Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?

Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?

 

Çeşitli sebeplere bağlı bir şekilde nabzınızın yüksek bir şekilde atması doğaldır. Nabzın yükse atması durumunda yine kalp atışı da oldukça yüksek oranlarda hissedilmektedir ve bu duruma da tıp dilinde genellikle kalp çarpıntısı deniliyor. Eğer ki kalp atışlarının hızlı oldukça yüksek oranlara çıkmaktaysa bu durum aslında çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir yine aynı oranda kalbin hızlı bir biçimde atması neticesinde de nefes darlığı, baş dönmesi ve yine sersemlik ile bayılma gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Kalp yine birçok hastalığın belirtisi olarak da hızlı atabilmektedir ve bazı unsurlarda fazla kafein içermekte olan içecekleri aşırı tükettiğiniz takdir de kalp atışı hızlanmaktadır. Yine tükettiğiniz bir alerjik madde ile de vücudunuzun tepki vermesi olarak da kalbiniz hızlı atabilmektedir. Bu sebeple de uzun bir süre geçmeden bir doktora mutlaka danışmanız gereklidir. Kalp atışının hızlı bir biçimde olmasının çeşitli sebepleri vardır.

Kaygı bozukluğu ve aşırı stres vücudunuzun yüksek oranlarda hasar olmasına sebep olacaktır. Kalp atışlarının hızlı bir şekilde atmasının ana sebepleri arasında stres yer alır. Stres günümüz içerisinde yaşam koşullarının zorlaşması ile beraber çok daha fazla hissedilmekte olan bir çeşit duygudur. Stres her bireyde olan bir çeşit duygudur fakat kontrol altına alınamaması durumlarında yine psikolojik problemlere de yol açabilmektedir. Yine bu durumda kalbin çok daha hızlı atmasına sebep olabilmektedir. Kalbin hızlı çarpmasına engel olabilme adına stresten uzak durmalı özellikle kaygı bozukluğuna karşı önlemlerinizi almalısınız.

 

Gereksiz Egzersiz Yapılması

 

Spor yapıyorken bazen insanlar kendilerine oldukça yüksek oranlarda yüklenmektedir ve uzun süre egzersizlerine devam ederler. Bu durumda da yine yapılan egzersizlerde nabız direkt bir şekilde artabilmektedir. Yine spor yapıyorken aşırı enerji harcandığı takdir de nabzın çok daha fazla atması durumu gerçekleşir. Nabız yüksekliği zamanında da yine buna bağlı olarak da kalp atışı daha da hızlı olabilmektedir. Fakat nabız spordan sonra normal oranlara inmezse bu durumda da doktora başvurmanız gereklidir.

Yine bunlara ek olarak aşırı alkol tüketilmesi de kalbin çok hızlı atmasına neden olmaktadır. Aşırı alkol tüketimine karşı mutlaka dikkatli olunması hatta alkolün hiç tüketilmemesi oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kalp çarpıntısı mutlaka üzerinde önemle durulması  gereken bir konudur. Çünkü kalp çarpıntısının altında yatan sebeplerden birisi de ritm  bozukluğu ile alakalı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Kalp çarpıntısının en fazla  arttığı süreçlerin heyecan, koşma, yorulma gibi durumlarda olduğu görülür. Ayrıca çarpıntının  görülmesinin bir başka nedenlerinden birisi de aşırı  şekilde tüketmiş olduğunuz kafein olabilir. Eğer ki günlük hayatınız da çok fazla kafein tüketiyorsanız dozunu azaltmanızda yarar olacak. Çünkü haddinden fazla tüketmeye başlamanız da çarpıntıların yaşanmasına neden olmaya başlayacaktır. Kalp çarpıntıları ile ilgili olarak belirlemelerin kardiyologlar tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Kalp atışı normalden daha fazla şekilde atmaya başlayabilir. Bu durum, çarpıntının olduğuna  işarettir. Aynı zamanda kalp ritm hızının 100 den 140 değerlere ulaşması da bir diğer belirtileri arasında yer alır.

    Kalp çarpıntısını çok sık şekilde yaşamaya başlıyorsanız o zaman vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora görünmeye  başlamanız gerekir.

  2. Kalp Çarpıntısı Tedavisi

    Kişilerde meydana gelen ve sık sık yaşanan kalp çarpıntısı tedavisi yapılarak daha sağlıklı bir birey haline dönüştürülmeye çalışılır. Kalp çarpıntısı tedavisi için  anormal kalp dokusu ortadan kaldırılır. Yapılan bu tedavi şeklinin adının ise ablasyon olduğunu söyleyebiliriz. Ablasyon,  kalp çarpıntısında oldukça fazla önem arz  den bir konudur. Anormal kalp dokusunun alınma işlemi de uzun ince kesici aletler aracılığı ile yapılır. Kasık yolundan başlanarak kalp dokusuna kadar da ilerleme sağlanır. Katerin  ucuna   cihaz bağlanarak İKG kayıtları alınmakta ve kalp dokusu da incelenmektedir. Yapılacak olan araştırma ile çarpıntı yapan   unsurun neyden kaynaklı olduğu bulunmaya çalışılır.  Başvurulan  ablasyon yöntemi,  ritm bozukluğu gibi   anormal durumlar yaşandığı zaman %90 oranında bir başarı elde edilmesine  yardımcı olan tedavi şeklidir.

    Kalp çarpıntı belirtileri az çok kendiniz de  hissetmeye başladığınız zaman ise vakit kaybı yapmamalısınız. Çünkü anormal çalışan kalp dokular kalbinizin durmasına bile neden olabilir. Ritm bozukluğu ciddiyete alınması gereken bir meseledir. Çağımız da ne yazık ki bazı vatandaşlarımız böyle bir sorunları olsa bile işi ihmalkarlığa vurmaya  başlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı