Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık adı verilen hastalık, bağırsakların olduğundan daha da az ve işlevsiz bir konumda olmasından ötürü ortaya çıkan bir rahatsızlık tipi olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığa daha az dışkılama nedeniyle ortaya da çıkabilmektedir. Bundan ötürü de boşaltım sistemi bozuklukları, ağrılı dışkılama ve şişkinlik gibi durumlar da yaygın olarak görülen sorunlardan olabilir. Kısacası da bağırsak hareketlerinde yavaşlama olarak da görülebilmektedir.

Kabızlığın genel olarak sebebi ise yaşam koşulları ve beslenme biçimleri olarak ifade edilebilmektedir. hemen hemen her insanda görülebilecek olan kabızlık şikayetleri, gündelik yaşamı oldukça fazla etkileyebilmektedir. Bu hastalığı gidermede yardımcı olacak ilaçların yanında faydalı besinler de kullanılarak; bu durumu engelleyebilmektedir.

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaları durumu da söz konusudur. Kabızlıkla beraber karın ağrıları, kilo kaybı ve anüsten kan gelmesi de söz konusu olabilmektedir.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık hastalığının meydana gelmesinde sindirim sistemi rahatsızlıkları önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında da sağlıksız beslenme ve hareketsizlik de ciddi bir problemdir. Diğer sebepler arasında ise;

  • İlaç kullanımı
  • Tuvalet ihtiyacını erteleme
  • Katı gıdalar tüketme
  • Gereğinden çok inek sütü tüketme
  • Rektum ya da kolondaki darlık ya da tıkanıklıklar
  • Rektum ya da kolon sinirlerindeki olağan dışı durumlar
  • Hormonal rahatsızlıklar
  • Boşaltım sistemi kaslarında görülen bozulmalar

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Sabah kahvaltısından önce aç karna tüketilecek olan kuru kayısı, incir, erik ve mürdüm eriği gibi gıda ürünlerini tükettikten kısa bir süre sonra ılık su içmek kabızlığa ciddi oranda son verecektir.

Kabızlık döneminde olan kişilerin su tüketimlerine de özen göstermeleri gerekmektedir. Bu durumu alışkanlık haline getirmeleri de gerekmekte ve kendilerine su tüketmeleri gerektiğini de sürekli olarak hatırlatmaları önerilmektedir.

Yoğurtla beraber tüketilecek olan keten tohumu da kabızlığa iyi gelecektir.

Beyaz et ve balık eti tercih eden kişilerin bağırsakları daha iyi bir biçimde çalışacaktır.

Zeytin ve zeytinyağı tüketecek olan kişilerin de kabızlık sorunu ortadan kalkabilecektir. Bağırsak işlemlerini hızlandıran bir etkiye sahip olan bu gıda ürünlerini sabah aç karna tüketmek faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı