Karatay Diyeti Nedir ?

Karatay Diyeti günümüzün sağlıklı ve popüler diyetidir. Aslında bunu diyet olarak değil bir yaşam biçimi olarak değerlendirmeliyiz. Çünkü diyet gibi belli bir süre yapılıp sonra geri bırakılmaz. Bu bir yaşam biçimi olduğu için hayatınızda ki beslenme düzenini bu standarta oturtmanız gerekir. Diğer bildiğiniz gibi aç kalarak kilo vermek zorunda değilsiniz. Sağlıklı , tok , fit olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz. Karatay Diyeti , kibrit kutusu kadar peynir vs. gibi insanı sıkan ve gereksiz ölçüler ile beslenmekten uzaktır. Bir Karatay Diyetini benimseyip onun mantığını anlayınca ; bunca zaman neden bu şekilde beslenmemişim , gereksiz diyetlerle uğraşmışım diyeceksiniz. Bunun için Prof. Dr. Canan Karatay’ın bu işin temel matematiğini öğrettiği bir kaç kitabı vardır.
Karatay Diyeti Nedir ?
Karatay Diyeti aslında dengeli ve yeterli beslenmeyi önermektedir. Sağlıklı , katkısız , paketlenmemiş gıdaları tüketmeyi önermektedir. Diğer diyetler gibi değildir ; bir çok diyet listesi uyguladığınız da kilo verirsiniz , daha doğrusu kilo verdiğinizi sanırsınız .Aslında ödem atar ve kas kaybederseniz. Diyeti uygulamayı bıraktığınızda ise kilo almaya geri başlarsınız. Karatay’ı uygularsanız böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Sağlıklı kilo verip , kilonuzu korur ve fit kalırsınız.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır ?

Diyete ilk başladığınız yediklerinize rağmen karnınızın doymasına şaşıracaksınız. Çünkü sabah , öğle ve akşam olmak üzere üç öğün besleneceksiniz. Ara öğün olmamasına rağmen vücudunuzun hissettiği tokluk hissi sizi uzun süre zinde tutup , gereksiz besinlerden uzak durmanızı sağlayacaktır. En önemli şey güne başlarken ” Karatay Kahvaltısı”dır ; Protein dolu ama hafif bir kahvaltıdır.Bu sayede güne tok ve sağlıklı başlarsınız. Karatay Kahvaltısını bir sonraki yazımızda daha detaylı paylaşacağız.
Karatay Kahvaltısı
Öğle ve akşam yemeği olarak ise tüketeceğiniz besinlerin toplamında vücudunuzun alması gereken protein ,yağ,karbonhidrat dengesini kurmanız önemlidir. Bu öğünler dışında acıkırsanız ara öğün olarak bir elma , biraz çiğ badem ,çiğ ceviz,bitki çayı,sade türk kahvesi gibi gıdalar tüketilebilir. İlerleyen dönemde nasıl beslenmeniz gerektiğini bu öğünlerde neler yiyebileceğinizi sizlerle paylaşacağız. Merak ettiğiniz ya da yazmamızı istediğiniz bir husus var ise yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Karatay Diyeti ve Yasaklar Listesi

Dengeli beslenmek ve bu diyeti uzun süre uygulayabilmek adına Canan Karatay belli gıdaları tüketmemeniz gerektiğini söylemiştir.Bunlar ;
  • Yapay tatlandırıcılı gıdalar,
  • Kavrulmuş ve işlenmiş kuruyemişler,
  • Ekmek ve ekmek grubu ürünler,
  • Katkılı , paketlenmiş ,hazır gıdalar,
  • Trans yağlı ürünler
Karatay Diyeti ve Yasaklar Listesi
gibi besinlerden uzak durmanız gerekir. Mutfak alışverişinizi yaparken aldığınız ürünlerin içeriklerine baktığınız da en ufak zararsız gördüğünüz ve ya sağlıklı olarak bildiğiniz besinde bile katkı maddesi bulabilirsiniz. Hatta karşınıza bu ürün ”gluten içerir”, ”glikoz içerir ” diye minik harflerle yazıldığını görecekseniz. İlerleyen dönemde ki yazılarımızda Karatay’a göre mutfak alışverişi nasıl yapılır onu da sizlerle paylaşacağız. Unutmayın ; Canan Karatay’ın bu konuda en bilindik cümlesi ise ” En tatlı zehir şekerdir” der.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close