Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağının faydaları ile zararları, bu yağı kullananlar ve yorumları, göz çevresine, sivilceye yararları kısacası bu bitkisel yağ ile alakalı her şeyi sizlere anlatmak için bu makaleyi hazırladım.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağı çok kolay ulaşılabilen bir yağdır. Bu yağın siparişini aktarlardan veya internet üzerinden verebilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağı fiyatı 9 TL’den 30 TL’ye kadar çeşitli kayısı çekirdeği yağı bulmak mümkün. Ancak en faydalısı organik olanıdır. Peki organik olan kayısı çekirdeği yağı hangisidir?

Kayısı Çekirdeği Yağı

Bitkisel yağların genel olarak organik ve en sağlıklısı, soğuk pres ile elde edilmiş olanıdır. Bu nedenle satın alacağınız kayısı çekirdeği yağının soğuk pres ile elde edilmiş olduğuna ve şişesinde organik yazmasına dikkat etmelisiniz.

Kayısı çekirdeği yağının faydaları hakkında İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya bir çok programında bahsetmiştir. Bu bitki bilimci olan iki kişi kayısı çekirdeği yağının faydalarından bahsediyorsa gerçekten mükemmel bir bitkisel yağ olduğunu bilmenizi isterim.

Kayısı Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Kayısı çekirdeği yağının saça faydaları çok fazladır. Ancak saçlarına bu yağı kullanan kişilerin genel olarak aşağıdaki faydaları aldığını bilmelisiniz.

  • Kayısı çekirdeği yağının nemlendirici özelliği olduğu için saça düzenli uygulandığında saçı nemlendirir ve yumuşatır.
  • Aynı zamanda bu yağ besleyici bir özelliğe sahip olduğundan dolayı saç tellerini, saç kökünü besler ve sağlık katar.
  • Saç uçlarındaki kırıklardan şikayetçi olan bayanlar, kayısı çekirdeği yağını, kırılmış saç uçlarına sürerek, saçlarındaki kırıkların giderilmesini sağlarlar.
  • Hızlı saç uzatmak için de kayısı çekirdeği yağını kullananlar var.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullananlar Ne Diyor?

Kayısı çekirdeği yağı kullananlar hakkında bir araştırma yaptım. Genelde arkadaşlar arasında tavsiye edilmesine rağmen bazen insanlar kullanmadan önce kullananların yorumlarını görmek ister. Bende sizlere kayısı çekirdeği yağı kullananların yorumlarını toparladım.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

  1. Kayısı yağını tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Cildin yaşlanmasını önler. Ayrıca cilde düzenli kullanırsan cildini güzelleştirir. Biraz pamuğa kayısı çekirdeği yağını damlat ve her gece yatmadan önce yüzünü bu yağ ile sil.
  2. Hassas bir cildim var. Kayısı yağını her gün kullanınca cildimi tahriş etmeye başladı. Bende bu yüzden haftada iki veya üç gün kullanıyorum. Böylece hem cildim tahriş olmuyor hemde tenim kadife gibi oldu.
  3. Kayısı çekirdeği yağı kirpiklere sürüldüğünde kirpiklerde uzama sağlıyor. Bu nedenle ciltte tüylenme yapabilir. Dikkatli ol!

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi için Kullanılır mı?

Göz çevresinde kırışıklık, kuruma ve dökülme gibi problemler yaşayanlar varsa kayısı çekirdeği yağı kullanarak bu cilt problemlerini giderebilirler.

Kayısı çekirdeği yağı göz çevresinde bulunan yaşlanmadan veya mimiklerden dolayı oluşan kırışıkları, nemlendirici etkisi ile gideriyor. Yapmanız gereken şey de çok basit. Bir parça pamuğa damlatacağınız kayısı yağı ile bu bölgeyi silmek. Mümkünse makyajınızı temizledikten sonra düzenli olarak yapılacak bu uygulama kırışıklık, çatlak ve kurumayı engelleyecektir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Sivilce için Kullanılır mı?

Kayısı çekirdeği yağı sivilce için kullanılır, şöyle sürün böyle sürün diyen çok insan var. Ancak kayısı çekirdeği yağı sivilce için kullanılan bir yağ değildir. Aksine bölgede tüylenme ve sivilcelerin daha fazla artmasına neden olabilir. Bu nedenle sivilcelerden kurtulmak için başka yöntemleri denemenizde fayda var.

Kayısı Çekirdeği Yağı Zararları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağının zararından çok faydası vardır. Ancak zararı da yok değildir. Dilerseniz kayısı çekirdeği yağının zararlarını da madde madde sizlere anlatayım.

  • Yukarıda da belirttiğim gibi yüzü tüylenmeye meyilli ciltlere sürüldüğünde tüylenme yapabilir ve bu tüyleri kısa sürede uzatabilir.
  • Sivilceli ciltlere sürülmesi önerilmez. İyileşmesi beklenirken sivilcelerin cildinizde daha fazla yayılmasına hatta sivilcelerin boyutlarının daha fazla büyümesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı