İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

Hastaların sık sık acıkmaları, tatlı isteklerinin kriz haline dönüşmesi, yeme sonrasında uyuklamalar ve sürekli görülen halsizlikler söz konusu olduğunda insülin dirençlerine dair testler içerisinde olmaları gerekmektedir. İnsülin dirençlerine bağlı olarak diyet yapamayan ve kilo alamayan kişilerin bu tip testlere tabi olmaları şart koşulmaktadır.

İnsülin adı verilen hormon, kan şekerini düzenleyerek, kontrol altında tutan bir mekanizma olarak ifade edilmektedir. Kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerine gereksinim duyan tüm dokuların; gerekli şekeri almalarını ve kullanmalarını sağlamaktadır. Pankreastan salgılanan bu hormonun, vücudun dengesinde önemli bir yer teşkil ettiği de bilinmektedir. Diyabet hastalarında ise bu denetim durumu bozularak; metabolizmanın ciddi zararlar görmesinin temel nedeni olarak değerlendirilmektedir.

İnsülin Direncinin Belirtileri

İnsülin Direncinin Belirtileri

• Bel yapısının geniş, göbeğin büyük, gıdının sarkık olması durumu
• Bel çevresinin kadınsanız 90 cm’den, erkekseniz de 100 cm’den kalın olması hali
• Çabuk acıkma hissi
• Hızlı yeme durumu
• Şekerli ve tahıllı yiyeceklere gereğinden fazla istek duyma
• Acıkınca sinirli ruh hali
• Yemeklerden sonra uyuklama durumu

İnsülin Direnci Hesaplama

İnsülin direnci hesaplamak için maksimum 10 saatlik süren bir açlık süresi gerekmektedir. Bu açlık süresi sonrasındaki süre zarfında da laboratuvarlara kan örneği vermek de gerekiyor. Açlık kan şekeri ile açlık insülini değerlerini belirlenebiliyor. Daha sonradan da insülin ve şeker rakamları çarpılarak; ortaya çıkan rakamın 405’e bölünmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Sonucun 2.5’tan fazla çıkması durumunda ise insülin direncine dair bir sonuca erişilebiliyor. Bu rakamın ne kadar yüksek olması durumunda direnç seviyesinin de etkili olduğu da söylenebiliyor.

İnsülin Direncinin Olumsuz Etkileri

İnsülin direnci, vücutta görülecek olan şeker hastalığının başlıca nedeni olarak sayılabilmektedir. Vücudun bu olumsuz bir biçimde etkilenmesine neden olan bu olumsuz durumdan çoğu kişinin etkilenebileceği de bilinmektedir. Bu konuda en uygun test ve tedavi yöntemleri de kullanıcılara sunulabilmekte ve gerekli tüm imkanların kullanılması gerektiğine dair bilgilendirmeler de yapılabilmektedir. Böylelikle de tamamen hastaların hastalık süreçlerini en aza ve etkisiz biçime indirgemek adına da tıp alanında çalışmaların kendini gösterdiği de söylenebillir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?