Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

Çevresel etkenler, sağlıksız beslenme ve benzeri stres gibi sebepler neticesinde günümüz çerçevesinde insanlar kanser hastalığına daha sık yakalanmaktadır. En sık rastlanan kanserlerden biri de kan kanseri hastalığıdır. Kan kanseri, kan hücrelerinde üretim yapmakta olan kemik iliğini ve buna bağlı bir şekilde de kanı etkilemekte olan bir çeşit kanser türüdür. Kemik iliği içerisinde üretilen hücreler farklılaşmaya giderse kan kanseri, lösemi oluşması başlamış demektir. Aslına bakılırsa kan kanseri yetişkinlerde çocuklardan çok daha fazla görülür. Genel olarak kan kanseri oluştuğuna dair bir çeşit teşhis konulmakta olan hastaların birçoğunda yaş aralığı 55`li yaşlardır. Yine kan kanseri tek tip değildir. Kan kanserinin tipi, türü farklı seyretme, gösterdiği belirtiler baz alınarak belirlenebilmektedir.

 

Kan Kanseri Sebepleri Nelerdir?

 

İlk olarak kan kanserine nelerin sebep olduğuna değinmeliyiz. Tabi ki kan kanserinin tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kan kanserinin sebepleri, kanserin insan vücudu içerisinde hangi kısımlarda yoğunlaştığına veya kanserli hücre oranlarına göre değişim göstermektedir. Yine daha öncelerde kanserlere  nelerin sebep olduğu konusunda pek bir bilgi yoktu. Günümüzde tıbbın gelişmesi beraberinde bir çok net bilgiler elde edilebilmektedir. Bu bilgileri de hastanelerde yapılabilen çeşitli kan testleri sonucunda elde edebilirsiniz. Yine kan kanserinin en sık karşılaşılan belirtisi arasında radyasyona aşırı maruz kalınması bilinmektedir. Daha farklı kimyasal türlerine de aşırı maruz kalınması bu kanser türevinin oluşmasına neden olabilmektedir. Yine aşırı sigara ve alkol kullanılması da kan kanseri oluşmasında önemli rol oynayabilmektedir.

 

Kortizon kullanımın kansere sebebiyet verip, vermediğiyle alakalı yazımızı da aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kortizon kanser yapar mı?

 

Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Bu kanser türevinin çok farklı çeşitlerinin bulunduğundan bahsettik. Bu çeşitler arasında farklı belirtiler de yer alabilmektedir. İlk belirti kan hücrelerinde azalma görülmesidir. Aslına bakılırsa bütün kan kanseri türevlerinde insan vücudunda yer alan kan hücresi oranında ciddi azalmalar görülebilmektedir. Yine buda en temel belirtilerden biridir. Hatta kemik iliğinde yer alan lösemi hücreleri dahi kısa vakit içinde normal kan hücrelerinin de oranını geçer ve farklı hastalık belirtilerinin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Yine bu belirtilerin arasında da hastaların kendilerini yorgun hissetmeleri, halsiz hissetmeleri görülmektedir. Yine hastalarda sürekli olarak baş dönmesi, nefes darlığı, kışın aşırı üşüme gibi belirtiler de görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı