Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Kaşıntıya İyi Gelen Kremler

Kaşıntı sorunu yaşamayan kimse yoktur. Vücudumuzun her hangi bir alanında aniden meydana gelen, oldukça rahatsızlık verici olan bir durumdur. Bu durumu yaşayanların gerek kaşıntı için evde tedavi yöntemleri, tıbbi tedaviler gibi uygulamadıkları yöntem kalmamaktadır. Başlarda önemsenmeyen bazı kaşıntılar ise önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kaşınan bölgenin durumuna, kaşıntının şiddetine göre tıbbi tedavi uygulanması önem arz etmektedir. Evde kendi kendinize mücadele ettiğiniz bir kaşıntı sendromu ilaç ile tedavi edilmediği sürece çok daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntı sorunu yaşayanların sıklıkla araştırdıkları konulardan biri de kaşıntıya ne iyi gelir? Konusu olmaktadır. Yazımızın bu bölümünde kaşıntıya iyi gelen doğal ürünler üzerine açıklamalarda bulunmaya çalışacağız. Ancak burada hatırlatmak yerinde olacak ki, kaşıntının sebebinin araştırılması, müdahalenin ivedi olarak yapılması halinde kaşıntı sorunu ile uzunca bir zaman diliminde savaşmak durumunda kalmazsınız. İşte kaşıntıya iyi gelen doğal yöntemler;

 • Limon suyu, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde doğal bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kaşıntı olan alana bir iki damla uygulayıp, beş dakika civarında yapacağınız masaj ile kaşıntıyı azaltmanız mümkün olacaktır.
 • Elma sirkesi, cilt sorunları ile mücadelede kullanılan doğal bir yöntemdir. Kaşıntının bulunduğu alana bir kaç damla elma sirkesi damlatıldıktan sonra on dakika kadar masaj uygulanması neticesinde kaşıntının azaldığı gözlemlenmektedir.
 • Nane yağı, ferahlatıcı etkisi sayesinde kaşıntı olan alan üzerine bir iki damlatılarak yirmi dakika kadar masaj yapılması halinde fayda sağlamaktadır.
 • Soğuk su, ile kaşıntı olan alanı rahatlatmanız mümkündür. Kaşıntının başladığı bölgeye uygulayacağınız soğuk su kompreksi sayesinde rahatlama kaydedebilirsiniz.
 • Karbonat, kaşıntıya hızlı sonuç veren seçeneklerden biridir. Bir çay kaşığı karbonat ile bir çorba kaşığı suyun karışımı ile elde edeceğiniz kremsi yapıdaki karışım sayesinde kaşıntıdan kurtulmanız mümkündür.
 • Karanfil, yatıştırma özelliği sayesinde kaşıntınıza iyi gelecektir. Yaklaşık on adet kadar karanfili bir su bardağı su içinde beş dakika kaynattıktan sonra soğutun. Bir pamuk ile kaşıntı olan alana uygulayın.
 • Zeytinyağı, cilt dostu olarak bilinen doğal yöntemlerden biridir. Birkaç damla zeytinyağını yaklaşık 25 dakika kadar kaşıntı olan bölgeye masaj olarak uygulayın.
 • Bal ve Yoğurt, kaşıntı başta olmak üzere vücudumuza oldukça yarar sağlayan doğal yöntemlerden biridir. Bir yemek kaşğı yoğur ve balı cam bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışımı kaşıntı olan alana yaklaşık 20 dakika kadar masaj yöntemi ile uygulayın.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vücudumuz bazı durumlarda reaksiyon göstererek tepkiler vermektedir. Bu tepkilerden biri de kaşıntı durumudur. Peki, kaşıntı nasıl geçer? Konumuzun bu bölümünde vücudumuzda meydana gelen kaşıntıları hangi yöntemler ile geçirebileceğimize değindik. Kaşıntı, vücudun hangi bölgesinde meydana geldi ise ve kaşıntı durumu deri döküntüsü şeklinde ve kızarıklık gibi bulgular yer alıyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Aksi taktirde kaşıntı çok daha büyük sorunları da beraberinde getiriyor olabilir. Ellerde, ayaklarda, yüzde, kollarda ve bacaklarda oluşan kaşıntıların çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Örneğin, uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklar bir süre sonra terleme ve kapalı alanda kalma gibi nedenlere bağlı olarak kaşıntı oluşturabilir. Bunun bir benzeri şekli de bacak ve kollarda olan şeklidir. Uzun süre kalın ve yünlü giysilerin giyilmesine bağlı olarak gecici kaşıntı halleri meydana gelmektedir. Kaşıntıyı geçirmek için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Pek tabiki bu yöntemlerin başında sağlık kuruluşları gelmektedir. Tıbbi tedavinin yanı sıra alternatif tıp yöntemleri, bitkisel tedavi yöntemleri de sıklıkla uygulanmaktadır. Bir önceki bölümümüzde bahsettiğimiz doğal ürünler sayesinde kısa bir süre içerisinde kaşıntı problemlerinizden kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.

Kaşıntıya İyi Gelen Kremler

Vücudumuzun her hangi bir bölgesinde bulunan kaşıntı problemleri için kulaktan dolma, tavsiye üzerine ilaç kullanılmaması gerektiğini söyleyerek konumuza başlayalım. Kaşıntıya iyi gelen kremler şeklinde bir araştırma yapmak yerine bir hastaneye gitmek daha doğru olacaktır. Çünkü bir arkadaşınıza iyi gelen krem sizin için iyi gelmeyebilir. Bu durum da gereksiz bir vakit kaybının göstergesi olmaktadır. Bazı kaşıntıların şiddetli ve kişiye oldukça büyük zararlar verebilen, ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olduğu unutulmamalıdır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen bazı kremleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Pruzon kremi,
 • Mecitefendi Aynisefa Kremi,
 • Eumovate,
 • Sudocrem,
 • Dermovate,
 • Advantan,
 • Hipokord,
 • Stilex,
 • Fenistil,

Bu kremlerin kaşıntı için hekim tarafından yazıldığı bilinmektedir. Ancak doktor bu kremleri tavsiye ediyor diye gelişi güzel bir şekilde krem alımından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Sonuç itibari ile her ilacın yan etkisi olmaktadır. Burada ismi yazılı olan kremlerin sizin için bir yan etki oluşturup oluşturmayacağını bilmeniz de mümkün olmaktadır. Bunun için en doğrusu tercihinizi krem kullanmaktan yana yapacaksanız hekime gözükmektir.

Kaşıntı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere kaşıntının altında yatan sebebin iyi araştırılması gerekmektedir. Peki, kaşıntı hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Bu belirtilerin test edilmesi için öncelikli olarak doktorun fiziki muayenesi gerekmektedir. Fiziki muayene neticesinde kaşıntının basit olduğu öğrenilmiş ise sorun yoktur. Ancak, çok büyük sebepler, cilt problemleri gibi sorunlar ise tedavinin sadece bir krem ile çözülemeyeceğinin göstergesi olmaktadır. Kaşınının hangi hastalıklara işaret ettiğini görelim;

 • Cilt hastalıkları,
 • Kansızlık,
 • Parazit,
 • Egzema,
 • Uyuz,
 • Mantar enfeksiyonu,
 • Diyabet,
 • İç organlarda meydana gelen kanser türleri,
 • Safra kesesi taşları,
 • Hepatit,
 • Lösemi,
 • Lenfoma,
 • Yiyecek veya İçecek alerjisi,
 • Kan hastalıkları,
 • AIDS,

Kaşıntı problemi yaşıyor ve uyguladığınız tüm bitkisel tedavi yöntemlerine cevap alamıyorsanız tek yapmanız gereken bir hekime başvurmaktadır. Kaşıntının meydana geldiği alanları baz alarak gideceğiniz hekimin branşına karar vermeli, hiç bir şekilde tahmin yürütemiyor iseniz de hastaneye bu hususta bilgi danışmalısınız.

Psikolojik Etkenler Kaşıntıya Yol Açar Mı?

Genel sağlık durumumuz bazı zamanlar bozulabilmektedir. Bu bozulmanın boyutları ise bazen psikolojimizin de zarar görmesine yol açmaktadır. Kendini rahat, huzurlu ve mutlu hissetmeyen kişilerin de kaşıntı sorunu yaşadıkları görülmektedir. Psikolojik olarak zor bir süreçten geçildiği esnada başta el, yüz, ayak ve bacaklar olmak üzere bazen de tüm vücudumuzda anlamsız kaşıntılar oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda hem psikolojinizi rahatlatmak hem de kaşıntı sorunlarının üstesinden gelmek için duş almalı, üzerinizde olan kalın kıyafetler derhal çıkarılmalıdır. Yerine daha rahat kıyafetler giyilmelidir.

Kozmetik Ürünleri Kullanmak Kaşıntı Şikayetini Arttırır Mı?

Özellikle makyaj malzemelerinin kullanımı konusunda oldukça dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Piyasada, internette satılan birçok kozmetik ürünü ciltte tahriş meydana getirerek zarar vermektedir. Son yıllarda gelin makyajı için kullanılan farklı makyaj yöntemleri veya makyaj malzemeleri, makyaja alışkın olmayan bir cilt üzerine uygulandığında daha makyajın temizlenmesi ile birlikte kaşıntı ve deri döküntüleri gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlarda olayın kozmetik ürünlerinden kaynaklandığı kesinleşmiş ise nemlendirici kremler ile cilt yatıştırılabilir veyahut bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurululabilir. Kozmetik ürünlerinin kullanımı konusunda dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Eğer cildiniz makyaj malzemelerine karşı hassas ise, makyaj ürünlerinin cildinizle temasını uzun süre tutmamalısınız. Geçen her sürenin cildinize zarar verdiği gerçeğini unutmamalısınız.

 

 

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close