Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisi konusunu ele alarak saç dökülmesinin ileri düzeylerde ne gibi sorunlara yol açtığını günümüzde saç dökülmesi için neler yapılması gerektiğinde bahsetmek istiyorum.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenler ve Tedavisi

Kadınlarda da erkeklerde de saç dökülmesi ilerleyen süreçlerde ciddi problemler yaratmaktadır. En önemlisi günümüzde erkekler ve kadınlar saçları ile kendilerine bir tarz ve kişilik belirlemektedir.

Saç dökülmesi kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülmektedir. Ancak son zamanlarda kadınlarda saç dökülmesi gittikçe artmaktadır. Hatta bir çok kadın saç dökülmesinden de şikayetçidir. Çünkü kadını gösteren de saçıdır.

Kadınlarda aşırı saç dökülmesi genel olarak mevsimsel geçişlerde daha çok olur. Ayrıca beslenme ve hormonlardan dolayı da saçlarında dökülme olur. Bir an önce saç dökülmesine karşı tedavi uygulanmaz ve çok geç kalınırsa ciddi sorunlar oluşabilir.

Saç dökülmesine karşı bir çok bitkisel tedaviler mümkün. Genetik olarak kadınlarda saç dökülmesi sorununa karşı saç dökülmesini ortadan kaldırmak için dökülmenin kaynağı bulunmalıdır. Peki kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir? Aslında sorunun cevabı oldukça basit.

Youtube’da izlediğim bir videoda bayanlarda saç dökülmesinin nedenleri hakkında bir anlatım vardı. Bu videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğim gibi saç dökülmesinin nedenleri genel olarak mevsimsel, hormonsal ve beslenmeye bağlıdır. İyi bir şekilde beslenmediğiniz de vitamin eksikliği meydana gelir. Bu vitamin eksikliği de saçların dökülmesine yol açar. Özellikle D vitamini eksikliği saçların dökülmesini büyük ölçüde fark ettiriyor.

Güneş görmeyen, kapalı mekanlardan çıkmayan kişilerde D vitamini eksikliği daha çok görülüyor. D vitamininin dışında çinko, amino asit ve bakır vitamini eksikliği de saç dökülmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonsal dengesizlikte önemlidir. Bir kadında kadınlık hormonları düşer ve erkeklik hormonları artarsa özellikle erkek tipi saç dökülmesi çok rastlanır. Bu nedenle stres, aşırı kilo kaybı ve hormonları dengesiz yapacak her türlü durumdan uzak durmalısınız. Mesela saç dökülmesi hamilelik öncesi ve sonrası çok olur. Bunun nedeni hamilelikte hormonların sürekli değişmesidir.

Bunların dışında kadınlarda saç dökülmesinin diğer nedenleri ise menopoz, kimyasal içerikli saç ürünleri, şok diyet programları, saçta meydana gelen diğer hastalıklar, yaşlanma gibi durumlardır. Bu nedenler kadınlarda saç dökülmesinin başlıca nedenleridir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi yaşayan herkesin öncelikle doktora gözükmesini tavsiye ediyorum. Saç dökülmesinin tedavisini ve en doğru şeklini bulmak uzman doktorun işidir. Çünkü doktorunuzun yapacağı testler sonucunda size önereceği vitaminler ve beslenme programları saç dökülmesine engel olacaktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Bunun dışında yapacağınız bazı bitkisel kürler de işinizi görecektir. Özellikle saç dökülmesini durduran saç maskeleri bir nebzede olsa çare olacaktır. Bunun dışında saçlarınıza kullandığınız kozmetik ürünlere son derece dikkat etmeli mümkünse tedavi boyunca kullanmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı