Karın Germe Ameliyatı

Kadınların oldukça geniş bir kısmı, fazla kiloları dolayısıyla depresyona girmektedir. Hayatın bazı dönemlerinde, farkında olmadan tüketilen hazır gıdalar, ilk başta bir şey olmuyormuş gibi hissettirse de, vücudun midede bulunan mikro organizmalarını harekete geçirir. Mikroorganizmalar, vücuda giren yiyeceklerin verdikleri tadı kaydederek, daha çok o gıdadan istenmesine neden olmaktadırlar. Aslında kadınların kilo almasının başlıca sebebi budur ve kadınlar ancak çeşit çeşit yemeye başladıklarında kilo vermeye başlayabilir.

Bazı kadınlar ise, tiroit bezlerinin hızlı çalışmaması ve metabolizmanın alınan gıdalarla birlikte zayıflaması ile uzun yıllar deneseler dahi kilo vermeyi başaramamaktadır. Kadınların kiloları ile olan dertleri, sonunda bir şekilde çözüme kavuşmuş ve depresyona girmelerinin engellenmesi amacıyla çeşitli ameliyatlar ve yöntemler geliştirilmiştir.

Karın germe ameliyatı, hızlı aldığı kilolar nedeniyle göbekleri sarkmış kadınlara ve erkeklere yapılmaktadır. Aşırı kilo almak sağlığı bozduğu gibi, fiziksel görünümü de bozar ve kadının uzun süre kendisini kötü hissetmesine neden olur. Göbek derisinde ve kaslarında bulunan deformasyonun bozulmasına neden olan fazla kilolar, o kilolar verildiğinde dahi göbekte sarkma yaratabilirler. İşte bu tarz durumların çözülmesi için geliştirilmiş olan karın germe ameliyatı, kadınların bu problemini ortadan kaldırmakta olan oldukça basit bir ameliyattır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Aşırı kilo almaya bağlı olarak, kadınların ön duvarını yapan ve iç organlarını içerisinde tutan karın kaslarının arasındaki dokular yırtılır. Bu dokuların yırtılmasına bağlı olarak kaslar birbirinden ayrılır ve kilolar ön duvarın ilerisine doğru ilerleyerek kötü bir görünüm oluşturur. Karın germe ameliyatı bu sorunu çözerek, karnın düz görünmesini sağlamaktadır.

Ameliyat aslında bir tür sezaryen ameliyatı gibi düşünülebilir. İç çamaşır bölgesinin biraz daha üzerinde, karın bölgesinin 10 cm altında kalan kısma sezaryen izinden biraz daha uzun bir çizik atılarak ameliyata başlanır. Göbek çevresine göbek deliği transferi yapmak üzere ikinci bir kesi daha atılarak ameliyata devam edilir.

Karında oluşacak iki büyük kesik kadınların ve erkeklerin gözünü korkutabilir. Sonuç olarak, karın bölgesinin estetik görülmesi için yapılan ameliyatın o izlerle daha kötü görünme ihtimali ameliyata ihtiyaç duyanların kafasında dolaşmaya başlayacaktır. Fakat bu tarz ameliyatlar içten estetik dikişler atılarak kapatıldıkları için, göbek bölgesinde bulunan dikiş izi ameliyattan sonraki 2 ay kapanacaktır. Dikişler gizlidir ve pansuman tamamen çıkarıldığında, özellikle kadınlar kendilerini harika hissedecektir.

Ameliyat bittikten sonra, bölgede toplanabilecek sıvının dışarı atılmasının sağlanması için, ameliyatın durumuna göre bir veya iki tane dren adı verilen tüpler karna yerleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2.5-3 saattir. Ameliyattan sonraki 24 saatte ayağa kalkmak önerilmediği için hastaya idrar sondası yerleştirilir ve bu sonda, hastanın durumunu takiben çıkartılır.

Karın germe ameliyatının ardından, hastaya ameliyathanede korse giydirilmektedir.

karin germe ameliyatı

Karın Gerdirme Estetik Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler

Karın gerdirme ameliyatı, bir gün içerisinde karar verilerek onaylanan bir ameliyat türü değildir. Ameliyat yapılmadan önce, en az bir hafta süreye yayılmış kontroller cerrah tarafından takip edilmektedir. Ameliyattan önce, ilgili cerrah yapılması gerekenleri hastaya bir bir anlatacak, önemli noktalara değinecektir. Fakat yine de genel olarak, doktorların tavsiyelerini dile getirmekte fayda vardır.

  • Öncelikle karın germe ameliyatından 2 hafta önce, hastanın eğer sigara kullanıyorsa bırakması ve ameliyattan sonraki 2 hafta da kullanmaması gerekmektedir.
  • Ameliyattan önceki 1 hafta, güneşte kalmak çok fazla önerilmez.
  • Hastaların uyguladığı herhangi bir diyet varsa, buna da birkaç hafta süre ile ara vermesi ameliyat için önemli bir ayrıntı olarak gösterilebilir.
  • Dışarıdan alınan E vitamini takviyesi, yine birkaç hafta süre ile bırakılmalıdır.
  • Aspirin kullanmak ameliyatı olumsuz etkileyebileceği için, düzenli kullanan kişilerin en az bir hafta önce bırakması gerekir. Düzenli kullanmayan kişiler ise, ameliyattan önceki bir hafta kesinlikle kullanmamalıdır.
  • Hafta sağlığına dikkat etmeli ve kendini korumalıdır. Çünkü grip, solunum enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ameliyatın ertelenmesine neden olabilir. Bu durumda, üstte yazılan tüm durumların daha uzun süre uygulanması demektir.

Karın Germe Ameliyatı Yaptıranlar Hamile Kalabilir Mi?

Bu ameliyat, karında oluşmuş deformasyon bozukluklarının düzeltilmesini sağlayan bir ameliyattır. Yani bu ameliyat yapıldıktan sonra, kadının yalnızca ayrılmış kasları birleşir ve bozulmuş dokuları eski haline gelir. Bu ameliyat kesinlikle kalıcı bir çözüm değildir, kişi eğer sağlığına ve yediklerine dikkat etmezse, pekala tekrar kilo alabilir.

Yani bu ameliyatın gebe kalmaya ve gebelik sürecine hiçbir olumlu veya olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı Yaptırılabilir Mi?

Karın germe ameliyatının anneler üzerine olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Fakat doğum sonrasında yenilenen vücut ve emzirme gibi süreçler, annenin sağlığını toparlamasını geciktirebilir. Bu nedenle bu ameliyat ancak, doğumdan sonraki 1. yılın tamamlanması şartıyla yaptırılabilir.

Doğum yapmış anne, bir yıl içerisinde doğumda aldığı kilolardan tamamen ancak kurtulabilir. Vücutta bir yıl içerisinde hızlı kilo alıp vermeye bağlı çatlaklar ve sarkmalar oluşabilir. Bir yılın sonunda bu oluşumlar iyice belirginleşeceği için, ameliyatın bir yıl sonra yapılması bu açıdan da uygundur.

Karın gerdirme ameliyatı, bir sonraki doğum için de herhangi bir sorun teşkil etmediği için gönül rahatlığı ile yaptırılabilir. Fakat yakın bir zamanda, yeniden anne olmayı planlayan kadınlarca ameliyatın ikinci doğumdan sonraya ertelenmesinde fayda olacaktır.

İkinci Kez Karın Gerdirme Ameliyatı Olunabilir Mi?

Kadınlar ve erkekler çok hızlı kilo alıp verebilen varlıklar olduğu için, deformasyon yaptırılsa bile tekrar hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak bozulabilir. Yani bir ameliyatın bir kez yapılmış olması, karnın düzlüğünün ömür boyu korunacağı anlamına gelmemektedir.

Buna bağlı olarak, karın tekrar bozulduğu takdirde ameliyat yapılabilir. Ancak bir önceki ameliyatın üzerinden en az bir yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Yağ aldırma operasyonu ikinci ameliyatta çok az yapılmaktadır ve hatta bazı doktorlar hiç yapmamaktadır. Çünkü düzleştirilmiş karın bölgesi, yağların alınmasını engelleyebilir. Bu ameliyatın bu sonucu doğurduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat İzleri Ne Kadar Sürede Geçmektedir?

Bu konuyla ilgili tam bir süre vermek aslında mümkün değildir. Çünkü aslında bu kişinin bünyesiyle alakalı bir durumdur. Ameliyat izi iç çamaşırı ile gizlenebilen bir bölgede olduğu için, hastayı çok rahatsız etmeyecektir. Ayrıca ameliyattan sonra bakımı iyi yapıldığı ve doktorun önerdiği iz kremleri ile silikon bantları kullanıldığı takdirde karın ameliyatı izi kısa zamanda neredeyse görünmez bir hal alacaktır. İz gitgide beyazlayacak ve hastayı rahatsız etmeyecektir.

Karın Gerdirme Ameliyatının Yapılması İçin İdeal Zaman Nedir?

Karın gerdirme ameliyatı, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak yırtılan dokuların düzeltilmesi ve kasların birleştirilmesi için yapılmaktadır. Bu durumda, tekrar kilo verince yapıların bozulmasının engellenmesi için, ameliyatın yapılması gereken ideal zaman kilo verme sürecinin tamamlandığı zamandır. Ancak bu şekilde ameliyat istenen etkiyi sağlayacağı için, hastalara genel olarak bu zaman dilimi önerilmektedir.

Karın Gerdirme Ameliyatı Fiyatları

Fiyatlar hastaneden hastaneye, doktordan doktora değişmekte olduğu için net bir rakam vermek mümkün değildir. Ameliyat sonrası en iyi sonuçlara ulaşmış doktorlar ve hastaneler takip edilmeli ve bu konu ile ilgili asistanlardan veya danışmadan bilgi alınmalıdır.

Kaynak: https://www.dryuceldemir.com/vucut-estetigi/karin-germe-estetigi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı