Kafa Derisinde Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Kafa derisinde sivilce hemen hemen her yaşta ve herkeste görülebilir bir sorundur. Yüzde çıkan sivilceler kadar sık rastlanan bir olay olmasa da ortaya çıkış nedenleri hemen hemen aynıdır.

Kafa Derisinde Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Kafa derisinde sivilce çıkması aynı yüzde çıkan sivilceler gibi fazla yağlanmadan dolayıdır. Yüzdeki sivilce nasıl ki patlatılmaması gerekiyorsa kafa derisinde sivilce de patlatılmamalıdır.

Kafa derisinde sivilce

Kafa derisinde sivilce, saç derisinin yağlı olması dışında bir çok enfeksiyona bağlıda olabilir. Enfeksiyona bağlı olan sivilceler genel olarak kafa derisine yani saça çok yakın bölgede oluşur. Bu sivilcelerin içi dolu olur ve inanılmaz bir kaşıntı hissiyatı verir. İnsan dalgınlıkla bile kafasını kaşıdığında sivilce patlayabilir. Bu durumda da sivilcelerin daha çok yayılmasına ve çoğalmasına neden olur.

Kafa Derisinde Sivilce Kaşınır mı?

Biliyorsunuz ki sivilcelere dokunmak bile sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle kafa derisindeki sivilce kaşınmamalı. Kaşımak çok daha ciddi iltihap yayılmasına neden olacaktır. Ayrıca ellerin devamlı hijyenik olmadığından mikrop kapması bile mümkün.

Kafa derisindeki sivilceler boyut boyuttur. Kafa derisindeki büyük sivilcelere tıp dilince “necrotica” denir. Bu büyük sivilceler kaşınıp iltihaplanırsa daha büyük kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir ve iz bırakabilir. Hatta kaşınıp iltihaplanırsa kabuk kabuk yara bile oluşabilir.

Kafa derisinde oluşan sivilceler için tedavi mümkündür. Büyük ve küçük sivilceler için reçeteli, reçetesiz ilaçlar olduğu gibi bir çok bitkisel tedavi de mevcut.

Kafa Derisinde Sivilce Tedavisi

  1. Antibiyotik Şampuanlar : Hafif ve küçük sivilceler için antibakteriyel şampuanlar kullanılabilir. Ayrıca uzmanlar fucicort krem gibi antibiyotik kremlerin kullanılarak tedavi edilebileceğini söylüyorlar.
  2. Kullandığınız saç şampuanına bir kaç damla çay ağacı yağı damlatarak kullanabilirsiniz.
  3. İltihaplı sivilceler için sülfür içeren sabun veya losyonlar kullanılabilir.
  4. Limon suyu, kafa derisinde sivilce tedavisinde kullanılabilir. Bunun için bir adet limonun suyunu sıkın ve biraz su ile seyreltip, kafanızdaki sivilceli bölgelere uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde beklettikten sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Kafadanız da ki sivilceleri kesinlikle patlatmayın. Sivilcelere neden olan bakterilerin dağılması sırf patlatmaktan olmaktadır. Kafa derisindeki sivilceler büyük ve bitkisel tedavilere cevap vermiyorsa küçük operasyonlar ile geçmektedir.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Hocam merhaba aynı sorun bende de mevcut şuanda da devam etmekte dermatoloğa görünmekte fayda var. Ben gittim bana 2 adet krem 1 tane losyon ve 1 tane antibiyotik verdi. Geç olmadan gitmeni tavsiye ederim çünkü sivilcenin çıktığı yerlerde saç seyreltisi oluşuyor ve orda saç çıkmıyor maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı