Kalça Büyüten Gıdalar

Günümüz güzellik algısında kalçaların rolü oldukça fazladır. İri ve dolgun bir kalçaya sahip olan bayanlar her zaman çekici bulunurken kıyafetlerin içerisinde harika bir duruş sergilemektedir. Dolgun kalçalara sahip olmanın çalışıldığı bu dönemde tüm vücudun aynı dolgunlukta olması istenmemektedir. Bu sebeple de bilinçsiz bir şekilde kilo alınarak kalçaların büyütülmesi doğru bir hamle olmamaktadır.

Kalçalarını bilinçli bir şekilde büyütmek ve daha dolgun hale getirmek isteyen kadınların doğru bir şekilde beslenmesi ve düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Kalçalar daha dolgun bir hale getirilirken mümkün olduğunca kas kütlesinin arttırılması amaçlanmaktadır. Kas oluşumu için yüksek miktarda protein içeren gıdalar tüketilir. Vücuda alınan proteinler sonrasında yapılan kalça egzersizleri ile çok daha dik ve dolgun bir kalça yapısı elde edilebilmektedir.

Kalça Büyüten Hayvansal Gıdalar Nelerdir?

Protein denildiğinde akla ilk olarak hayvansal gıdalar gelmektedir. Hayvanlardan elde edilen ürünlerin çok büyük bir kısmı protein yönünden zengindir. Kalçalarını büyütmek isteyen kadınların tüketmesi gereken ürünlerin ilk sırasında kırmızı et gelir. Çok yüksek miktarda protein içermesinin yanı sıra kalorisinin istenen düzeyde olması kırmızı et tüketiminin önemli olmasına sebep olmaktadır.

Kırmızı etin yanı sıra yumurtanın kullanımı da önemli olur. Kahvaltıda protein almakta zorlanacak olan kişiler için en doğru seçenek yumurta olmaktadır. Sütün içerisindeki protein miktarı da yüksek olduğundan kaçla büyütmek isteyen kadınlar düzenli olarak tüketebilmektedir.

Kalça Büyüten Bitkisel Gıdalar Nelerdir?

Çok sayıda diyet listesinde başrolü oynayan kinoa, kalça büyütmek isteyen kadınlar için de en doğru bitkisel ürünlerden bir tanesi olarak gösterilebilir. Çok yoğun bir protein kaynağı olan ürün aynı zamanda içerisinde barındırdığı liflerle sindirimi düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Ülkemizin yemek kültüründe oldukça önemli bir yer tutan yemişler de kalça büyütmede etkili olmaktadır. Ceviz, badem, fındık ve antep fıstığının düzenli tüketimi egzersiz döneminde fayda sağlayacaktır.

Kalçaların hızlı bir biçimde büyümesi için bitkisel yağların da kullanılması önerilmektedir. Bu aşamada zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da soya yağı belirli oranlarda kullanılabilmektedir. Çok fazla yağ alınması sarkmalara sebep olabileceğinden bu yağların tüketiminin abartılmaması gerekir.

Kaynak : https://www.nasilbe.com/kalca-buyuten-gidalar/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı