İshali Ne Keser? Evde İshal Tedavisi

İshali ne keser? Evde ishal tedavisi herkesin bilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Çünkü her insanın her yerde başına gelebilecek bu durum hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bazen bir arkadaşınızın bazen ailenizden birinin bazende sizin başınıza gelebilir.

İshali Ne Keser? Evde İshal Tedavisi

Bildiğiniz gibi ishal, dışkının normal halinden daha yumuşak ve sıvı hale gelmesi olayıdır. Her yaşta ve her cinste görülebilir. Bir hastalık belirtisi de olabilir veya normal bir durum da başınıza gelebilir. İshal bebeklerde de yetişkin kişilerde de görülebilir. Önemli olan ishalin çok uzun süre sürmemesi sağlanmalıdır. Aksi halde vücudunuzun direnci düşer ve halsizlik, mide bulantısı ve diğer sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle ishali ne keser çok iyi bilmelisiniz.

Size öncelikle ishali kesen 10 bitkisel yöntem hakkında bir video izletmek istiyorum. Bu videoda ishali anında kesecek bir kaç bitkisel yöntem anlatılıyor. Bu videoyu izledikten sonra yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Şimdi sizlere ishali ne durdurur? Yetişkinlerde ishali ne geçirir? İshali hemen ne keser? İshali kesen yiyecekler ve evde ishale ne iyi gelir gibi tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Yetişkinlerde İshali Ne Keser?

Yetişkinlerde ishal, bazen enfeksiyon nedeniyle bazen de stresten dolayı görülür. Enfeksiyon nedeniyle olan ishal, bağırsaklardaki bakterilerin çoğalması nedeniyle görülür. Peki yetişkinlerde ishalin diğer nedenleri nelerdir?

 • Yetişkinlerde ishal en çok dengesiz beslenme nedeniyle görülür. Yağlı yiyecekler, süt ürünleri, acılı gıdalar ve baharatlar ishale en çok nedenler arasındadır.
 • Yetişkinlerde ishalin diğer bir nedeni ise stres, kaygı, endişe ve üzüntüdür. Bu nedenler sindirim sistemini bozar ve ishale neden olur.
 • En önemli nedenlerden birisi de bağırsakların enfeksiyon kapmasıdır. Bu durumda yine sağlıksız yiyecekler, ayakları üşütme, soğukta kalma gibi bir çok durumdan meydana gelebilir.

Evde İshali Ne Keser?

Halk arasında ishali ne keser diye sorulduğunda ilk olarak limon ve kahve söylenir. Aslında bu yöntem eski bir alternatif tıp yöntemi olsa da işe yarar bir yöntemdir.

İshali Ne Keser?

İshali evde kesmek için limon ve kahve kürü deneyebilirsiniz. Bu kür sayesinde ishal durumuna göre günde bir kaç kere tüketebilirsiniz. Genel olarak gün içerisinde ishali kesecektir.

İshal için Limon ve Kahve Kürü

İshal için limon ve kahve kürün de limon, bağırsaktaki bakterileri yok ederken kahve de mide deki akışkan olan ishali katılaştırmak içindir. İshali hemen ne keser diye soracak olursanız en etkili yöntemlerden birisi bu kürdür.

Malzemeler:

 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi

Hazırlanışı:

 • Bir kahve fincanı içerisine 1 çay kaşığı dolu dolu Türk kahvesini koyun.
 • Üstüne yarım limonu sıkın ve bir kaşık yardımı ile karıştırın.
 • Bu karışımı bir hamlede yutun.

Kola İshale İyi Gelir mi?

Yine halk arasında ishale iyi gelen kola olarak bilinen bir çeşit ishal tedavi yöntemidir. Evet kola ishale iyi gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken iki nokta var.

Kola ishale iyi gelir mi?

Bunlardan birincisi ishalken tükettiğiniz kolanın şekersiz olması gerekir. İkincisi ise çok fazla tüketilmemelidir. Yani çok kola içeyim ishal hemen geçsin düşüncesine kapılmayın. Şekersiz koladan yarım su bardağı içmeniz yeterli olacaktır. Hatta her WC çıkışında yarım bardak size yardımcı olur.

İshal Nasıl Kesilir? (Ahmet Maranki)

Profesör doktor Ahmet Maranki, ishalin nasıl kesileceği ile alakalı katıldığı bir çok programda dile getiriyor. Peki nasıl yapılıyor? Önce malzemeleri vereyim.

Malzemeler:

 • 3-4 adet incir ağacı yaprağı
 • 1 su bardağı klorsuz su

Hazırlanışı:

 • Bir su bardağı klorsuz, temiz suyu tencereye dökün.
 • İçerisine 3-4 adet incir ağacı yaprağını ekleyin.
 • Ardından bu yaprakları kaynatın.
 • Kaynama işleminden sonra biraz soğutun ve bu suyu tüketin.

İshali Kesen Ahmet Maranki Kürü

Evde ishali kesebileceğiniz ünlü Profesör Ahmet Maranki’nin bu tarifini de uygulayarak ishali kesebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • 4-5 gram karanfil kökü

Hazırlanışı: 

 • Bir bardak suyu cezvede kaynatın.
 • Kaynarken içerisine 4-5 gram karanfil kökünü ekleyin ve bir müddet daha kaynasın.
 • Kaynama işleminden sonra karışımı biraz soğutuyoruz ve içiyoruz.

İshali Kesen Yiyecekler

İshali gördüğünüz gibi bir çok şekilde durdurabilirsiniz. Bu başlık altında da ishali kesen yiyecekler hakkında bilgi vermek istedim. Aşağıda sayacağım yiyecekleri tüketirseniz ishali kesecektir.

İshali kesecek olan yiyecekler genel olarak lifli ve posalı yiyeceklerdir. Soyulmuş elma, pirinç lapası, pirinç suyu, havuç, patates haşlaması, patates püresi, yoğurt, ayran gibi bir çok gıda ile durdurabilirsiniz. Özellikle yoğurt yemek ishale çok iyi gelir. Bunun nedeni bağırsaklarda bulunan bakterileri yok eder.

İshali ne keser? Evde ishal tedavisi hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Eğer sizinde bildiğiniz ishali kesen ev yöntemleri varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı