Kendinizden Şüphe Etmeyi Nasıl Durdurabilirsiniz?

Kendinizden Şüphe Etmeyi Nasıl Durdurabilirsiniz?

 

Ne yapacağınız hakkında doğru düzgün bir fikriniz olmadığı takdir de karşı karşıya kalabileceğiniz bir durumdur. Bu süreç çerçevesinde ne zaman yeni bir hedefiniz oluşsa ve o hedefiniz hakkında oldukça iyimser olma unsuru bulunmaktadır. Çok enerjik olabilir ve harekete geçmeyi beklemeyebilirsiniz. Bu gibi hedefler herhangi bir şey olabilmektedir. Para biriktirme, kilo verme, ev alma veya bir gün ünlü olma hevesi gibi hedefler olabilmektedir ki hepsi de gerçekleşmesi iple çekilmekte olan hedef türleridir.

 

Şüphe Dalgaları

 

Birçoğumuz işleri başlatabilmek için son derece istekli olabiliriz. Sonrasında bu yolda ilerliyorken beklenmedik bir şekilde bazı şüphe dalgalarına kapılabiliriz. Şüpheler birçok unsurun artık önem arz etmediğini size düşündürmektedir. Şüpheler seçmiş olduğunuz yolun yanlış olduğunu belirtebilir. Şüpheler he türlü şeyi bir anda görebilmenizi isteyebilmektedir. Akabinde başladığım işe devam edeceğim şeklinde kendinize seslenirsiniz ve bu sözü söylemek son derece zor bir hal alır. Genellikle insanlar bu işi bitireceğim demek yerine oldukça hızlı bir şekilde pes etmektedirler.

Banka hesabınızda herhangi bir artış yoktur. Ünlü olmaya çalışmak zaten oldukça şaka gibi bir unsur. Haliyle her şeye şüphe ile bakıyorsunuz.

Zaman geçtikçe kendinizi motive etmeniz, başınızı yukarılar da tutmanız çok daha zor olabilir. Fakat aynı esnada hepinizin devam etmeye, sonunu getirebilmeye ihtiyacımız bulunmaktadır. Şu ana kadar ne düşündüğümüz veya ne hissettiğiniz bir önem arz etmemektedir. Önem arz eden unsur bu unsura nasıl bir cevap verdiğinizdir.

 

Stres O Kadar da Kötü Değil

 

Stresli hissedeceksiniz ancak stres nefes aldığınız, hala hayatta olduğunuzu bilmenizin bir yoludur. Stres olmadan, neyin iyi hissettirdiğini öğrenemezsiniz. Asıl önemli olan unsuru bırakmamanız. Bunun sebebi bir kere bıraktığınız zaman size yardım edebilecek bir insan olmaz.

Eğer stresli iseniz ve hedefine koyulduğunuz yolda bazı problemler yaşıyorsanız, bir süre ara verebilirsiniz. Bazen kendi zihniniz karşınıza geçer ve sizlere bazı problemler yaratabilir. İşte bu esnada biraz yalnız kalarak zaman harcayabilirsiniz. Düşünmelisiniz ve fikir yormalısınız ve bazen de neden böyle olmak zorunda olduğunu merak edebilirsiniz. İnsanlar çoğunlukla başladıkları şeyleri bırakabilirler ve bunun beklenmedik engeller veya farklı kişilerin negatif etkileri gibi yönleri olabilmektedir.

Hedefiniz karşılığında karşınıza sorunlar çıkabileceği için birilerinden mutlaka destek bulmalısınız. Sorunlar ile tek başınıza baş edemezsiniz. Bazen hepinizin yeniden harekete geçmenizi sağlayacak bir şeye ihtiyaç duyabilirsiniz ki bu ihtiyacı da genellikle destek bulduğumuz kişilerden karşılayabiliriz.  İnsan olarak, ne yapacağınız hakkında fikrinizin olmadığı durumlar yaşayabilirsiniz. Hayatta en düşük noktalara ulaştığınız günler dahi olabilir. Büyük ölçülerde o anlarda ne hissettiğiniz değildir önemli olan şey. Mutlu olabileceğiniz bir sonuca erişebilmek için vereceğiniz kararlar ve yapacağınız planlar ile atacağınız adımlarda kendinize duyacağınız şüpheyi durdurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı