Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, diş içinde veya çevresinde oluşan ağrıdır. Ağrı bir diş içinden veya çevresindeki diş etinden ve kemik yapılarından kaynaklanır. Genellikle insanlar, diş ağrısını, kaybolmayan, sürekli veya aralıklı bir ağrı olarak hisseder. Soğuk içeceklere maruz kalma veya çiğnerken diş üzerindeki baskı gibi sıcaklık değişiklikleri diş ağrısına neden olabilir.

Kaplama Diş Ağrısı Nedir?

Bir gün yemek yerken ya da bir meyveyi ısırırken dişinizi kaybedebilirsiniz. Bu da dişçi koltuğuna oturmanıza ve dişinizi normale döndürmek için kaplama diş sahibi olmanıza neden olabilir. Kaplama yapılan dişlere uyum sağlamak, sizi biraz zorlayabilir.

Kaplama Diş Ağrısının Nedenleri

Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş bölgesinde iltihaplanma veya travma oluşması, genellikle diş ağrılarına neden olur. İltihaplanmalar, genellikle diş çürümesinin bir sonucudur.

Dişin merkezi, oldukça yumuşak bir dokudur. Bu yumuşak doku, kan damarları ve sinirlerden oluşur. Diş eti ve diş arasındaki lokalize enfeksiyon, apsede diş ağrısına neden olabilir. Ayrıca dişe travmatik bir fiziksel darbe de ağrıya neden olabilir. Diş ağrısının diğer nedenleri şunlardır:

Apseli Kaplama Diş:Bu enfeksiyon diş içinden kaynaklanır ve köke ve çevresindeki kemiğe yayılır.

Hasar Gören veya Kırılan Kaplama Diş:Kaplama dişin kırılması, yumuşak dokuyu açığa çıkarabilir. Bazen kırık çizgisi dişin derinliklerine kadar çıksa bile kırıklar açık değildir, bu da her seferinde ısırma ya da çiğneme üzerine baskı uyguladığında “çatlak diş sendromu” olarak kaplama diş ağrısına neden olur.

Diş Sıkma: Bu alışkanlığa bruxism denir ve çoğu zaman bilinçsizce ve geceleri yapılır. Ne yazık ki, bruxism dişlere zarar verir ve bazen sinirleri dişlerin hassas olduğu noktaya kadar tahriş eder.

Diş eti enfeksiyonu veya diş eti hastalığı: Dişler, dişleri saran ve bağlayan dişeti, diş eti bağları ve kemikten oluşur. Dişeti problemlerinin erken evrelerinde genellikle diş eti iltihabı adı verilen bir hastalık meydana gelebilir. Diş etleri genellikle kızarır, şişer ve kolayca kanar. Bir diş eti problemi, dişleri çevreleyen çene kemiğini içerecek şekilde ilerleyebilir. Ve dişlerin çevresinde ileri derecede kemik kaybı olduğu dişeti hastalığı hastalığının veya “periodontitis” daha sonraki aşamalarını temsil eder. Kemik kaybı nedeniyle diş ve diş eti arasında gelişen alanda ağrıya neden olan bir diş eti apsesi yani enfeksiyon oluşabilir.

Açık kök yüzeyleri: Koruyucu kemik ve diş eti artık diş köklerini örtmediğinde, bu yüzeyler diş fırçalama veya sıcaklık değişiklikleri gibi uyaranlara karşı hassas olabilir.

Yirmilik dişler: Yirmilik dişleri de, ağızda görünen son kalıcı dişlerdir. Çoğunlukla, ağızdaki bu azı dişleri için yeterli alan yoktur. Sonuç olarak, yirmilik azı dişleri çene kemiği içinde ve diş etinin altında tamamen veya kısmen tutulur. Yetersiz erişilebilirlik nedeniyle, kısmen maruz kalan yirmilik dişlerinin uygun şekilde temizlenmesi zordur. Bu nedenle, bu alanlar sorunlara karşı hassastır. Yirmilik dişleriyle ilgili problemler, patlama baskısı, diş eti enfeksiyonu veya diş çürümesinden kaynaklanan cansız ağrıya neden olabilir.

Kaplama Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı belirtileri bir dişin içinde veya çevresinde keskin ağrı veya donuk ağrıdır. Diş ağrısının en sık nedeni diş çürümesinin bir sonucu olarak diş boşluğudur.

 • Ağız boşluğu ve diş ağrısı uygun ağız hijyeni ile önlenebilir
 • Diş ağrısının başka bir yaygın nedeni diş eti hastalığıdır
 • Diş ağrısı ayrıca bir yaralanma veya diş apsesi sonucu da olabilir
 • Diş ağrısı belirtileri bir diş veya çeneden kaynaklanmayan bir problemden kaynaklanabilir
 • Diş ağrısı belirtileri sinüs enfeksiyonu, zona ve diğer hastalıklar ile karışabilir
 • Bir kaplama diş problemini gösterebilecek belirti ve bulgular
 • Isırma veya çiğneme ile ağrı
 • Sıcaklıktaki değişimlere karşı aşırı duyarlılık
 • Yanak veya diş etlerinin yanında şişlik
 • Diş etlerinin boşaltılması veya kanaması
 • Bir diş içinde sürekli zonklanma

Bir kaplama diş ağrısı, kendiliğinden veya uyarılarak ortaya çıkabilecek donuk veya keskin bir ağrı olarak ortaya çıkabilir. Ek belirtiler de içerebilir;

 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Ateş
 • Ağızda kötü tat veya koku

Kaplama Diş Ağrısının Tedavisi Nedir?

Kaplama diş ağrısı tedavisi ağrının nedenine ve ne kadar hasar olduğuna bağlıdır. Bir diş ağrısını durdurmanın en iyi yolu diş hekiminin mevcut herhangi bir enfeksiyonu ortadan kaldırması veya çürümeye maruz kalan dişlerdeki hasarı azaltması ve onarmasıdır. Bir diş üzerindeki sığ bir boşluk için, diş hekimi çürümeyi giderir ve dişi bir dolgu ile kapatır. Eğer oyuk çok derinse, diş hekimi “kök kanal tedavisi” uygular çünkü çürük bakteri üretir. Bu prosedür esasen dişin tüm hayati içeriğini sinirler ve kan damarları temizleyerek uzaklaştırır. Dişin iç kısımlarını kök kanal sistemi bir dolgu maddesiyle kapatır.

Çok lokalize enfeksiyonu olan apse edilmiş bir diş genellikle antibiyotik tedavisi ile kök kanal tedavisine ihtiyaç duyar. Enfeksiyon yaygınlaştıysa, enfeksiyonun uygun şekilde boşaltılması için antibiyotik tedavisi ve ek adımlar gerekebilir. Diş hekimleri genellikle ağrıyı yönetmek için ağrı kesici ilaçlar reçete eder. Bazen diş veya çevresindeki diş eti ve kemik çok fazla hasar görürse, dişin çıkarılması tedavi için tek seçenek olabilir.

Kaplama Diş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş hekimi, kaplama diş ağrısı nasıl geçer?Kaynağını belirlemek için diş röntgenleri ile birlikte bir dizi tanı testi gerçekleştirir. Bu testler, soğuk uyaranlar, ısırma veya çiğneme basıncı ve diş etleri üzerindeki parmak basıncı gibi ağrıya neden olanı taklit etmeye çalışır. Soğuk uyarıcı testine verilen cevap, bir dişin hayati olup olmadığını (dişin sinirinin sağlam olduğunu) veya pulpitisin (hamurun iltihabı) muzdarip olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir. Soğuk uyaranlara bağlı ağrı süresinin ve keskinliğinin belirlenmesi tedavinin teşhisine ve belirlenmesine yardımcı olabilir. Bazen bir diş ağrısının nedeni, ağrının gerçekte hissedildiğinden farklı bir yerden gelebilir. Bu durumlar için, diş hekimi tarafından yapılan tanı testleri, sorunun tam olarak tespitinde önemlidir.

Kaplama Diş Ağrısı Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Genel olarak, bitkisel tedaviler sadece şiddetli kaplama diş ağrısını yatıştırmak için geçici bir önlem olarak etkilidir ve problemi tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Bir diş hekimi yardımı olmadan anında rahatlama sağlamaya nasıl çalışır? Oral ağrı kesici ilaç tedavisi önemli bir adım olacaktır.

Uçucu yağ olarak karanfil yağı, bazı sakinleştirici dental dolgu maddelerinde aslında bir bileşen olan bir diş ağrısı ilacıdır. Uyuşturma etkisi olan ve anında rahatlama sağlayabilen doğal bir bitkisel tedavi yöntemidir. Eczaneden ya da aktarlardan alabileceğiniz karanfil yağını bir çay bardağında su ile seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye az miktarda karanfil yağı kullanılması ağrıyı dindirecektir.

Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaplama diş ağrısı nasıl geçer sorusuna gelince en iyi yöntem diş hekiminize tekrar başvurmanız kaplama dişinizdeki sıkıntıyı diş doktorunuza iletmeniz sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close