Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça ağrısı birçok insanın karşı karşıya kalabileceği oldukça sancılı bir rahatsızlıktır. Kalça, vücuttaki en büyük ekleme sahip olmakla birlikte hemen hemen her harekette kullanılan bir uzuvdur. Kemikler arasında bulunan eklemi korumak için yastık görevi yapan ve çok fazla sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Kalça eklemi çok fazla dayanıklı mekanizmasına rağmen çok çeşitli hareketlere göre, gerilmelere ve kilolara maruz kalmasından dolayı kolaylıkla incinebilen bir yapıya sahiptir.

Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça ağrıları genellikle, sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucu olur. Kalça eklemi, uyluk kemiğinin leğen kemiği ile birleştiği yerdeki bölgede kalır. Bu sebeple kalça ağrısı en sık görülen bir rahatsızlıktır. Birçok sebebe bağlı olarak hemen hemen her yaşta görülebilir. Kalça ekleminin ağrısı, kasıkta, uyluğun ön yüzünde veya dizde hissedilebilir. Kalça eklemi problemleri sırasında hasta genellikle kalça üzerine basmakta zorlanabilir ve yürüme esnasında ağrı hissedebilir.

Kalça eklemini bükememek, şişlik, sıcaklık gibi temel sebepler ortaya çıkabilir. Hareket durumunu direkt olarak etkileyen bel ve kalça bölgesindeki kaslar, yağlar, bağ dokuları ve sinirlerde meydana gelen doku zedelenmesi, şiddetli bir kalça ağrısına neden olabilirken önlem alınmaması durumunda rahatsızlığın çok daha ciddi sonuçlar doğurmasına da sebep olabilmektedir. Kalça ağrısı hastalığın türüne göre farklı bölgelerde hissedilebilir. Ağrı kalçanın önünde, arkasında ve kasıkta hissedilebilir. Bazen dize kadar yayılması mümkün rahatsızlıklardır.

Kalça Ağrısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça ağrısına neden olabilecek birçok hastalık, belli yaş gruplarında genellikle daha sık görülür. Bu yüzden doktorlar tanı koyarken hastanın yaşını da göz önüne alır. Bebeklik ve çocukluk döneminde meydana gelen gelişimsel kaynaklı kalça bozuklukları, kalçanın mikrobik hastalıkları, iltihaplı eklem romatizmaları, kalça ekleminde kaymalar çok sık görülebilen çeşitlerdir. İltihaplı eklem romatizmaları, gençlerde ve orta yaşlı insanlarda özellikle dinlenme sonrasında artan, gece hissedilen, tutukluk hissi ile seyreden kalça ağrılarında baş gösterebilir.

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

İleriki yaşlarda kalça kireçlenmesi, çok sık görülebilen rahatsızlık arasındadır. Özellikle çevresindeki yumuşak dokulardan kaynaklanan bursitler, tendinitler, kas zorlanmaları herhangi bir yaşta ağrının kaynağı olabilir. Nadiren kalça eklemini etkileyen kötü huylu hastalıklar da görülebilir. Ayrıca kalça ağrısı olan bireylerde ağrı kaynağı olarak bel fıtıkları gibi rahatsızlıkların olup olmadığına da bakılması gerekir.

Kalça Ağrısı Nedenleri

Kalça eklemi çok fazla gerilmeyle karşı karşıya kaldığı için eklemler arasında bulunan kıkırdak zamanla yıpranır. Kıkırdak en sonunda yaşlanmayla ya da sert zeminler üzerinde uzun süre baskılara maruz kalmasıyla eklemlere yeterli koruma sağlayamaz duruma gelir. Kemiklerin birbirine sürtünmesiyle de eklemlerde ağrı oluşmaya başlar.

Normalde eklemlerin yumuşak bir şekilde hareket etmesini ve az bir miktarda sıvı, kalça eklemine salgılanır. Sıvı miktarı çok fazla olursa veya herhangi bir iltihaplanma meydana geldiği zaman bu eklemlerde yeterince boşluk bulunmadığı için baskının artmasına ve kalçanın daha fazla ağrımasına yol açar. Kalça ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de kireçlenmedir.

Osteoartrit, kalçayı etkileyen en yaygın kireçlenme çeşidi olarak bilinir. Uyluk kemiği ve kalçanın sonunu kavrayan kıkırdağı oldukça fazla etkiler. Özellikle yaşlı insanlar kalça kırılmalarına karşı çok fazla kırılgandırlar. Çünkü yaşlanma etkisiyle zamanla kalça kemiği incelir ve zayıflar. Kalça kırılması özellikle düşme sonucunda ve osteoporoz hastalarında çok fazla miktarda görülen bir rahatsızlıktır. Bursit, içinin sıvı dolması ve şişmesiyle ve bunun sonucunda da iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudunda kemiklerin ve kasların yanındaki eklemlerin etrafında kayganlaşmayı sağlayan küçük kesecikler vardır. İltihaplanması sonucunda hareketler ağrılı hale gelir. Kalça eklemi veya etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyonlar ile birlikte istila edilmesi de kalça ağrıları neden olmakla birlikte vücutta ateş yapabilir. Bel veya diz problemleri dışında pelvik bölgede yer alan organların patolojileri de kalçaya yayılma olayı oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalça ağrısı olan hastalarda bel diz muayeneleri de detaylı olarak yapılmalı ve üriner sistem ile üreme organları da hastalıklar açısından detaylı olarak bakılmalıdır. Doğuştan kalça çıkığı, kalçada yapısal bozukluklar da ilerleyen zamanlarda çok sık kalça ağrılarına yol açabilir. Kalça eklemine yakın geçen damar veya sinirlerin tuzaklanması patolojilere bağlı hematomlar da kalça bölgesinde ağrıya neden olabilir.

Kalça Ağrısı Tedavisi

Kalça ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak doktorlar tarafından farklı şekilde tedavi edilebilir.

İlaç Tedavisi:İlaçların çeşidine göre ağrıları hafifletici, kemik kaybını azaltıcı ve eklem hasarını önleyici etkileri vardır.

Kalça Ameliyatları:İlaçların ve diğer tedavi yöntemlerinin kalça ağrılarına etki etmediği durumlarda ameliyat seçenekleri genellikle doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Egzersizler:Kalça problemlerinde ve ağrılarında en uygun tedavi yöntemleri olarak bilinir. Egzersizler hareket çeşitliliğinin sürdürülmesini ve kasların kuvvetlendirecek bir şekilde kalçaya destek olunmasını sağlar. Eklemleri saran kasları ve tendonları gerdirmek de kalça ağrılarını ve kalça sakatlıkları riskini oldukça azaltacaktır.

Kalça Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

İstirahat, sebep ne olursa olsun özellikle erken dönemde ağrıyı azaltmak ve aşırı derecede ilerlemesine engel olmak için yararlıdır. Bu dönemde bisiklete binmek, merdiven çıkmak, koşmak gibi aktivitelerden uzak durmak gerekir. Sıcak veya soğuk uygulamalar teşhise bağlı olarak tercih edilir. Düşme ya da darbeye bağlı incinmelerde ise özellikle ilk 24-48 saat içinde soğuk uygulama tercih edilir. Özellikle iltihaplı romatizmalarda, eklemde sıcaklık ve şişlik varken soğuk uygulaması iyi gelecektir. Kas tutulmalarında, yumuşak doku incinmelerinde ise sıcak uygulama çok daha iyi sonuç verir. Germe, tutulan kasları gevşetmek için ve istirahate bağlı kısalmış olan yumuşak dokuların esnekliğinin arttırılmasında da işe yarar.

Fizik tedavi hem ağrı kesici özelliği hem de derin kanlanmayı arttırarak doku iyileşmesine yaptığı etkilerden dolayı kireçlenme gibi hastalıklarda çok fazla kullanılmaktadır.

Egzersizlerde, fizik tedavi ve ilaç tedavisi kadar etkilidir. Doktor tavsiyesi üzerine uygulanan egzersizler zararsız ve iyileştirici etkisi gösterir. Ağrınızın çeşidine göre doktor size belli bir miktar egzersiz hareketleri verecektir. Günlük olarak yapmanız durumunda etkisini de kısa sürede görmeniz mümkün.

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

İlaç tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da kullanılabilir. Kilo vermek kalçaya binen yükleri azaltarak eklemleri rahatlatır ve ağrılarınızı hafifletir. Baston, yürüteç gibi cihazlar, ekleme binen yükü azaltmada ve dengeyi sağlamada oldukça fazla yardımcı olur.

Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Yapılan mesleğe bağlı olarak, sürekli edinilen alışkanlıklar kalça ağrılarının en baş nedeni olarak bilinir. Yanlış oturma alışkanlıkları, oturma ya da şekil bozuklukları, ağır yük kaldırma, mesleğe bağlı olarak ağır yük kaldırırken uygulanan yanlış hareketler, tercih edilen sandalye, koltuk ve yatakların kas iskelet sisteminize uygun olmaması, bel ya da boyun fıtığına bağlı olarak ortaya çıkan kalça ağrıları, düzenli egzersiz eksikliği, spor, kalça ağrısı gibi sorunlar bilinen en sık nedenleridir.

Hangi Doktora Gidilir?

Günümüzde çok sık rastlanan kalça ağrısı için ortopedi veya fizik tedavi bölümünden randevu alarak, uzman yardımı alabilirsiniz. Kalça ağrısı, kas iskelet sisteminde meydana gelen doku zedelenmesi ve bozukluğuna bağlı olarak meydana gelir. Eklemlerde meydana gelen bozukluklar ve travmatik olarak meydana gelen dış etkenlerde bu ağrının şiddetlenmesine neden olabilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM