Jelatin Tozu ve Süt Maskesi İle Siyah Noktalara Elveda!

Jelatin Tozu ve Süt Maskesi İle Siyah Noktalara Elveda!

 

Siyah noktalar birçok insanın hayatında karşısına sık bir şekilde çıkan ve sık görülmekte olan cilt problemlerinden birisidir. Bu kadar sık bir şekilde görülmekte olan bir problem olsa dahi, siyah noktalar asla çaresiz değildirler. Evde kendi kendinize de hazırlayabileceğiniz üzere jelatin ve süt maskesi beraberinde siyah noktalardan kesinlikle kurtulabilirsiniz.

Siyah noktalar cildimizdeki kıl foliküllerinin aşırı yağ veya ölü cilt hücreleri beraberinde tıkanması ile meydana gelebilmektedir.

 

Cildinizi Nemlendirmek İçin

 

Vücudumuz, cildimizi nemlendirmek ve koruyabilmek için kıl foliküllerinin içerisinde bulunan yağ bezelerinden yağ salgısı yapar ve cilt üstüne salgılar. Yağ cilt gözeneklerinde biriktiği zamanda toz ve çeşitli ölü hücreleri toplamaktadır ve eğer temizlenmezse yağ tekrardan cilt gözeneklerinin içerisine doğru düşmektedir ve komedon ismi verilmekte olan tıkaçları oluşturmaktadır. Bir komedon, eğer farklı cilt üstüne açılırsa, havanın da etkisi beraberinde ucunda bulunan yağ salgısının rengi değişmektedir ve siyah bir renk almaktadır. Bu oluşumlara da siyah nokta denilmektedir. Süt ve jelatin kullanarak hazırlayabileceğiniz yapışkan yüz maskesi, siyah noktaları cilt gözeneklerinin içerisinden çıkarır ve cilt gözenekleri temizlemektedir.

Kullanacağımız malzemeler;

  • Süt
  • Jelatin Tozu

Bir yemek kaşığı jelatin tozunu mikrodalgaya koymalısınız ve  bir kase içerisine koyun. Üstüne 1,5 yemek kaşığı da süt ekleyin ve bir kaşık beraberinde karıştırın.

Jelatin ve süt karışımını mikrodalga fırının içerisine koyun ve 15 saniye boyunca ısıtın.

Karşımı parmak uçlarınız beraberinde yüzünüze doğru uygulayın. Yüzünüzün bütününü jelatin ile kaplamalısınız.

Jelatin tozu ve süt maskesi 30 dakika esnasında tamamen kuruyana kadar yüzünüzde kalmalıdır. Zaten kuruduğunu maskenin sertleşmesinden anlayabilirsiniz.

 

Jelatin ve Süt Maskesi Yüzden Nasıl Çıkartılır?

 

Maskeyi bir kenarından tutarak cildinizden soyabilirsiniz. Jelatin cildinizden ayrılıyorken kirleri, ölü hücreleri ve siyah noktaları da kendisi bile götürür.

Bu maske için sade jelatin kullanmalısınız. Renkli jelatinler cildinizde önemli ölçülerde lekeler bırakabilmektedir.

Sütün yağlı veya yağsız olması da bir önem arz etmemektedir.

Buna ek olarak bu formülü cildinizde bulunan sivilceler içinde kullanabilirsiniz. Cildinizdeki sivilcelerden, aknelerden bu yöntemle kurtulabilmeniz oldukça basittir. Ancak bu yöntemi haftada bir kez uygulamanız gereklidir. Her gün uygularsanız cildinizi tahriş edebilir ve zamanla daha kötü hallere sokabilirsiniz. Fırında ısınmasının 15 saniyeyi geçmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı