İsilik için 5 Bitkisel Çözüm

İsilik için 5 bitkisel çözüm yönteminden bahsetmek istiyorum. İsilik, terleme nedeniyle vücutta oluşan döküntü, kızarıklık ve yaraya denir. Genel olarak fazla terleme problemi olanlar her defasında isilik problemiyle karşılaşır. İsilik vücutta sanki bir cilt lekesi gibi görünür ve kaşıntı yapar. Kaşınmayla beraber bölge yara olur. Ancak telaş yapmayın. Çünkü isilik için 5 bitkisel çözüm yöntemi isiliği hemen geçiriyor.

İsilik için 5 Bitisel Çözüm

Cildimizdeki ter bezleri, vücuttan teri salgılar. Bazı insanlarda terleme ne kadar olursa olsun hiç bir sorun olmazken bazı insanlarda terleme sonra isilik oluşur. Özellikle hassas ciltler, terleme sonrasında hemen ter giderilmez yani duş almazsa akşam eve gelene kadar isilik oluştuğu bile görülür.

İsilik problemi yaşayanların bazıları da ciltlerinin hassas olmasından değilde giydiği veya taktığı takılardan dolayı isilik olur. Mesela bir düğüne gideceksiniz ve orada oynaya oynaya terleyeceğiniz bir ortam var. Ancak giydiğiniz elbiseler çok sıkı veya taktığınız takılar cildinize yapışıyor. İşte bu tür nedenlerden dolayı da isilik oluşmaktadır.

isilik

İsilik oluştuktan sonra kaşımak veya güneşte durmak isliği daha da artırır. İlk önce kızarır, kaşıdıkça yara haline gelir, kanayabilir ve son olarak kabuk bağlar. Hatta kabuk halindeyken bile kaşınan isilik ciltte kabarcıkların oluşmasına neden olur. Bazı isilikler ilerleyen safhalarda iltihaplı isilik haline bile dönmektedir. İsilik aynı zamanda küçük bir parçadan büyümeye doğru gidebilir. Parmak ucu kadarken bir anda el büyüklüğe ulaşabilir.

İsilik için size anlatacağım ve evde çözüm bulabileceğiniz 5 bitkisel tedavi yönteminden bahsetmek istiyorum. Bu yöntemler, isiliğe kesin çözüm getirecek bitkisel ilaçlardır.

Aloe Vera

Aloe vera bir çok cilt hastalığına deva olan bir bitkidir. Aynı zamanda iyi bir nemlendirici ve antiseptik bitkidir. Kaşıntı hissini alır ve hücreyi yeniler. Nemlendirme özelliği sayesinde bölgedeki kuruluğu alır.

Bunun için bulabilirseniz aloe vera bitkisi bulamazsanız aktardan temin edeceğiniz aloe vera jelini isilik üzerine krem gibi sürün. Çok kısa sürede isiliği geçireceğine gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

İsilik için Sirken Otu

Sirken otu, cilt üzerinde muazzam bir temizlik yapar. Ayrıca cilt döküntülerini mükemmel bir şekilde tedavi eder. Aynı zamanda sivilce, akne gibi cilt problemlerinin tedavisi için eski çağlardan beri kullanılır. Sirken otunu aktarlarda temin edebilirsiniz.

 

Sirken otunun diğer bir özelliği ise iltihaplı yaraları geçirmesidir. Bu bitki hem yenilebilir hemde isilik üzerine sürülebilir. İki ayrı kullanımı olan sirken otunun dilerseniz tozunu alıp suyla karıştırarak bir isilik maskesi yapabilir veya isilik yapraklarını direk ısırarak İsilik için 5 Bitkisel Çözüm.

Zerdeçal

Zerdeçal çok eski zamanlardan beri şifalı bitkiler arasındadır. Mide dostu, karaciğer destekçisi ve cilde faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda yara, yanık, cilt lekesi, kesik, çürük ve döküntüler gibi cilt problemlerini iyi eder. Özellikle sıcak su dökülmesinden dolayı yanan cilde şifa verir.

Zerdeçal Tozu

Zerdeçalın, isilik üzerindeki etkileri ise hızla isiliği kurutması ve çabucak iyileştirmesidir. İsilik için günlük bir maske hazırlamak istiyorsanız bir miktar zerdeçal ile balı lapa yapın. Bu karışımı deri üzerine sürün ve etkisinden faydalanın. Zerdeçalı cilt lekeleri içinde kullanabileceğinizi unutmayın.

Hamamelis Otu ile İsilik Tedavisi

Hamamelis otunun bir çok cilt problemini giderdiği bir gerçektir. İsilik, cilt döküntüsü için birebirdir. Çok uzun senelerdir babaannelerin iksirlerinde kullandığı hamamelis otu, antiseptik öelliği sayesinde cilt üzerindeki yaraları, tahriş olmuş bölgeleri tedavi eder. Bu otu güvenle isilik için kullanabilirsiniz.

Eğer kabuklu veya kabuksuz bir isilik varsa hamamelis otu, yaraları hızla kurutur ve kapatır. Sadece çok fazla kullanılmaması gerekir. Dilerseniz günlük kullanım için 1 çay kaşığı hamamelis otu tozu ve aynı miktarlarda zerdeçal tozu ve bal ile lapa kıvama getirilip kullanılabilir. Doğada hamamelis kadar cilt lekesine iyi gelen bir bitki daha yoktur.

Sandal Ağacı ve Kişniş ile İsiliğe Kesin Çözüm

Sandal ağacı tozu, derideki isiliğin acısını ve sıcaklığını soğutma etkisine sahiptir. Aynı zamanda antiseptik özelliğe sahiptir. Küçük cilt lekeleri, döküntüler ve yanıklar üzerinde çok etkilidir. Kişniş ise cilt tahrişinin önlenmesine yarımcı olur.

İsilik için sandal ağacı tozunu, kişniş tozunu ve balı harmanlayıp bir macun yapın. Bu karışımı isilik üzerine sürün ve 20-30 dakika arasında bir süre bekleyin. Bekleme süresi sonunda soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Bu probleme karşı sizlere önerebileceğim bir kaç şey daha olacak. Terledikten sonra mümkünse terleyen bölgeyi hemen temizleyin. Eğer böyle bir imkan yoksa en azından

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı