı hastalarda uygulamanın ardından komplikasyonlar meydana gelebilir. Ameliyat esnasında lokal anestezi uygulandığı için hasta bir şey hissetmese de operasyonun ardından hafif ila orta derecenin arasında ağrı hissedilebilir. Genellikle bir hafta içerisinde geçen bu ağrı devam ettiği takdirde hekime başvurmak gerekir. Bununla birlikte şişlik görülmesi son derece normaldir. Ameliyat sırasında veya sonrasında bir enfeksiyon gelişebilir. Enfeksiyonun yaygın sebepleri arasında kötü ağız hijyeni ve sigara yer alır.

  1. İmplant Hareketleri

İmplantlar, bulunduğu bölgede sabit kalmak üzere vidalanır. Bazı hastalarda implant mikro hareketleri meydana gelebilir. Dental implant, bazen tedaviden hemen sonra bazen ise bir süre sonra hareket eder. Yapay bir diş, çoğunlukla çene kemiği implant ile düzgün bir şekilde bütünleşene kadar vidalanmaz. Diş hekimi hastanın durumuna göre ameliyatın hemen ardından yapay dişi yerleştirebilir. Bu, daha az seans gerektirse de implant üzerinde fazla bir anda fazla baskı yaratabilir ve bazı sorunlara neden olur.

  1. Uygunsuz Çene Kemiği

Çene kemiği yeteri kadar dayanıklı ya da büyük olmasa da hekim, implant ameliyatını tamamlar. Kemik, gereken koşulları sağlamadığı için implant çene ile bütünleşemez. Sağlam olmayan kök, yapay dişin hareket etmesine ve konforsuz yeme – konuşma aktivitelerine neden olur. Çenenin yetkinliği ile ilgili doğru kararı verildiğinden emin olmak için İzmir implant alanında tecrübeli doktorları bulmaya dikkat edin.

  1. Alerjik Reaksiyonlar

İmplantlarda yaygın olarak titanyum alaşımı metaller kullanılır. Bazı hastaların, farkında olmasa da titanyuma alerjisi vardır. Alerji belirtileri arasında şişme, tat kaybı ve hafif karıncalanma hissi yer alır. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

  1. Doktor Uyarılarını Dikkate Almamak

Komplikasyon riskini azaltmak için İzmir implant tedavisinden sonra hastaların, diş hekiminin talimatlarını izlemesi zorunludur. İmplant bölgesi iyileşene kadar hasta, yumuşak gıdalar yemeli, şekerlemelerden kaçınmalı ve ağız hijyenine dikkat etmelidir. Ayrıca sigara tüketmemek önemlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close