Kalçada Siyah Leke Neden Olur?

Vücutta herhangi bir yerinde oluşan siyah, kahverengi veya kırmızımsı lekeler, kalçada da görülebilir. Genellikle bu lekeler güneş lekesi olarak bilinir. Ancak bazen, cildimizde güneş görmeyen sırt, karın ve kalça gibi bölgelerde de lekeler oluşabilir.

Kalçadaki Siyah Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

Kalçadaki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Kalça bölgesinde değişik boyutlarda kahverengi ya da siyah lekeler meydana gelebilir. Genelikle oluşan bu lekelerde döküntü veya kaşıntı gibi problemler oluşmaz. Bu lekelerin oluşmasında alerjik durumlar gibi basit nedenler olabileceği gibi sedef hastalığı gibi de daha ciddi cilt sorunları olabilir. Bu durumun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmek için doktor teşhisi gerekmektedir.

– Alerjik Reaksiyonlar

Cildimizin alerjen maddeye karşı verdiği tepkiye alerjik reaksiyon denir. Deride ve kalça bölgesinde oluşan lekelerde eğer kızarıklık ve kaşıntı bulunuyorsa sebebi alerjik bir durum olabilir.

– Mongol Lekesi

Doğum öncesinde oluşabilen lekelere mongol lekesi denmektedir. Kalça bölgesinde oluşan siyah veya gri renkli bu lekeler mongol lekesi de olabilir.

– Cilt Rahatsızlıkları

Kalça bölgesinde meydana gelen lekeler ve kızarıklıklar kimi zaman sedef hastalığı gibi bir cilt hastalığının göstergesi olabilir. Bu lekelenme ve kızarıklıkların sebebi mutlaka sedef hastalığıdır denemez. Leke olan bölgede döküntü, kaşıntı var mı yok mu bunun gibi bir çok detay bulunmaktadır. En doğru teşhisi uzman bir doktor belirleyecektir.

– Deri Lenfoması

Kalçada oluşan lekeler ciddi bir hastalığın habercisi de olabilirler. Deri lenfoması adı verilen bir kanser türünde de cilt üzerinde lekeler oluşabilmektedir. Bu yüzden en kısa sürede bir doktora muayene olarak deri lenfoması olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer bunun nedeni deri lenfoması ise vakit kaybetmeden doktor muayenesi ile erken teşhis konularak hastalığını ilerlemeden iyileşmesi sağlanabilir.

Kalçadaki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Kalçadaki görülen siyah lekelerde kaşıntı ve döküntü de bulunuyorsa bu durum, cilt rahatsızlıklarından dolayı oluşmuş olabilir. Bu durum küçük yaştaki bebek ve çocuklarda da görülebilir. Küçük yaşta görülen bu lekelerden dolayı endişe etmenize gerek yoktur. Lekeler genellikle bir yıl içinde kendiliğinden kaybolmaktadırlar. Estetik dışında başka bir problem olmamaktadır. Yine de en doğru kararı muayene olacağınız uzman doktor verecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close